• sales@etesal.net

واژه نامه سیستم پیجینگ IP

نیاز به راه اندازی سیستم صوتی و یا سیستم پیجینگ IP شما را با کلماتی جدید روبرو خواهدکرد. واژه نامه ای را تهیه کرده ایم که با تکمیل آن کوششی در راستای فرهنگ سازی و کمک به مشتریان و همکاران عزیزمان داشته باشیم.

Air Plenum


پلنوم Plenum فضای خالی بالای سقف یا زیر کفپوش است که نقش مخزن چرخش هوا را بازی و به گرمایش و سرمایش اتاق‌ها کمک می‌کند.

 

Alert Tone
 

Alert Tone یا صدای هشدار، یک نوع صدای کوتاه و قوی است که برای جلب توجه کاربر در مواقع اضطراری یا هشدارهای مهم استفاده می‌شود. 

 

All Call
 

در سیستم‌های صوتی، عبارت "All Call" به معنای ارسال پیام صوتی به تمام اعضای یک گروه یا تمام دستگاه‌های متصل به سیستم اشاره دارد. وقتی که یک پیام "All Call" فرستاده می‌شود، صدای آن به همه اعضا یا دستگاه‌های متصل به سیستم منتقل می‌شود و همه می‌توانند آن را بشنوند. این ویژگی معمولاً در مکان‌های عمومی، مانند فرودگاه‌ها، هتل‌ها، مراکز خرید و غیره، برای اطلاع‌رسانی به تمام کاربران یا مشتریان استفاده می‌شود.

 

Ambient Noise
 

Ambient Noise به معنای نویز محیطی یا صداهای پس‌زمینه است که در محیط وجود دارد و ممکن است تأثیراتی بر کیفیت صدای سیستم صوتی داشته باشد. این نویز‌ها ممکن است از منابع مختلفی مانند تردد خودروها، صدای گفتگوها، صدای دستگاه‌های الکتریکی و غیره باشند. در سیستم‌های صوتی، مدیریت Ambient Noise مهم است تا کیفیت صدا و انتقال پیام‌های صوتی به صورت واضح و دقیق برقرار شود. استفاده از فناوری‌های کاهش نویز و تنظیمات مناسب می‌تواند به بهبود عملکرد سیستم صوتی کمک کند.

 

Amphenol

Amphenol یک شرکت بزرگ و معتبر در زمینه تولید اتصالات و کانکتورها است که در صنعت الکترونیک و ارتباطات فعالیت دارد. این شرکت انواع محصولات اتصالاتی و کانکتورهای مختلفی را تولید می‌کند که در سیستم‌های صوتی نیز استفاده می‌شوند.

در سیستم‌های صوتی، کانکتورها و اتصالات Amphenol می‌توانند به عنوان واسطه‌های موثر برای اتصال اجزای مختلف سیستم صوتی به یکدیگر استفاده شوند. این کانکتورها به طور عمده برای اتصال بلندگوها، میکروفون‌ها، دستگاه‌های پخش صدا و سایر قطعات سیستم صوتی استفاده می‌شوند.

Amphenol با تمرکز بر کیفیت و دقت در تولید، محصولات با عمر طولانی و عملکرد بالا را ارائه می‌دهد. استفاده از کانکتورها و اتصالات Amphenol در سیستم‌های صوتی می‌تواند به بهبود کیفیت صدا و پایداری اتصالات کمک کند.

Amplifier
 

آمپلی‌فایر صوتی یک دستگاه الکترونیکی است که وظیفه تقویت و افزایش قدرت سیگنال صوتی را بر عهده دارد. این دستگاه برای افزایش قدرت صدا و ایجاد صدای قوی‌تر و واضح‌تر در سیستم‌های صوتی استفاده می‌شود. آمپلی‌فایر صوتی به عنوان یک پل بین منبع صوتی (مانند میکروفن یا دستگاه پخش صوت) و بلندگوها عمل می‌کند.

به طور کلی، آمپلی‌فایر صوتی دارای ورودی‌های صوتی است که سیگنال‌های صوتی را از منبع صوتی دریافت می‌کند. سپس این سیگنال‌ها را تقویت کرده و به بلندگوها منتقل می‌کند تا صدای تقویت شده و با کیفیت به گوش شنونده‌ها منتقل شود.

Atom Feed

Atom Feed در واقع یک فرمت استاندارد برای انتقال و انتشار محتواهای وب است. این فرمت به طور عمده برای انتقال اطلاعات مانند متن، تصاویر، ویدیوها و صداها استفاده می‌شود. Atom Feed معمولاً برای انتشار مطالب وبلاگ‌ها، خبرگزاری‌ها، پادکست‌ها و سایر منابع محتوای دیجیتال استفاده می‌شود.

در سیستم صوتی، Atom Feed می‌تواند برای انتقال پادکست‌ها یا فایل‌های صوتی مورد استفاده قرار بگیرد. با اشتراک گذاری Atom Feed یک پادکست، کاربران می‌توانند از آخرین قسمت‌های پادکست مورد علاقه خود مطلع شوند و به راحتی آن‌ها را پخش کنند.

Attenuation
 

به تضعیف شدن سیگنال صوتی اشاره دارد.

Audible Frequency
 

فرکانس قابل شنیدن یا "audible frequency"، محدوده‌ای از فرکانس‌های صوتی است که انسان قادر به شنیدن آنها است. بیشتر افراد قادرند فرکانس‌هایی را که بین 20 هرتز (Hz) تا 20,000 هرتز (Hz) واقع شده‌اند، بشنوند. این محدوده فرکانس‌ها بین حداقل و حداکثر فرکانس‌های قابل شنیدن توسط انسان است. هر فرکانس مختلف می‌تواند به یک نوع صدا یا نت منطبق با آن فرکانس منجر شود.

 

Automatic Gain

Automatic Gain یا AGC، یک فناوری در دستگاه‌های الکترونیکی است که بیانگر قابلیت تنظیم خودکار سطح ولتاژ ورودی یا خروجی است. این فناوری به دستگاه‌های الکترونیکی اجازه می‌دهد تا خودکار سطح ورودی یا خروجی خود را بهینه کنند و از نوسانات ناخواسته در سطح سیگنال جلوگیری کنند.

در بسیاری از دستگاه‌های صوتی، مانند رادیو، تلویزیون، ضبط صوتی، و تجهیزات صوتی حرفه‌ای، AGC برای تنظیم خودکار سطح صدا استفاده می‌شود. این فناوری به دستگاه اجازه می‌دهد تا با توجه به شرایط مختلف محیط، مانند نوسانات شدت صدا، خودکار سطح ولتاژ صدا را تنظیم کند تا صدای خروجی همواره در یک محدوده قابل قبول باشد و از افزایش یا کاهش ناگهانی صدا جلوگیری کند.

AGC همچنین در دستگاه‌های الکترونیکی دیگر، مانند رادار، دستگاه‌های پردازش سیگنال، و تجهیزات ارتباطات بی‌سیم نیز استفاده می‌شود.

Automatic Volume Control (Antiblast Control)

Automatic Volume Control (AVC) یک فناوری در دستگاه‌های صوتی است که بیانگر قابلیت تنظیم خودکار سطح صدا است. AVC به دستگاه‌های صوتی اجازه می‌دهد تا خودکار سطح صدا را بهینه کنند و از نوسانات ناخواسته در سطح صدا جلوگیری کنند.

در بسیاری از دستگاه‌های صوتی، مانند رادیو، تلویزیون، ضبط صوتی، و تجهیزات صوتی حرفه‌ای، AVC برای تنظیم خودکار سطح صدا استفاده می‌شود. این فناوری به دستگاه اجازه می‌دهد تا با توجه به شرایط مختلف محیط، مانند نوسانات شدت صدا، خودکار سطح صدا را تنظیم کند تا صدای خروجی همواره در یک محدوده قابل قبول باشد و از افزایش یا کاهش ناگهانی صدا جلوگیری کند.

AVC همچنین در دستگاه‌های الکترونیکی دیگر، مانند رادار، دستگاه‌های پردازش سیگنال، و تجهیزات ارتباطات بی‌سیم نیز استفاده می‌شود.

 

 

Bandwidth
 

پهنای باند شبکه معیاری است که حداکثر ظرفیت یک لینک ارتباطی سیمی یا بی سیم را برای انتقال داده‌ها از طریق اتصال شبکه در مدت زمان معین نشان می‌دهد. معمولا Bandwidth برحسب بیت، کیلوبیت، مگابیت یا گیگابیتی نشان داده می‌شود که می‌تواند در 1 ثانیه منتقل شود.

 

Battery Backup

 باتری بک آپ برای ارائه یک منبع برق پشتیبان  به تجهیزات شبکه و سیستم صوتی مورد استفاده قرار می گیرد که در مواقع قطع برق اصلی تجهیزات می توانند از آن استفاده کنند.

Battery Feed (BF)


منبع تغذیه باتری یا سیستمی که برق را از باتری به دستگاه یا سیستم مورد نظر تامین می‌کند

 

BGM
 

مخفف موسیقی پس زمینه است

Bridge

 در سیستم های صوتی اشاره به پلی دارد که برای استحکام سقف های کاذب به منظور نگه داشتن بلندگوی سقفیمورد استفاده قرار می گیرد. 

Bridging Clips
 

گیره های فلزی که برای اتصال دو نیمه یک بلوک پانچ شده در سقف های کاذب استفاده می شود.

 

Browser Based Server
 

منظور سرور های سیستم پیجینگ و اینترکام که برای تنظیمات آن از برازر هایی مثل کروم، فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر استفاده می شود.

 

Butt Set (Lineman’s Handset)
 

به تستر خط تلفن که در بازار به گوشی های غلامی معروف است اشاره دارد

Call Button
 

دکمه ای است که با فشردن آن می توان با یک داخلی یا شماره خاص مثل اورژانس تماس گرفت. این داخلی در پنل تنظیمات دستگاه صوتی که Call Button دارد قابل تغییر است.

 

Calling Party Control (CPC)
 

سیگنالی که از یک سیستم تلفن یا یک ارائه دهنده خدمات تلفنی به تجهیزات مشترک تلفن ارسال می شود تا نشان دهد که طرف تماس تلفن را قطع کرده است. 

 

Central Office (C.O.)

منظور دفتر مرکزی یا ساختمان مرکزی می باشد که تجهیزات کنترل سیستم صوت در ان قرار داده می شود.

 

C.O. Line Port (Loop Start)
 

منظور پورت هایی روی مرکز تلفن است که خطوط تلفن سیمی دریافتی از مخابرات به آن متصل می گردد.

Centrally Amplified System
 

سیستم آمپلی فایر مرکزی اشاره به رک صوتی دارد که آمپلی فایر های سیستم صوتی در آن متمرکز شده است.

Centrex (Hosted Telephone Service)
 

خدمات تلفنی ارائه شده از طریق یک سرویس دهنده تلفن است که بسیاری یا همه ویژگی های یک (مرکز تلفن) PBX را بدون هزینه نگهداری سوئیچ خصوصی در اختیار کاربر نهایی قرار می دهد. این سرویس از سرویس دهنده تلفنی خریداری شده است. و نیازی به تجهیزات "در محل" ندارد.

 

Closed Loop

در سیستم‌های الکترونیکی، مفهوم "closed loop" به وضعیتی اشاره دارد که در آن یک بازخورد (feedback) برای کنترل و تنظیم عملکرد سیستم استفاده می‌شود. در یک سیستم closed loop، خروجی سیستم به عنوان ورودی به سیستم بازخورد می‌شود تا عملکرد سیستم بر اساس خروجی فعلی تنظیم شود.

برای مثال، در یک سیستم کنترل دما، یک سنسور دما ممکن است دمای فعلی را اندازه‌گیری کرده و این اطلاعات به یک کنترلر ارسال کند. کنترلر بر اساس دمای فعلی، تصمیم می‌گیرد که آیا باید گرمایش یا خنک‌کن در سیستم فعال شود یا خاموش بماند. این بازخورد بین خروجی (دما) و ورودی (تصمیم کنترلر)، نشان‌دهنده یک سیستم closed loop است.

سیستم‌های closed loop معمولاً بهبود عملکرد و پایداری سیستم را فراهم می‌کنند، زیرا این امکان را فراهم می‌کنند که سیستم به تغییرات خارجی و داخلی واکنش نشان دهد و خود را تنظیم کند.

Combination Paging
 

اگر "Combination Paging" به معنای ارسال پیام به گروه‌های مختلف یا دستگاه‌ها با استفاده از ترکیبی از روش‌ها یا فنون مختلف باشد، ممکن است اشاره به استفاده همزمان از روش‌های مختلف ارسال پیام باشد. برای مثال، استفاده همزمان از پیام‌رسانی صوتی، پیامک، ایمیل و ... به منظور اطلاع‌رسانی به گروه‌های مختلف افراد یا دستگاه‌ها.

 

Common Alert Protocol

سیستم های هشداردهنده و ارتباطات بحرانی است. این استاندارد برای تبادل اطلاعات مربوط به هشدارها، اطلاعات جغرافیایی، پیام‌های اضطراری و دیگر اطلاعات مربوط به مدیریت حوادث و بحران‌ها استفاده می‌شود.

استفاده از Common Alerting Protocol (CAP) در سیستم‌های صوتی می‌تواند به این معنا باشد که پیام‌های هشدار و اضطراری با استفاده از این استاندارد ارسال می‌شوند. این استاندارد می‌تواند به عنوان یک رابط بین سیستم‌های مختلف صوتی و سایر سیستم‌های هشداردهنده استفاده شود تا اطلاعات هشدار و اضطرار را به صورت یکپارچه و قابل فهم برای سیستم‌های صوتی منتقل کند.

با استفاده از CAP، می‌توان پیام‌های هشدار و اضطرار را به صورت استاندارد و قابل پردازش برای سیستم‌های صوتی ارسال کرد تا به طور خودکار پخش شوند و به افراد در معرض خطر هشدار داده شود.

بنابراین، استفاده از Common Alerting Protocol (CAP) در سیستم‌های صوتی می‌تواند بهبود قابلیت‌های هشداردهنده و اضطراری سیستم صوتی را بهبود بخشیده و روند ارسال و پخش پیام‌های هشدار را بهبود بخشد.

Common Battery


منظور برق روی خط تلفن است که از مخابرات مرکزی روی آن خط اعمال می شود.

Contact Closure

Contact closure در سیستم صوتی به تعدادی از ورودی‌ها یا خروجی‌های سخت‌افزاری اشاره دارد که با استفاده از اتصال یک سیم برقی (کانکشن) فعال می‌شوند یا غیرفعال. این نوع اتصال برقی معمولاً به عنوان یک رابط استاندارد برای کنترل و مدیریت سیستم‌های صوتی و تجهیزات مرتبط استفاده می‌شود.

 

Control Unit
 

در سیستم های پیجینگ آنالوگ، یک واحد کنترل رابطی بین کاربر، سیستم تلفن و سیستم صوتی است که می تواند امکانات کننترلی مختلفی را در کل سیستم اعمال نماید.

 

Cross Connect
 

در شبکه‌های کامپیوتری به یک نوع اتصال فیزیکی بین دستگاه‌ها یا تجهیزات شبکه اشاره دارد. این اتصال معمولاً به صورت یک ترکیب از کابل‌ها، پچ پنل‌ها و سوئیچ‌ها استفاده می‌شود تا ارتباط بین دستگاه‌های مختلف شبکه را فراهم کند.

در واقع، یک cross connect می‌تواند به عنوان یک نقطه اتصال مرکزی در یک شبکه مورد استفاده قرار گیرد که به کمک آن، ارتباط بین دستگاه‌های مختلف شبکه برقرار می‌شود. این نقطه اتصال معمولاً در یک محل مرکزی نصب می‌شود و به عنوان نقطه تماس بین دستگاه‌های مختلف شبکه عمل می‌کند.

استفاده از cross connect در شبکه‌های کامپیوتری به منظور اتصال دستگاه‌ها به یکدیگر، به تغییرات در توپولوژی شبکه و همچنین به تسهیل انجام عملیات نگهداری، تعمیر و تغییرات در سیستم‌های شبکه کمک می‌کند. به عنوان مثال، اگر نیاز به تغییرات در اتصالات فیزیکی شبکه و یا جابجایی دستگاه‌ها وجود داشته باشد، cross connect به عنوان یک نقطه اتصال مرکزی می‌تواند این فرآیند را سریع و آسان کند.

در کل، cross connect در شبکه‌های کامپیوتری به عنوان یک نقطه اتصال فیزیکی برای اتصال دستگاه‌ها و تجهیزات شبکه به یکدیگر استفاده می‌شود و به تسهیل عملیات مختلف شبکه کمک می‌کند.

 

Cross Connection (Interconnect)
 

روش های استفاده از کراس کانکت (با یا بدون پچ کورد یا جامپر).

Crosstalk
 

به تداخل ناشی از انرژی الکتریکی بین دو سیم هم‌شنوی یا کراس‌تاک یا نشت سیگنال می‌گویند و با نماد XT نمایش می‌دهند. به عبارت دقیق‌تر هم‌شنوی جفت‌شدگی ناخواستهٔ سیگنال‌ها بر اثر خاصیت القاوری یا خازنی بین دو کانال مخابراتی است. هم‌شنوی زمانی رخ می‌دهد که بخشی از انرژی سیگنال از کابل نشت می‌کند و در کابل دیگر دریافت می‌شود. به این نشت واپس‌روی می‌گویند. هم‌شنوی را می‌توان به دو دستهٔ همشنوی سرهای دور   و هم‌شنوی سرهای نزدیک  تقسیم کرد.

 

Daisy Chaining Cable
 

سیم کشی چندین دستگاه در یک سیم حلقه پیوسته.

dB (Decibel)
 

دسی‌بل معمولاً به عنوان واحد میزان فشار صدا شناخته می‌شود، ولی علاوه بر میزان صدا، دسی‌بل در بسیاری از اندازه‌گیری‌های علمی و مهندسی از جمله در زمینه‌های آکوستیک، الکترونیک و کنترل مورد استفاده قرار می‌گیرد. در الکترونیک، بهرهٔ تقویت‌کننده‌ها، افت سیگنال‌ها و نسبت سیگنال به نویز معمولاً برحسب دسی‌بل بیان می‌شوند.

 

dBspl
 

SPL کوتاه شده عبارت Sound pressure Level است و میزان بلندی صدا را بیان می کند. این پارامتر برای هر اسپیکری وجود داشته و معمولا با دستگاه های صدا سنج اندازه گیری می شود. بسته به این میزان فاصله از مرکز پخش کننده صدا چقدر باشد، میزان SPL متفاوت خواهد بود. واحد اندازه گیری SPL  با دسیبل  db بیان می شود.

 

Dial Tone
 

بوق آزاد (به انگلیسی: dial tone) یک سیگنال تلفنی است که با تشخیص وضعیت قلاب-قطع، توسط یک مرکز تلفن به یک تلفن ارسال می‌شود. این نشان می‌دهد که مرکز در حال کار است و برای شروع یک تماس تلفنی آماده است. در سیستم صوتی اولین صدایی است که وقتی فرد پیج کننده پیغام صوتی را به سمت بلندگو اراسل می کند یک صدای زنگ کوتاهی که قابل انتخاب است پخش می شود که به آن Dial Tone می گویند. گاها به آن زنگ پیش تماس هم گفته می شود. 

 

 

Distributed Self-Amplified System

روش مدرن برای ادغام اعلان‌های آدرس عمومی آنالوگ با سیستم تلفنی که در آن هر بلندگو دارای تقویت‌کننده داخلی و کنترل صدا است 

Dry Contact Closure

مجموعه ای از کنتاکت های قابل تغییر بدون هیچ تفاوت پتانسیل بین آنها یا هر نقطه مرجع دیگری.

Dual-Tone Multi-Frequency (DTMF)

استفاده از دو تون صدای همزمان برای سیگنال دهی یا شماره گیری روی صفحه کلید تلفن.

Eavesdropping

 

عمل نظارت بر یک منطقه بدون اطلاع یا رضایت ساکنان.

Electric Strike plate

قفل درب الکترومکانیکی.

Endpoint

دستگاه هایی که به صورت مستقیم با کاربر نهایی برای ایجاد ارتباط صوتی و تصویری استفاده یم شود.

Equalizer (EQ)

دستگاهی که سیگنال صوتی را با استفاده از چندین فیلتر قابل تنظیم تغییر می دهد.

Extension Port
 

خروجی پورت داخلی تلفن یا فکس روی سانترال تلفن

Feedback

برگرداندن خروجی به ورودی است. گاها کسری از مقدار خروجی به ورودی بر می گردد. در سیستم های صوتی منجر به ایجاد صدای ناخواسته می گردد.

Feedback Elimination

حذف فیدبک را می گویند

Frequency

نرخ بر حسب هرتز (چرخه در ثانیه) که در آن یک الگوی سیگنال تکرار می شود.

Frequency Response

 

اندازه گیری اثربخشی که یک مدار، دستگاه یا سیستم فرکانس های مختلف اعمال شده به آن را ارسال می کند. روشی که در آن یک دستگاه الکترونیکی (میکروفون، آمپر یا بلندگو) به سیگنال هایی با فرکانس متفاوت پاسخ می دهد. این اندازه‌گیری است که نشان می‌دهد چگونه یک تقویت‌کننده یک محدوده شنیداری مشخص را با دامنه یا شدت یکسان بازتولید و تقویت می‌کند.

FXO Port

یک پورت با درگاه RJ11 برای اتصال خط تلفن شهری به سیستم های تلفنی ویپ می باشد. 

FXS Port

یک پورت با درگاه RJ11 برای اتصال تلفن و یا فکس آنالوگ به سیستم های تلفنی ویپ می باشد. FXS پورتی است که معمولا روی گیت وی(مبدل آنالوگ به دیجیتال و بالعکس) و مرکز تلفن های ویپ برای اتصال تلفن و فکس قرار داده می شود. پورت FXS روی مودم های فیبر نوری منازل نیز تعبیه می شود.

Gateway


یک ابزار در سیستم تلفنی ویپ برای ورود خطوط تلفن شهری و یا اتصال دستگاه های تلفن آنالوگ می باشد. گیت وی های ویپ دارای پورت های مختلفی هستند مثل پورت FXS، پورت FXO، پورت E1 و پورت GSM

Graphical User Interface (GUI)
 

Graphical User Interface (GUI) به معنای رابط کاربری گرافیکی است که به کاربر امکان می‌دهد با استفاده از عناصر گرافیکی مانند دکمه‌ها، منوها، پنجره‌ها و تصاویر با سیستم کامپیوتر یا نرم افزار تعامل داشته باشد. GUI یک رابط کاربری است که به کاربر امکان می‌دهد به طور بصری و با کلیک کردن بر روی عناصر مختلف، با سیستم یا نرم افزار ارتباط برقرار کند.

 

Granularity
 

در سیستم صوتی، مفهوم Granularity به معنای تعیین دقیق میزان جزئیات و رزولوشن صدا است. در واقع، Granularity در سیستم صوتی به تعداد نمونه‌هایی اشاره دارد که بیانگر تعداد بیت‌های استفاده شده برای نمایش هر نمونه از صدا می‌باشد. به عبارت دیگر، Granularity در سیستم صوتی نشان دهنده دقت و کیفیت نمایش صدا است.

 

Ground
 

round در سیستم صوتی به معنای اتصال به زمین یا اتصال به نقطه ارجاع الکتریکی است. Ground یک نقطه مشترک است که برای اتصال قسمت‌های مختلف یک سیستم صوتی به یکدیگر و به منابع تغذیه الکتریکی استفاده می‌شود.

Ground در سیستم‌های صوتی برای انتقال اطلاعات صوتی و انرژی الکتریکی به صورت امن و بهینه استفاده می‌شود. این نقطه ارجاع الکتریکی به عنوان نقطه صفر الکتریکی در سیستم صوتی عمل می‌کند و از آن برای تعادل و استحکام سیگنال‌های صوتی و الکتریکی استفاده می‌شود.

 

Ground Start
 

Ground Start یک روش معمول برای اتصال سیستم‌های صوتی به نقطه ارجاع الکتریکی یا زمین است. در این روش، یکی از سیم‌های منفی (بیشتر از همه سیم سیاه) به نقطه ارجاع الکتریکی یا زمین متصل می‌شود. این روش به عنوان Ground Start شناخته می‌شود زیرا سیم Ground به عنوان نقطه شروع یا Ground Start برای سیستم صوتی عمل می‌کند.

Ground Start در سیستم‌های صوتی به منظور جلوگیری از نویز و تداخلات الکتریکی، بهبود کیفیت صدا، و جلوگیری از خطرات الکتریکی استفاده می‌شود. این روش از اتصال مناسب Ground برای انتقال سیگنال‌های صوتی و الکتریکی به صورت صحیح و امن استفاده می‌کند.

 

Group Call
 

ترکیب گروه بندی شده ای از زون ها در یک سیستم پیجینگ چند بخشی که برای هدایت اعلان ها به مخاطبان هدف بدون ایجاد اختلال در سایر بخش ها استفاده می شود.

 

Half-Duplex
 

مداری که اطلاعات را در هر دو جهت حمل می کند، اما در هر زمان فقط در یک جهت

 

Head End Equipment
 

بخشی از سیستم پیجینگ یا سیستم تلفنی که همه اجزای سیستم از آن منشا می گیرند. بیشتر به رک های صوتی اشاره دارد.

 

Hertz (Hz)
 

واحد اندازه گیری که برای نشان دادن فرکانس صوت یا شکل موج الکتریکی استفاده می شود.

 

Home Run
 

اجرای سیستم پیجینگ با یک سیم اختصاصی برای هر بلندگو 

 

Hosted PBX
 

یکی از مهم‌ترین چالش‌های سیستم‌های PBX هزینه زیاد و زحمات نگهداری آنهاست که بر صاحبان کسب‌وکارها تحمیل می‌شود. این سیستم‌ها فاقد امکانات و ویژگی‌های پیشرفته هستند و در ظرفیت و مقیاس‌پذیری محدودیت دارند. همچنین، این سیستم‌ها با توجه به فراگیر شدن دورکاری در میان کسب‌وکارها، امکان برقراری تماس‌های کارمندان از راه دور را غیر ممکن می‌کنند. برای رفع این مشکلات می‌توان از خدمات مرکز تلفن میزبانی‌شده یا Hosted PBX برای برقراری ارتباط‌های تلفنی شرکت استفاده کرد.
هاستد پی بی اکس (PBX Hosted) یک مرکز تلفن ویپ است که توسط یک ارائه‌دهنده خدمات مرکز تلفن یا مرکز تماس میزبانی و سرویس آن ارائه می‌شود.

 

Impedance
 

مفهوم کلی‌تر مقاومت الکتریکی، و مقدار مقاومتی است که تحت یک اختلاف پتانسیل متناوب در برابر جریان الکتریکی متناوب ظاهر می‌شود. مقدار امپدانس، عددی حقیقی یا مختلط است که بنابر قانون اهم از نسبت ولتاژ به جریان به دست می‌آید.

 

Inhibit
 

کلمه "inhibit" به معنی مهار کردن یا مسدود کردن است. در سیستم صوتی، این ممکن است به معنای مهار یا کاهش فعالیت یک بخش از سیستم صوتی باشد، مثلاً مهار کردن تولید صدا یا کاهش حساسیت گوش به صداها.

 

Intermediate Distribution Frame (IDF)
 

IDF محل اتصال کابلهای هر طبقه از ساختمان و محل ارتباط با رک MDF می‌باشد.

 

Line Level Audio


یک سطح سیگنال صوتی از پیش تقویت شده، خاص صنعت. معمولاً بر حسب دسی بل یا ولت توصیف می شود.

 

Loop Start
 

هنگامی که گوشی تلفن از روی دستگاه برداشته می شود، اتصال زوج سیم به یکدیگر برقرار شده و برق  48v DC ارسال شده از مخابرات در تلفن جریان پیدا می کند. به این فرآیند Loop Start Signaling گفته می شود.

 

Loss


تضعیف ناخواسته سیگنال به هر علتی را Loss می گویند.

Main Distribution Frame (MDF)
 

MDF مخفف کلمه ی Main Distribution frame است که به معنای توزیع کننده ی اصلی کلیه خطوط ورودی و خروجی در هر مرکز مخابرات است. MDF مخابراتی یکی از اجزای اصلی شبکه در محیط های مختلف و برای برقراری ارتباط است.

MDF مخابراتی به عنوان یک رابط بین مرکز تلفن و مشترکین قرار می گیرد و باعث ایجاد ارتباط بین آن ها می شود.

 

Meet Me Page


آزاد کردن خط پیج برای پیج های بحران است. این عمل توسط یک کد و اصولا به واسطه یک تلفن انجام می شود. پس از شماره گیری کد، سیستم پیجینگ مرکزی متوجه می شود که باید لاین مربوط به زونی که کد آن شماره گیری شده است را برای یک پیج مهم و بحرانی باز کند.

Multicast
 

در شبکه، روشی برای آدرس دهی بسته های اترنت به طوری که توسط چندین نقطه پایانی شبکه(کامپیوترها) دریافت می شود. در سیستم صوت منظور بسته های دیتای حاوی صوت است که به تجهیزات صوتی مثل بلندگو، اینترکام و آمپلی فایر ها به صورت همزمان ارسال می شود.

Multimodal Emergency Mass Notification
 

یک سیستم هشدار اضطراری که قادر به انتشار اطلاعات در حالت های مختلف مانند صدا، متن، رسانه های اجتماعی، ایمیل و غیره است.

 

Night Ring (loud Ringing)

قابلیتی که توسط یک سیستم تلفن، یک کنترل صفحه یا یک دستگاه زنگ شنیداری مشترک محیطی ارائه می شود. زنگ شب سیگنالی را معمولاً از طریق سیستم پیجینگ ارائه می‌کند تا نشان دهد که یک خط تلفن در حالت زنگ است.

Noise


هرگونه سیگنال صوتی ناخواسته

 

 

NTP Server (Network Time Protocol Server)
 

NTP مخفف Network Time Protocol می باشد که وظیفه آن ایجاد هماهنگی زمانی بین کاربران و Client های موجود در یک شبکه می باشد.

 

Off-Hook

 

شرایطی که در آن هندست تلفن را برداشته باشیم و آماده تماس گرفتن باشد.

Off Premise Extension (OPX)


تلفن داخلی یک سانترال که در ساختمان و یا نقطه جغرافیایی دیگری در حال سرویس دهی باشد.

One-Way Paging


پیج کردن یکطرفه بدون اینکه نیازی به شنیدن یا فهمیدن صدای محیط پیج شده داشته باشیم.

On-Hook


وقتی گوشی تلفن روی گیره تلفن قرار داده شده و اماده دریافت تماس می باشد.

 

Override Tip & Ring


ویژگی که با تماس از یک داخلی خاص می تواند ورودی یا ورودی های تعریف شده برای آن تماس را روی یک زون هدایت نماید. این ویژگی در صورت فعال بودن زون های مورد نظر بدون نیاز به تعریف دسترسی پیج روی آن ها را غیر فعال می کند. 

 

Page Control Lead (PC)


برای اتصال گراند به رله های خروجی مورد استفاده قرار می گیرد.

Paging System
 

سیستم پیجینگ چیست؟
سیستم پیجینگ(Paging System) به سامانه ای گفته می شود که در آن تجهیزات پیجینگ وظیفه دریافت ، توزیع ، انتقال و پخش پیام های صوتی برای افراد حاضر در اماکن عمومی را دارند. از این رو به سیستم پیجینگ در زبان انگلیسی Puplic Address System هم گفته می شود که به معنی سیستم های فراخوان عمومی است.

PABX or PBX
 

PABXمخفف Private Automated Branch Exchange است. حرف “A” در PABX به خودکار بودن تبادل تماس ها و اتصالات اشاره می کند. PABX به طور خودکار اتصال تماس ها به گیرنده ها را انجام می دهد.

 

Page Port
 

یک خروجی صوتی ارائه شده توسط یک سیستم تلفن. معمولاً با شماره گیری یک کد یا انتخاب یک کلید خط اختصاصی به پورت پیج دسترسی پیدا می کند.

 

Parallel Connection
 

اتصال عناصر سیستم (معمولا بلندگوها یا بوق ها) به گونه ای که نقاط اتصال مشابه باشد.

 

Phantom Zone

این اصطلاح برای توصیف خروجی زون «موسیقی غیر پس‌زمینه» در کنترل تک زون استفاده می‌شود. کنترل‌هایتک زون که یک منطقه فانتوم را ارائه می‌دهند، همیشه خروجی دوگانه بلندگو دارند، یکی با BGM و دیگری بدون BGM.

Pinout

الگوی فیزیکی نقاط اتصال برای یک دستگاه.

Plain Old Telephone Service (POTS)

سرویس شماره گیری چرخشی مسکونی تک خطی.

Power Over Ethernet (PoE)

برق روی کابل شبکه

Potentiometer

یک مقاومت متغیر یک کنتاکت کشویی متحرک برای تغییر مقاومت پتانسیومتر استفاده می شود.

Public Address System

سیستم صوتی پیجینگ عمومی

Relay

یک دستگاه الکترومکانیکی متشکل از یک سیم پیچ و مجموعه های مختلفی از کنتاکت ها (که توسط رله انتخاب شده تعیین می شوند). هنگامی که یک ولتاژ به سیم پیچ اعمال می شود، یک میدان مغناطیسی در اطراف سیم پیچ القا می شود. میدان مغناطیسی کنتاکت های فلزی متحرک را جذب می کند و یا یک تماس بسته یا یک تماس باز یا ترکیبات مختلف ایجاد می کند. سیم پیچ های رله در سطوح قابل قبولی از ولتاژ و جریان فعال رتبه بندی می شوند. کنتاکت های رله در حداکثر ولتاژ و جریانی که می توانند سوئیچ کنند رتبه بندی می شوند. اغلب، رله‌های با امتیاز پایین برای به کار انداختن رله‌های با توان بالاتر (معروف به رله‌های برده) به منظور کنترل بارهای فشرده استفاده می‌شوند

Repeat Alert Tone

صدایی که هر 15 ثانیه از طریق یک بلندگوی تاک بک شنیده می شود تا از استراق سمع جلوگیری شود.

Ring

سیگنال هشدار به مشترک

Ring Cadence

الگوی زنگ ترمینال تلفن.

Ring Voltage

ولتاژی که به سیستم تلفن یا تلفن POTS اعمال می شود تا یک تماس تلفنی دریافتی را نشان دهد.

Ring back Tone (RBT)

در تلفن، آهنگ پیشرفتی است که توسط طرف تماس شنیده می شود که نشان می دهد سیگنال (زنگ) در حال ارائه به طرف تماس می باشد.

Ringer

دستگاهی که در پاسخ به ولتاژ تماس، سیگنال صوتی تولید می کند.

RSS Feed

فرمت پیوندی واقعا ساده (RSS Feed) یک زبان XML است که برای فیدهای وب استفاده می شود.

Scalability

توانایی یک سیستم برای افزایش یا کاهش متناسب با نیازهای یک مرکز.

Sensitivity

سطح سیگنال صوتی در یک تقویت کننده مورد نیاز برای دستیابی به خروجی تقویت کننده نامی.

Series Connection

عناصر مداری که طوری به هم وصل شده اند که جریان از هر یک از آنها عبور کند.

Side Tone

بخشی از صدای گوینده که به گیرنده او بازگردانده می شود تا گوینده را از صحبت کردن خیلی بلند یا خیلی آرام منصرف کند.

SIP (Session Initiation Protocol)

در تلفن IP، پروتکل شروع جلسه (SIP) یک پروتکل ارتباطی برای سیگنال دهی و کنترل جلسات ارتباطی است. تلفن های SIP، بلندگوهای IP اتصال صوت و بسیاری از آمپلی فایرها ممکن است با سیستم های تلفن IP که از SIP پشتیبانی می کنند استفاده شوند.

Sound Reinforcement

تقویت خطی از صدای گوینده سایت مانند استفاده در سالن ها، کلاس های درس و سالن های سخنرانی.

Stand Alone System

سیستمی که نیازی به پشتیبانی سیستم(های) دیگری ندارد.

Splash Tone

لحنی که بلافاصله قبل از اعلان صوتی در سیستم‌های گفتگوی هندزفری (از استراق سمع جلوگیری می‌کند).

Station (Intercom)

ترکیبی از بلندگو، میکروفون و دکمه تماس که به کاربران امکان می دهد از محل بلندگو درخواست کمک کنند.

Station Level Access

ایجاد دسترسی به تجهیزات پیجینگ از طریق خط تلفن

Station Port

 

خروجی روی سانترال تلفن که خط شهری به آن وصل می شود

Subscriber

مشترک تلفن یا پیجینگ

Supervision (speaker or system supervision)

روشی خودکار برای نظارت بر زونبندی یا سیستم اعلان انبوه اضطراری و گزارش خطاهای احتمالی. اطلاع رسانی ممکن است از طریق ایمیل، هشدار صوتی یا تصویری یا هر دو باشد.

Switch

نام دیگری برای مرکز تلفن

Talk Battery

ولتاژ DC اعمال شده از طریق ترانک که برای تغذیه تلفن POTS استفاده می شود.

Talkback

 

بلندگوهایی که امکان پاسخ را برای کاربر انتهایی مقدور می سازند

Telephone Terminal

 

یک اصطلاح دیگر برای تلفن. پایانه های تلفن ممکن است انحصاری یک سیستم خاص باشند یا ممکن است برای کار با بسیاری از سیستم های تلفنی طراحی شوند.

Telephony

 

محصول یا خدمتی وابسته به صنعت تلفن

Time Clock Tone

 

هنگامی که رله خشک باعث بسته شدن تماس روی دستگاه سیگنال دهی می شود، یک تن از طریق سیستم پیجینگ پخش می شود.

Tip

One conductor of a telephone wire pair, designated by T; usually the more positive of the two. One side of a line level audio pair.

Tip & Ring
The terms used to identify single pair telephone station wiring. The tip conductor usually has a positive potential with respect to the ring conductor. In analog paging systems, a line level audio pair.

Trunk
A transmission channel connecting two switching machines. In telephony a trunk is a POTS telephone line.

Trunk Group
Two or more trunk ports that serving the same special purpose for inbound or outbound calls.

Trunk Port
See C.O. Line Port.

Unicast
In networking, a method of addressing Ethernet packets so that they are received by one network endpoint.

UPS
Uninterruptible Power Supply. A system of providing system power should facility ac power fail.

UTP
Unshielded twisted pair cabling. Often referred to as CAT 3/5/6.

Voice-grade Line
A local loop or trunk, having a band pass of approximately 300 – 3,000Hz.

Voice Operated Switching (VOX)
Provides the ability to activate a device simply by the presence of a specific level of audio signal.

VoIP (Voice Over IP)
A modern day approach to distributing audio via a data network. VoIP systems have many advantages over analog systems and provide long term cost saving and inherent supervision.

Voltage
A measure of the electrical force that causes current flow in a circuit.

VSP
Valcom System Practice. Term used for some Valcom installation manuals.

WAV File
Waveform Audio File is a Microsoft and IBM audio file format standard for storing an audio bit stream on PCs. WAV files are recorded in various bitrates and formats.

XLR Connector
A connector usually utilized for the connection of a microphone to its associated cable. The pin count of an XLR connector may vary from three to seven pins.

Zone
A group of speakers, horns or LED signs combined (in hardware or software) to receive common announcements.

 

چت با کارشناسان در واتس آپ