سیستم پیجینگ رستوران
سیستم پیجینگ رستوران ‌یک راهکار ارتباطی و پخش صدا برای فضاهای رستوران‌ها، سالن‌های تشریفات، پذیرایی، کافه‌ها و مکان‌های پذیرائی عمومی است. در اغلب فضاهای رستورانی سیستم پجینیگ به عنوان یک سامانه فراخوان، پخش پیام، پخش موسیقی و در نهایت ارتباط مشتری با بخش پذیرایی رستوران استفاده می‌شود. تا انتهای این مقاله قصد داریم که به بررسی نیازهای مدیریتی فضاهای رستوران‌ها بپردازیم و ببینیم که چطور سیستم پیجینگ رستوران می‌تواند به نظم دهی بهتر این فضاها کمک کند. همچنین در ادامه این مقاله به بررسی قابلیت‌های سیستم پیجینگ رستوران می‌پردازیم.


نیازهای ارتباطی رستوران‌ها
رستوران‌ها، سالن‌های پذیرائی، کافه‌ها و غذاخوری‌ها محیط‌های پرترددی هستند و روزانه تعداد زیادی از مسافرین، میهمان و افراد وارد این فضاها می‌شوند. برقرار نظم، سرویس دهی به موقع و در عین حال ایجاد آرامش در این فضاها از نیازهای جدی هستند که صاحبین رستوران‌ها و سالن‌های غذاخوری به دنبال آن هستند.
در هر رستوران مدیران با چند چالش جدی روبرو هستند که سیستم صوتی قابلیت مدیریت مانند یک سیستم پیجینگ رستوران می‌تواند به آن‌ها در این زمینه کمک کند:
•    فراخوان افراد و مشتریان در زمان‌های شلوغ یکی از چالش‌های جدی است. مدیر رستوران باید بتواند به راحتی نوبت مشتریان، پرسنل خود و یا سایر افراد را فراخوان کند. همچنین در صورت نیاز هشدارهائی را در سطح سالن رستوران پخش کند. در عین حال سیستم پخش صوت نباید سبب ایجاد آلودگی صوتی در فضا شده و مشتریان را اذیت کند.
•    پخش سخنرانی یکی دیگر از نیازهای صاحبین رستوران‌ها است. سیستم پجینگ می‌تواند این قابلیت را به کاربران بدهد که در مجالس مختلف (مانند جشن‌های تولد، میهمانی‌های خانوادگی و یا سایر موارد مشابه) با صدائی کاملا صاف و شفاف صدای سخنگو را در سالن پخش کنند. همچنین امکان اتصال دستگاه‌های صوتی به این سیستم نیز یکی از نیاز دیگر است. برای مثال در جشن های گروه ارکستر می‌تواند از این سیستم برای پخش برنامه‌های خود در سالن استفاده کند.
•    پخش موسیقی نیز یکی از مواردی است که به بهبود فضای رستوران‌ها کمک کند. سیستم پیجینگ رستوران به خاطر در اختیار داشتن اسپیکرهای با کیفیت می‌تواند به این کار کمک کند.
•    در نهایت ادمین یا مدیر رستوران می‌تواند با استفاده از سیستم پیجینگ به راحتی با هر میز در تماس باشد. بسته به نوع پیاده‌سازی سیستم پیجینگ هر میز و یا اتاق پذیرائی این امکان را دارد که به صورت مستقیم و با فشردن یک دکمه در دستگاه اینترکام با مدیریت در تماس قرار گیرد. همچنین بخش‌های مختلف رستوران نیز می‌توانند از این قابلیت بهره بگیرند و به راحتی با هم دیگر در ارتباط قرار گیرند.


سیستم‌های پیجینگ رستوران
با توجه به آنچه که در بالا گفته شد، سیستم‌های پیجینگ رستوران یک راهکار اساسی برای ارتقای سطح ارتباطاتی و کیفیت پخش صدا در سالن‌های رستوران‌ها هستند. در سیستم‌های پیجینگ رستوران از قابلیت‌های مختلفی استفاده شده است که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:
•    سیستم‌های پیجینگ رستوران از فناوری‌های دیجیتال بهره می‌برند. بهره‌گیری از سیستم‌های دیجیتالی به جای سیستم‌های آنالوگ و الکترومکانیکی کیفیت تماس‌ها، انتقال صوتی، کنترل و مدیریت بهتر دیوایس‌های شبکه را افزایش می‌دهند. همچنین امکان بهره‌گیری از نرم‌افزارهای را نیز به سیستم ما می‌دهند. در کنار این موارد شما می‌توانید یک سیستم دیجیتالی را به بهترین وجه با سیستم‌های دیگر شبکه به شکل یکپارچه شده در آورید.
•    بهره‌گیری از امکانات شبکه: شبکه‌های کامپیوتری سبک جدید و بهینه شده‌ای از ارتباطات را به ما ارائه می‌کنند. سیستم‌های شبکه از قابلیت آدرس دهی مبتنی بر IP آدرس‌ها استفاده می‌کنند. این قابلیت به مدیران و سیستم‌های کنترل کننده شبکه امکان برقراری تماس، مدیریت هر دیوایس به صورت مستقل و در عین حال کنترل بهینه تمام ابزارهای شبکه را برای ما فراهم می‌کند. با بهره‌گیری از قابلیت‌های جدید شبکه سیستم پجینیگ رستوران می‌تواند با سایر شبکه‌های موجود به شکل یکپارچه ترکیب شود. برای مثال در فضای هتل‌ها سیستم پیجینگ رستوران می‌تواند بخشی از سیستم پیجینگ هتل باشد که هر دو آن‌ها می‌توانند بخش‌هایی از شبکه گسترده‌تر مدیریت هتل باشند و با امکاناتی نظیر دوربین‌های نظارتی و تلفن‌های VoIP ترکیب شوند.
•    بهره‌گیری از رابط‌های نرم‌افزاری سریع و آسان: استفاده از قابلیت‌های دیجیتال و شبکه در کنار سیستم‌های نرم‌افزارهای و رابط‌های کاربری گرافیکی سبب آسان‌تر و در عین حال بهینه‌تر شدن سیستم‌های پیجینگ رستوران‌ها می‌شود. در اینجا کاربر می‌تواند با بهره‌گیری از سیستم کنترل گرافیکی به راحتی بخش مورد نظر برای تماس و یا پخش صدا را انتخاب کند. بهره‌گیری از سیستم‌های نرم‌افزاری و ارتباطات گرافیکی می‌تواند بهره‌گیری از سایر امکانات شبکه، بررسی وضعیت و کنترل دیوایس‌ها را بسیار راحت‌تر کند. در عین حال نرم‌افزارها می‌توانند به صورت خودکار بسیاری از امکانات موجود در شبکه را نیز کنترل کرده و نیازی به دخالت کاربر ندارند. به همین خاطر حتی کاربران با مهارت و دانش پائین در زمینه شبکه هم می‌توانند به راحتی از سیستم‌های پیجینگ رستوران‌ها استفاده کنند.


•    بهره‌گیری از صدای با کیفیت: کیفیت صدا در سیستم‌های آنالوگ یک چالش و نقص جدی بود. همچنین مدیریت صدا و انتقال آن به فاصله‌های دورتر می‌توانست سختی این چالش را دو چندان کند. در سیستم‌های پیجینگ رستوران جدید و مدرن با بهره‌گیری از فناوری‌های دیجیتالی و امکانات شبکه این قابلیت به کاربران داده می‌شود که بتوانند یک صدای با کیفیت و بدون نویز را به بخش‌های مختلف ارسال کنند. تمام اسپیکرها و میکروفن‌های موجود در این سیستم سیگنال‌های آنالوگ را به کدهای دیجیتال و یا بالعکس تبدیل می‌کنند. با در اختیار داشتن پالس‌های دیجیتالی در شبکه این قابلیت برای سیستم‌های نرم‌افزاری و شبکه مهیا می‌شود که بتوانند داده‌ها را تقویت کرده، مدیریت کرده و آن را به دیوایس‌های مختلف ارسال کنند. همچنین در زمان پخش صدا، صدائی فراگیر، بدون افت کیفیت روبرو هستیم که ارتباطات را بهینه می‌کند. در کنار این موارد امکان پخش انواع فرمت‌های صوتی نیز برای کاربران مهیا می‌شود. با این قابلیت کاربران می‌توانند برای زیباسازی و دلنشین‌تر کردن فضای رستوران‌های خود اقدام به پخش موسیقی با بهترین کیفیت کنند بدون آنکه آلودگی صوتی در فضا ایجاد کرده باشند.

برای مطالعه بیشتر به لینک های زیر مراجعه کنید:

لیست مقالات : بیش از صد مقاله در حوزه سیستم های پیجینگ

راهنمای سیستم پیجینگ 

راهنمای آمپلی فایر تحت شبکه 

راهنمای بلندگوهای تحت شبکه

راهنمای اینترکام تحت شبکه 

راهنمای تلفن صنعتی