• sales@etesal.net

سیستم پیجینگ تحت شبکه

امروزه ارتباطات نه تنها اهمیت زیادی دارد بلکه ضروری است. یکی از روش‌های ارتباطی که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، سیستم پیجینگ تحت شبکه است. این سیستم به شما امکان می‌دهد تا پیام‌های مهم و فوری را به اعضای تیم خود ارسال کنید. با توجه به اهمیت ارتباطات در محیط کار، استفاده از سیستم پیجینگ تحت شبکه می‌تواند به بهبود کارآیی تیم شما کمک کند. بهتر است این سیستم را به عنوان یک ابزار اساسی در ارتباطات تیمی خود در نظر بگیرید.


یک کلیک تا سیستم پیجینگ تحت شبکه

سیستم پیجینگ تحت شبکه (IP Network Paging) سامانه ای جهت ارسال و دریافت پیام صوتی در بستر شبکه است. پیام های صوتی برای فراخوانی افراد یا ایجاد یک مکالمه صوتی در زیر ساخت شبکه رد و بین تجهیزات سیستم پیجینگ رد و بدل می گردد. منظور از شبکه در سیستم پیجینگ شبکه افزاری است که با کمک آن تجهیزات صوتی از پروتکل SIP برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند.

پیام های صوتی ارسال شده در سیستم های پیجینگ تحت شبکه (IP Network Paging System) کاربرد های دیگری مثل پخش پیام های هشدار، موزیک، رادیو و اذان دارد. پیام های صوتی بعد از فشرده سازی  توسط واحد پردازش دیجیتال ارسال کننده و تبدیل به بسته های دیتا روی کابل شبکه قرار می گیرد. در سمت گیرنده معکوس عمل فشرده سازی بسته های صوتی توسط واحد پردازش دریافت کننده انجام می شود.

وظیفه فشرده سازی و بازکردن بسته های صدا در واحد پردازش تجهیزات بر عهده الگوریتم های نرم افزاری به نام کدک (Codec) است. کدک های بسیاری در سیستم های صوتی مبتنی بر شبکه ایجاد شده اند. هر یک از این کدک ها از یک دستورالعمل منحصر به فردی استفاده می کنند. 

در تعریف دیگر از سیستم پیجینگ تحت شبکه آن را سامانه ای برای ایجاد ارتباط صوتی به صورت یک به یک و یا یک به چند می نامند.
 

عناوینی که مطالعه خواهید کرد:

✳️ تعریف سیستم پیجینگ تحت شبکه
✳️ مروری بر سه نسل سیستم پیجینگ
✳️✳️ سیستم پیجینگ مبتنی بر سوئیچر
✳️✳️ سیستم پیجینگ مبتنی بر ماتریس صوتی
✳️✳️ سیستم صوت عمومی مبتنی بر شبکه
✳️ اصطلاحات پیجینگ IP
✳️ مترادف های پیجینگ تحت شبکه
✳️ دسته بندی سیستم پیجینگ IP 
✳️عملکرد سیستم پیجینگ تحت شبکه
✳️ پیج کردن زون ها در سیستم پیجینگ تحت شبکه
✳️ مزایای پیجینگ تحت شبکه
✳️ تجهیزات پیجینگ IP
✳️✳️ کنترلر (نرم افزار پیجینگ و اینترکام)
✳️✳️ بلندگوهای تحت شبکه
✳️✳️ آمپلی فایر های تحت شبکه
✳️✳️ دکمه اورژانسی تحت شبکه
✳️✳️میکروفون و زون سلکتور تحت شبکه
✳️✳️اینترکام تحت شبکه
✳️راهکارهای سیستم صوتی تحت شبکه
✳️✳️سیستم صوتی و پیجینگ اداری 
✳️✳️سیستم صوتی و پیجینگ صنعتی
✳️✳️سیستم صوتی و پیجینگ بیمارستان و مراکز درمانی
✳️✳️سیستم صوتی و پیجینگ مدرسه، دانشگاه و مراکز آموزشی
✳️✳️سیستم صوتی و پیجینگ پارک ها و فضاهای باز تفریحی
✳️✳️سیستم پیجینگ شهری و فضاهای عمومی
✳️✳️سیستم صوتی و پیجینگ هتل و مراکز اقامتی
✳️فناوری های سیستم پیجینگ تحت شبکه 
✳️سوالات متداول

مروری بر سه نسل سیستم پیجینگ 

در این بخش از مقاله قصد داریم مرورب بر سه نسل سیستم پیجینگ اشاره کنیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

سیستم پیجینگ مبتنی بر سوئیچر

به طور کلی، فناوری سیستم آدرس دهی عمومی (PA) قبل از رسیدن به پیاده سازی مبتنی بر شبکه فعلی، دو نسل از مراحل توسعه را پشت سر گذاشته است. نسل اول سیستم PA مبتنی بر سوئیچر است که قادر است حداکثر دو پخش همزمان را انجام دهد. از یک ورودی موسیقی پس‌زمینه (BGM or Back Ground Music) و یک ورودی میکروفون تشکیل شده‌اند. سیستم PA مبتنی بر سوئیچر دارای چندین نقص ذاتی در محدود کردن قابلیت و انعطاف‌پذیری سیستم های توزیع صدا است. اول، هر زون فقط می‌تواند به موسیقی پس‌زمینه گوش کند یا پیج کند. دوم، سیستم PA مبتنی بر سوئیچر اجازه پیجینگ همزمان و پخش همزمان موسیقی پس‌زمینه را نمی‌دهد.

از این رو، برای یک سیستم با دو ورودی میکروفون، تنها یک میکروفون پیجینگ (MIC A یا MIC B) می تواند به طور همزمان مورد استفاده قرار گیرد. سوم، تنها یک پخش کننده منبع BGM وجود دارد که می تواند در هر زمان برای همه مناطق انتخاب شود. به عبارت دیگر، BGM 1 وجود دارد یا BGM 2 را می توان در هر زمان معین به زون تعیین شده هدایت کرد.
 

سیستم پیجینگ مبتنی بر ماتریس صوتی

نسل دوم فناوری سیستم پیجینگ سیستم PA ماتریس صوتی است. سیستم PA ماتریس صوتی با سیستم PA مبتنی بر سوئیچر در ارائه مسیریابی صوتی همزمان ورودی ها به خروجی ها متفاوت است. این مسیریابی با استفاده از یک گذرگاه ماتریس صوتی به دست می آید. سیستم PA ماتریس صوتی چندین مزیت عمده نسبت به سیستم PA مبتنی بر سوئیچر معمولی دارد.

اول، هر زون جداگانه قادر به گوش دادن به موسیقی پس زمینه اختصاصی به دلخواه است. دوم، سیستم PA ماتریس صوتی اجازه می دهد تا چندین پیجینگ همزمان و پخش موسیقی پس زمینه به طور همزمان انجام شود. به عنوان مثال، تا زمانی که هیچ تداخلی از زون ها وجود نداشته باشد، چندین میکروفون پیجینگ مجاز هستند از سیستم صوتی به طور همزمان برای پیج در زون های مختلف استفاده کنند. علاوه بر این، سیستم PA ماتریس صوتی همچنین امکان پخش چندگانه BGM را در زون های مختلف فراهم می کند.

به همین علت سیستم ماتریس صوتی، این امکان را به مناطق می دهد تا در صورت نیاز، پخش BGM اختصاصی داشته باشند. سوم، سیستم PA ماتریس صوتی برای معرفی رابط‌های کنترل و پیکربندی با نرم‌افزار پیشگام است تا امکان برنامه‌ریزی عملکردهای مختلف خودکار مانند اعلان‌های عمومی برنامه‌ریزی شده خودکار و پخش صدای هماهنگ خودکار را فراهم کند. از نمونه های این سیستم می توان به سیستم صوت مایلستون آمریکا اشاره کرد.
 

سیستم صوت عمومی مبتنی بر شبکه

آخرین نسل از فناوری سیستم PA پیاده سازی مبتنی بر شبکه در زیرساخت استاندارد اترنت است. این سیستم برای حمل صدا از طریق شبکه اترنت معمولی (10/100-T)، ترجیحا با استفاده از اترنت اختصاصی یا LAN مجازی (VLAN) برای اهداف مسیریابی صدا طراحی شده است. در بعد صنعت سیستم PA، دو  رویکرد پیاده سازی مبتنی بر شبکه وجود دارد: لایه پیوند داده، و لایه شبکه IP.

سیستم لایه پیوند داده، شناسه پروتکل خود را در خود لایه پیوند داده اتخاذ می کند. بنابراین، به ترتیب از پروتکل اینترنت (IP) برای مسیریابی داده و پروتکل UDP برای انتقال داده استفاده می کند تا از سربار پیچیده TCP/IP جلوگیری کند. با این حال، به دلیل وجود هدر IP، علاوه بر کار بر روی یک شبکه محلی (LAN) قادر به پشتیبانی از مسیریابی از طریق شبکه گسترده (WAN) یا اینترنت است. با این سیستم می توانید از هر نقطه جغرافیایی به سیستم دسترسی داشته باشید.

سیستم پیجینگ تحت شبکه اتصال صوت در این نوع پیاده سازی طبقه بندی می شوند. از سوی دیگر، سیستم لایه شبکه IP از پشته پروتکل TCP/IP استاندارد برای پیاده سازی مسیریابی صدا و انتقال داده از طریق LAN و WAN استفاده می کند.  به طور کلی فناوری های صوتی از طریق IP (AoIP) و Voice over IP (VoIP) در این نوع پیاده سازی دسته بندی می شوند.


اصطلاحات پیجینگ IP

💥 اسپیکر تحت شبکه (IP Network Speaker):ابزاری برای پخش صدا که صدای ورودی را از شبکه دریافت می نماید. 
💥 آمپلی فایر تحت شبکه (IP Network Amplifier): ابزاری برای تقویت صدای دریافتی از شبکه و انتقال به بلندگو های آنالوگ است.
💥 کنترلر یا نرم افزار پیجینگ (Paging Software) : سامانه ای برای مدیریت تجهیزات IP روی بستر شبکه است.

💥 اینترکام (Intercom): بسیار شبیه به تلفن های صنعتی است که برای تماس و اعلام پیغام مورد استفاده قرار می گیرد ولی هندست و عمدتا کیپد شماره گیری ندارد و از دکمه برای ایجاد تماس فوری استفاده می کند.

💥 زون سلکتور: ابزاری نرم افزاری و یا سخت افزاری برای انتخاب کردن یک یا چند زون از سیستم صوتی و پخش کردن فایل صوتی یا پیج کردن مستقیم زون های انتخاب شده است. رون سلکتور های سخت افزاری در 3 نوع نوید می شوند:

1. رکمونت 

2. رومیزی برای محیط های اداری و صنعتی

3. توکار برای محیط های صنعتی

💥 نرم افزار پیجینگ: نرم افزاری که به صورت اختصاصی توسط شرکت های تولید کننده تجهیزات پیجینگ تحت شبکه توسعه داده می شود. این نرم افزار از امکانات کنترلی زیادی برای سیستم صوتی برخوردار است.

💥 RTP مخفف (Real Time Transport Protocol): پروتکلی است که در یک رنج IP مشخصی اجازه پیج کردن بدوننیاز به سرور را در اختیار کاربر قرار می دهد. برای شرایط بحرانی بسیار حائز اهمیت است.

💥 مالتی کست (Multi Cast): فراخوانی یا پخش فایل صوتی برای چندین دستگاه صوتی تحت شبکه مثل بلندگو، اینترکام و تلفن صنعتی می باشد.

💥 فشار خروجی صدا (Sound pressure): میزان قدرت صدا در فاصله یک متری از دهانه دستگاهی است که صدا از آن منتشر می شود. واحد آن دسیبل می باشد و با دستگاه های سنجش صوتی اندازه گیری می شود.

 

مترادف های پیجینگ تحت شبکه

منظور از مترادف در این مقاله استفاده از نام هایی مشابه و غیر مشابه برای پیجینگ تحت شبکه است که معنی و مفهوم یکسان با پیجینگ تحت شبکه دارند. سیستم پیجینگ IP (IP Paging)، سیستم پیجینگ SIP ، پیجینگ ویپ(VoIP Paging) و سیستم صوتی تحت شبکه(IP Network Audio System) مترادف هایی هستند که در وب سایت ها و منابع داخلی و خارجی مورد استفاده قرار گرفته است و در این متن هم با این مترادف ها باز نشر خواهند شد.

دلایل مترادف شدن با پیجینگ تحت شبکه در ذیل توضیح داده شده است:

🔔 سیستم پیجینگ IP به علت استفاده از شبکه افزار و پروتکل های IP نامگذاری شده است.

🔔 سیستم پیجینگ SIP به خاطر این که از پروتکل SIP (که یکی از پروتکل های اختصاصی IP است) برای ارسال و دریافت صدا استفاده می کند جزء مترادف ها قرار دارد.

🔔 پیجینگ ویپ به دلیل استفاده از واژه ی VoIP (اختصار Voice Over IP یعنی صدا روی شبکه) مترادف با پیجینگ تحت شبکه است.

🔔 سیستم صوتی تحت شبکه هم به خاطر علاقه ای که بازار از مدتها قبل به آن داشته نام گذاری شده است.
 

دسته بندی سیستم پیجینگ IP:

سیستم پیجینگ تمام شبکه
سیستم پیجینگ ترکیبی


در سیستم پیجینگ تمام شبکه، همه ی تجهیزات پیجینگ مورد استفاده، آی پی می باشند و پورت شبکه به آن ها وصل می شود. ولی در سیستم پیجینگ ترکیبی از طریق آمپلی فایر های تحت شبکه می توانیم از بلندگوهای پیجینگ آنالوگ استفاده کنیم. در سیستم پیجینگ تحت شبکه ترکیبی، تمامی اجزا و زیرساخت به جز بلندگو ها IP است. کابل کشی بلندگوها در سیستم پیجینگ IP ترکیبی از نوع سیم دو زوج مسی است.
 

عملکرد سیستم پیجینگ تحت شبکه

تمامی تجهیزات IP و نرم افزار ها در سیستم پیجینگ تحت شبکه نقش خاصی را بر عهده دارند. برخی از تجهیزات ممکن است دو نقش داشته باشند یعنی صدا را دریافت و آن را پخش کنند ولی برخی دیگر از تجهیزات پیجینگ می توانند نقش ارسال ، دریافت و پخش صدا را داشته باشند. بلندگو و آمپلی فایر های تحت شبکه جزو دسته اول هستند که بعد از دریافت صدا آن را پخش می کنند. اینترکام ها و تلفن ها از دسته دوم هستند که علاوه بر دریافت و پخش، نقش ارسال کننده ی صدا را هم بر عهده دارند. یکی از نقش ها در سیستم صوتی تحت شبکه (IP Network Audio System) نقش کنترلر است که نرم افزار پیجینگ (Paging Software) این وظیفه را بر عهده دارد. 


همانطور که در تصویر بالا می بینید می توان سیستم صوتی تحت شبکه را هم در اینترنت و هم در اینترانت اجرا کرد. در بالا اشاره ش  که نرم افزار پیجینگ نقش کنترلر را دارد. به جای نرم افزار پیجینگ می توان از مرکز تلفن ویپ استفاده کرد. امکانات نرم افزار پیجینگ در مرکز تلفن ویپ وجود ندارد و از مرکز تلفن ویپ فقط برای تماس و پیج استفاده می شود. اگر صاحب کسب و کاری باشید که داری شعب ، کارخانه و سایت های اداری متعددی باشد از یک و یا چند کنترلر می توانید در شبکه خود استفاده کنید. اگر شبکه شما پایدار باشد یک کنترلر برای همه ی بخش ها کافی است ولی اگر به شبکه ی خود اطمینان ندارید به ازای هر سایت یک کنترلر در سیستم پیجینگ SIP در نظر بگیرید. 

پیج کردن زون ها در سیستم پیجینگ تحت شبکه 


برای پیج کردن زون ها در سیستم پیجینگ تحت شبکه 3 راهکار وجود دارد: 
1️⃣ راهکاراول : ایجاد کال گروپ(Call Group)
برای انجام این کار با قرار دادن تجهیزات صوتی در گروه های صوتی متنوع بر حسب نیاز و شماره گیری آن گروه توسط میکروفون و یا هر دستگاه شماره گیر دیگری می توان آن گروه را پیج کرد. در حقیقت هر یک از این گروه ها را یک زون می نامیم که با یک شماره مشخص می شوند.
2️⃣ راهکاردوم: قراردادن تجهیزات صوتی در یک آدرس RTP
یکی از قابلیت هایی که تجهیزات پیجینگ دارند پشتیبانی از پروتکل RTP است. این پروتکل از یک بازه آدرس IP مشخصی برای ارسال صدا به چندین تجهیز صوتی استفاده می نماید. برای سهولت استفاده از این آدرس آی پی ها می توان آن ها را در کلید های BLF روی آی فون ها تنظیم کرد. با این پروتکل می توان به تعداد دلخواه تجهیز صوتی را دسته بندی و توسط یک آدرس فراخوانی کرد.

3️⃣ راهکار سوم : استفاده از نرم افزار پیجینگ برای ایجاد زون
نرم افزار های تخصصی که برای سیستم پیجینگ تحت شبکه توسط شرکت های تولید کننده به بازار معرفی می شوند و ویژگی های منحصر به فردی دارند، برای ایجاد زونبندی راهکار ساده تری دارند می توان بندگو و سایر تجهیزات صوتی را در دسته بندی های دلخواه در قالب زون چینش و از آن ها برا یپیج کردن در بخش های مختلف استفاده کرد.

مزایای پیجینگ تحت شبکه

حداقل شدن کابل کشی
کاهش کابل کشی یکی از مزایای پیجینگ تحت شبکه است. اگر در محیطی که قصد نصب بلندگو یا سایر تجهیزات پیجینگ را دارید کابل کشی شبکه داشته باشید قطعا سیستم پیجینگ IP به صرفه تر است چون هزینه کابل و کابل کشی سیستم پیجینگ آنالوگ بالاست. اگر قبلا در محیط اداری ، صنعتی یا محوطه های باز، از دوربین مدار بسته استفاده کرده اید به راحتی می توانید از همان کابل کشی دوربین استفاده کنید. کافی است از میکسر PoE یا میکسر شبکه استفاده کنید. به شما کمک می کند تا در انتهای کابل به جای یک پورت شبکه ، دو پورت شبکه داشته باشید.
صرفا دوربین ها عامل نجات و یا کاهش کابل کشی نیستند و شما هر جایی که دسترسی به شبکه داشته باشید می توانید از سیستم صوتی تحت شبکه استفاده کنید. اگر مسافت طولانی است و شما در نقطه مورد نظر شبکه ندارید می توانید از آنتن های پوینت تو پوینت استفاده کنید . تقریبا جفت آنتن ها با هم حدود 100 دلار قیمت دارند و می توانید در مسافت های زیر 5 کیلومتر از این آنتن ها استفاده کنید . البته آنتن های با برد بالاتر هم وجود دارد که به تناسب قیمت آن ها بیشتر است.

پخش کننده ی موزیک حرفه ای(Professional Music Player)
امکان انتخاب و بارگذاری موزیک برای هر زون به صورت اختصاصی، امکان زمانبندی پخش موزیک، تکرار موزیک ، پشتیبانی از انواع فرمت های صوتی و کم و زیاد کردن صدای موزیک برای هر زون از مزایای استفاده از پیجینگ تحت شبکه است.

زونبندی نامحدود(Unlimited Zoning)
در سیستم پیجینگ ویپ(VoIP Paging System) هیچ محدودیتی برای تعداد زون نداریم و با هر آرایشی که مورد نیاز باشد می توانیم بلندگوها ، آمپلی فایرها ، اینترکام ها ، میکروفون و تلفن های صنعتی را چیدمان کنیم. می توان یک بلندگو را در زون های مختلفی قرار داد. مثلا اسپیکری در یک طبقه اگر در زون کارکنان بازرگانی قرار داشته باشد همان اسپیکر می تواند در زون ساختمان اداری هم قرار بگیرد.

پخش اذان خودکار
در اکثر ادارات و کارخانه ها در هنگام نماز های یومیه صدای اذان به گوش می رسد. در سیستم های آنالوگ از یک دستگاه اذان گوی آنالوگ استفاده می شد ولی در نرم افزار سیستم پیجینگ ویپ این گزینه فقط با یک تیک و انتخاب شهر فعال می شود. در شهر های اهل تسنن می توانید گزینه مربوطه را تیک بزنید تا بر اساس مذهب اهل سنت زمانبندی پخش اذان ایجاد شود. حتی صدای موذن را نیز می توانید به دلخواه آپلود نمائید. پخش اذان را می توانید برای یک زون ، چند زون و یا همه ی زون ها در پیجینگ ویپ فعال نمائید. 

پخش پیام های زمانبندی شده(Play Scheduled Messages) 
نیاز به پخش پیام های زمانبندی شده و مشخص مثل هشدار های ایمنی کار، زمانبندی آغاز و پایان شیفت، زمان های استراحت و پیام های تبریک مناسبتی از دسته پیام های زمانبندی شده ای هستند که می توانید برای پخش در نرم افزار پیجینگ تحت شبکه تنظیم کنید. پیام ها ی ضبط شده را می توانید روی هر زون خاصی که انتخاب می کنید بار گذاری کنید و از روی جدول زمانبندی برای پخش آن تنظیمها را انجام دهید. نوع پخش این پیغام ها می تواند یکبار ، روزانه ، هفتگی و ماهیانه باشد. 

اتصال به سیستم تلفنی (Connecting to the VoIP)
اگر 2 مجموعه دارای سیستم پیجینگ ویپ(VoIP Paging) باشند بین آن دو می توان ارتباط برقرار نمود. نرم افزار پیجینگ و سانترال ویپ نیز قابل اتصال به یکدیگر هستند. ابزار ارتباطی بین دو سیستم پیجینگ ویپ SIP Trunk می باشد. در این روش اپراتور ها می توانند تجهیزات پیجینگ IP در مجموعه دیگر را پیج کنند. 

ارتباط با سیستم اطفا حریق
سیستم پیجینگ ویپ را می توانید از طریق رله های میانی به سیستم اطفا حریق متصل کنید. با فعال شدن سنسور در اطفا حریق ، رله میانی دو سیستم فعال می گردد تا صدای هشدار در سیستم صوتی تحت شبکه فعال شود. اینکه صدای هشدار در کدام زون ها فعال شود در اختیار مدیر سیستم است. 

پیج کردن بدون نیاز به کنترلر 
استفاده از پروتکل RTP در تجهیزات پیجینگ عامل مهمی است تا بدون نیاز به کنترلر بتوان با استفاده از یک تلفن تحت شبکه بلندگو ها را پیج کرد. در شرایط بحران و غیره منتظره مثل کار نکردن کنترلر می توان از این قابلیت در سیستم پیجنگ تحت شبکه استفاده کرد.
 

تجهیزات پیجینگ IP

در ادامه مختصرا با تجهیزات پیجینگ SIP آشنا خواهیم شد. 

کنترلر یا نرم افزار پیجینگ

✅ انواع بلندگوی تحت شبکه

✅ آمپلی فایر تحت شبکه 

✅ اینترکام تحت شبکه

✅ میکروفون پیجینگ تحت شبکه

✅ دکمه تماس اضطراری تحت شبکه

✅ تلفن صنعتی تحت شبکه

زون سلکتور تحت شبکه

✅ رک صوتی 

هود آکوستیک

✅ پری آمپلی فایر ها 

 

کنترلر (نرم افزار پیجینگ و اینترکام)

در ابتدای متن کنترلر در سیستم پیجینگ ویپ را معرفی کردیم. نرم افزار پیجینگ و اینترکام هسته مرکزی و اصلی کنترلر در سیستم صوت تحت شبکه است. این نرم افزار به صورت اختصاصی توسط شرکت های تولید کننده سیستم های PA عرضه می شود. برخی از این نرم افزار ها دارای نسخه های مختلفی برای اجرا روی سیستم عامل های رایج در بازار هستند. امکانات نرم افزار پیجینگ (Features of Paging Software) به شرح زیر است:
•  امکان تعریف نامحدود زون
•  پخش اذان خودکار بر حسب موقعیت جغرافیایی و ساعت محلی
•  قابلیت انتخاب مذهب در پخش اذان 
•  امکان پخش موسیقی به صورت آلبوم 
•  امکان آپلود فایل صوتی به صورت  MP3
•  اولویت بندی خودکار 
•  پشتیبانی از  SIP Trunk
•  زمان بندی پخش موزیک یا فایل های صوتی 
•  امکان اتصال به زون سلکتور سخت افزاری
•  پشتیبانی از RTP
•  پخش آنلاین رادیو 
•  زونبندی بدون محدودیت 
•  تغییر میزان صدای زون ها به طور مستقل 
•  مشاهده آنلاین وضعیت تجهیزات نصب شده


بلندگوهای تحت شبکه

بلندگو های تحت شبکه در سه نوع زیر تولید می شود:
•  بلندگوی شیپوری تحت شبکه(Network Horn Speaker)
•  بلندگوی سقفی تحت شبکه(Network Ceiling Speaker)
•  بلندگوی دیواری تحت شبکه(Network Wall Speaker)
نکته ی مهم : با توجه به توان سوئیچ های شبکه ، اسپیکر ها در انواع مختلف تا 30 وات از روی PoE و در توان های بالاتر از برق شهر و یا منبع تغذیه DC مستقل استفاده می کنند. 

بلندگوی سقفی تحت شبکه
در دو نوع توکار و روکار تولید می شوند. توان استاندارد برای بلندگو های سقفی بین 5 الی 30 وات است. بلندگو های سقفی برای واحد های اداری در سیستم صوتی تحت شبکه مورد استفاده قرار می گیرند.

دسته بندی بلندگوی سقفی بر اساس نوع نصب:

🔴 توکار

🔴 روکار

بلندگو های سقفی بر اساس نوع کارکرد به 2 دسته تقسیم می شوند: 

✳️ مید رنج (Mid range)

✳️ فول رنج (Full Rage)

بلندگو های مید رنج برای پیج کردن و بلندگو های فول رنج برای پخش موسیقی مناسب هستند. بلندگو های فول رنج دارای تویتر هستند و امکان تنظیم بیس و تریبل روی آن ها وجود دارد. 


بلندگوی دیواری تحت شبکه
بلندگو های دیواری در دو نوع Outdoor و Indoor تولید می شوند. بلندگو های Indoor می توانند بدنه چوبی هم داشته باشند. برای نصب در مساجد ، راه رو ها ،فرودگاه ها ، سینما ها، رستوران ها و مدارس مورد استفاده قرار می گیرد. در توان 10 تا 60 وات تولید می شود. 

بلندگو های ستونی دارای 2 نام گذاری مختلف هستند:

🔴 بلندگو های دکوراتیو 

🔴 بلندگوی ستونی پیجینگ 

بلندگوی دکوراتیو از نوع Full Range است و برای پخش موزیک کاربرد بیشتر یدارد. ظاهر بلندگو های دکوراتیو دلنشین تر است. عمدتا بدنه پلاستیکی دارند و قد آن ها از بلندگو های ستونی کوتاه تر است. 

بلندگوهای شیپوری تحت شبکه
بلندگوی شیپوری تحت شبکه مناسب استفاده در محیط های باز ، کارگاه ها و کارخانه ها می باشد. پرتاب صدا در بلندگو های شیپوری حداقل سه برابر دیگر نوع بلندگو هاست. در توان ها 10 الی 400 وات تولید می شوند. 

بلندگو های شیپوری بر اساس جنس بدنه به 3 دسته تقسیم می شود : 

✳️ ورق آهن با پوشش رنگ گالوانیزه 

✳️ آلومینوم

✳️ پلاستیک

بلندگو های با بدنه آلومینیومی دارای ضخامت بیشتری هستند و برای تجهیزات ضد انفجار در زون های گازی کاربرد دارند. 

توان بلندگو های شیپوری به صورت رایج در رنج زیر می باشد: 

🔴 10 وات 

🔴 25 وات 

🔴 30 وات 

🔴 50 وات 

🔴 75 وات 

🔴 100 وات 

💬 بلندگو های با توان بالاتر نیز داریم ولی رایج نیستند مثل بلندگو های استادیوم ها.

💬 ممکن است از ترکیب 1 تا چند بلندگو برای یک مکان استفاده شود مثلا اتصال 4 بلندگوی شیپوری 100 وات به صورت پشت در پشت که در مجموع 400 وات خروجی خواهند داشت ولی پرتاب صدای مجموع 4 بلندگو با هر یک از آنها به صورت جداگانه برابر خواهد بود.

💬 بلندگو های شیپوری PoE در دنیا فقط تا 30 وات تولید می شوند و دلیل آن گران قیمت بودن سوئیچ های PoE با توان بالاتر است. همانطور که می دانید خروجی PoE و PoE Plus تا 30 وات روی هر پورت (802.3af/at) در بهترین شرایط خواهد بود ولی استاندارد دیگری به نام 802.3bt وجود دارد که تا 90 وات خروجی روی هر پورت شبکه در اختیار شما قرار می دهد. قیمت این سوئیچ(مثل سری 9300 سیسکو) برای سیستم صوتی مقرون به صرفه نیست.

 

آمپلی فایر های تحت شبکه

در سیستم پیجینگ IP از آمپلی فایر تحت شبکه برای اتصال بلندگو های ولتی و اهمی آنالوگ استفاده می شود. آمپلی فایر های ولتی به خاطر داشتن ترانس مچینگ می توانند صدا را تا مسافت طولانی تری بدون افت انتقال دهند. بنا بر این دو دسته آمپلی فایر پیجینگ تحت شبکه داریم: 

🔴 آمپلی فایر ولتی IP

🔴 آمپلی فایر اهمی IP

💬 آمپلی فایر های ولتی بیشتر به صورت رکمونت هستند ولی آمپلی فایر های اهمی به صورت باکس های Outdood برای اتصال چند بلندگوی اهمی نزدیک به هم مورد استفاده قرار می گیرند.

توان های استاندارد جهانی برای آمپلی فایر تحت شبکه 

⭐️ آمپلی فایر تحت شبکه 100 وات 

⭐️ آمپلی فایر تحت شبکه 200 وات 

⭐️ آمپلی فایر تحت شبکه 400 وات 
 

اجزای تشکیل دهنده آمپلی فایر IP شامل موارد زیر است: 

🧩 بدنه 

🧩 برد مدار تغذیه 

🧩 ترانس مچینگ (در آمپلی فایر های ولتی)

🧩 پنل جلو شامل  تنظیم Base و تریبل، چراغ های وضعیت، دکمه خاموش و روشن 

🧩 پنل پشت شامل پورت شبکه، ترمینال خروجی صدا، خروجی اضطراری AUX ، ورودی میکروفون 

🧩 مدار پردازشگر

🧩 مدار آمپلی فایر 

🧩 فن و هیت سینک ها 

🧩 گوشواره های رکمونت( در مدل ولتی)

 

 دکمه اورژانسی تحت شبکه

ممکن است برخی از شرکت ها و یا سازمان ها نیاز به ایجاد بوق هشدار از طریق دکمه های اورژانس یا دکمه های اضطراری تحت شبکه داشته باشند. این دکمه فقط با یک کابل شبکه به سوئیچ PoE شما متصل می شود. دکمه اضطراری تحت شبکه می تواند بوق هشدار را روی یک بلندگو و یا یک زون در سیستم صوتی تحت شبکه ی شما فعال نماید. 

از دیگر کاربرد های دکمه هشدار تحت شبکه فعال کردن تماس با واحد های درون و بیرون سازمانی مثل آتش نشانی، پلیس و اورژانس است. 

کاربرد های کلی دکمه هشدار تحت شبکه شامل موارد زیر است:

✅ فعال کردن آژیر در زون های پیجینگ

✅ فعال کردن آژیر در بلندگوی متصل به خود 

✅ ایجاد تماس های هشدار با شماره های داخلی و خارجی 

✅ فعای کردن API برای نرم افزار های متصل شده به سیستم پیجینگ مثل سیستم دوربین مداربسته

 

میکروفون و زون سلکتور تحت شبکه

میکروفون و زون سلکتور دارای شباهت هایی هستند که شمامل وارد زیر است: 

✅ دریافت صدای اپراتور 

✅ انتشار صدا در زون و یا بلندگوی خاص

✅ دارای اسپیکر برای دریافت صدای تماس گیرنده

✅ امکان تماس با تلفن و یا اینترکام 

✅ مناسب برای محیط های صنعتی 

✅ دارای میکروفون گردن غازی برای سهولت اپراتور

✅ پشتیبانی از 2 حساب کاربر SIP

✅ پشتیبانی از RTP برای مالتی کست 

✅ دارای تنظیمات اختصاصی میکروفون و بلندگو

✅ دارای چراغ وضعیت تماس 

تفاوت اصلی میکروفون و زون سلکتور تحت شبکه در نوع برقراری ارتباط است. میکروفون ها برای ایجاد ارتباط از صفحه کلید شماره گیری استفاده می کنند تا مقصد تماس و یا پیج را با شماره گیری تعیین کنند ولی زون سلکتور ها دارای دکمه های تماس فوری قابل تنظیم هستند که سرعت عمل بیشتری در محیط های عملیاتی دارند. در کارخانه ها و صنایع سنگین زون سلکتور تحت شبکه بیشتر ترجیه داده می شود. 

 


اینترکام تحت شبکه

اینترکام های تحت شبکه برای ایجاد تماس فوری و آسان در سیستم پیجینگ ویپ مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به هر صنعتی در اشکال مختلفی تولید شده اند. در برابر نفوذ آب و گرد و خاک مقاوم هستند و می توانند دارای دوربین هم باشند.

انواع اینترکام از لحاظ محیط مورد استفاده 

🔴 اینترکام اداری 

🔴 اینترکام صنعتی

💬 اینترکام های اداری ظاهر زیباتری دارند و از صفحه نمایش و دوربین برای ایجاد تماس های تصویری استفاده می کنند.

💬 اینترکام های صنعتی برای ایجاد تماس های امن و سریع در محیط هایی که آلودگی های صوتی، گازی، دمایی و اسیدی دارند مناسب است.

اینترکام های صنعتی به دسته زیر تقسیم می شوند: 

✳️ اینترکام های ضد آب 

✳️ اینترکام های داست پروف

✳️ اینترکام های ضد انفجار

 

راهکارهای سیستم صوتی تحت شبکه

سیستم های صوتی با توجه به نوع کاربری و محیط مورد استفاده دارای دسته بندی است که شامل موارد زیر است: 

🔴 سیستم صوتی و پیجینگ اداری 

🔴 سیستم صوتی و پیجینگ صنعتی

🔴 سیستم صوتی و پیجینگ بیمارستان و مراکز درمانی

🔴 سیستم صوتی و پیجینگ مدرسه، دانشگاه و مراکز آموزشی

🔴 سیستم صوتی و پیجینگ پارک ها و فضاهای باز تفریحی

🔴 سیستم پیجینگ شهری و فضاهای عمومی

🔴 سیستم صوتی و پیجینگ هتل و مراکز اقامتی

 

سیستم صوتی صنعتی

در کارخانه ها و کارگاه ها استفاده از سیستم صوتی صنعتی (Industrial Sound System) معنی و مفهوم خاصی پیدا می کند چون کارخانه ها محل انجام فعالیت هایی هستند که گاه برای افراد مخاطره امیز است بنابر این سیستم صوتی صنعتی باید از دقت و عملکرد دقیق تری برخوردار باشد. همچنین میزان نویز هم یکی دیگر از موضوعاتی است که باعث می شود محاسبات در سیستم صوتی صنعتی را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم. محیط هایی نظیر اطراف دستگاه های تولید ، کنار کوره ها و دستگاه های برش نیازمند آن است تا میزان نویز را با دقت بیشتری اندازه گیری کنیم تا صدای خروجی از بلندگو ها و تعداد بلندگو های سیستم صوتی صنعتی متوازن گردد.

سیستم پیجینگ صوتی پارک و بوستان 

در پارک ها و بوستان ها از سیستم پیجینگ صوتی به منظور پخش موزیک ، رادیو و پیام های صادر شده از مدیریت استفاده می شود. با توجه به اینکه افراد پارک و بوستان ها شامل کوکان و بانوان هم می شود حساسیت بالایی در انتخاب بلندگوهای سیستم پیجینگ صوتی پارک ها وجود دارد. بلندگو های دیواری بهترین گزینه هستند. چون کیفیت پخش موزیک در آنها بهتر است و صدای پیج کردن در آن ها آزار دهنده نیست. 

 

سیستم پیجینگ شهری و عمومی

سیستم پیجینگ شهری و عمومی (Public Address System) توسط شهرداری ها در فضاهای شهری و اماکن عمومی مثل خیابان و میادین مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم پیجینگ شهری بیشتر برای اعلام هشدار ، پخش صدای اذان و پخش آنلاین رادیو و تلویزیون مورد استفاده قرار می گیرد. ساختار سیستم پیجینگ شهری و عمومی می بایست به نحوی باشد که با اکثر زیرساخت های شبکه ، برق و تاسیسات موجود شهری سازگاری داشته باشد. پیجینگ شهری یا پیجینگ عمومی از زیرساخت هایی است که در بحران های شهری هم کاربرد فراوانی دارد. استحکام ساختاری وطول عمر بالا از ویژگی های سیستم پیجینگ عمومی است.

 

فناوری های سیستم پیجینگ تحت شبکه 

پیشرفت فناوری در صنعت صدا و سیستم های صوتی به اندازه ای بوده که از انتظارات مشتریان فراتر رفته است. ترکیب امنیت، بهره وری در انرژی مصرفی، تسهیل مدیریت تجهیزات و کارکنان از نتایج پیشرفت تلکنولوژی در سیستم پیجینگ IP است. 

برخی از فناوری ها، پروتکل ها و تجهیزات نوین به کار رفته در سیستم پیجینگ تحت شبکه به شرح زیر است: 

🔈 کنفرانس از راه دور صوتی یا کنفرانس صوتی
فناوری اصلی که برای کنفرانس صوتی استفاده می شود و  توسط مرکز تلفن ویپ و یا سرور پیجینگ تحت شبکه به منظور ارتباط کنفرانس بین تلفن های صنعتی و اینترکام ها ایجاد می شود. این ارتباط در مواقعی سه یا مخاطبین بیشتری در یک ارتباط صوتی قصد مذاکره و یا اطلاع رسانی در مورد موضوعات مهم دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

🔈 کدک های فشرده سازی صدا
کدک ها الگوریتم های پردازش سیگنال دیجیتال صدا هستند که به منظور تبدیل سیگنال صدای آنالوگ به سیگنال دیجیتال مناسب برای استفاده توسط دیگر پروتکل ها به کار می روند. تجهیزات پایانی که دریافت کننده صدا هستند باید این سیگنال دیجیتال فشرده سازی شده را مجدد از حالت فشرده خارج کنند و در نهایت آن را به سیگنال صوتی آنالوگ تبدیل کنند. این سیگنال قابل پخش در بلندگوی تجهیزات گیرنده یا پایانی مثل بلندگو  و اینترکام های سیستم پیجینگ تحت شبکه است.

🔈 فناوری NFV 

فناوری NFV با مخفف Network Functions Virtualization به معنی مجازی سازی سرور های عملیاتی شبکه برای کلاستر کردن و استفاده از منابع سرور های مختلف در مکان های جغرافیایی مختلف است که در سیستم پیجینگ تحت شبکه می توانیم برای کلاستر کردن چندین سرور پیجینگ IP با یکدیگر و ایجاد یکپارچگی، امنیت و کاهش هزینه از آن استفاده کنیم. مفهومی که در سیستم پیجینگ آنالوگ حتی نمی توان به آن فکر کرد.

🔈 حذف و یا لغو صدای آکوستیک (AEC)

لغت Acoustic echo cancellation به معنای "لغو صدای اکوستیک" است. در واقع، این تکنولوژی برای کاهش یا حذف صدای اکویی که از بلندگو یا دستگاه تلفن به محیط برمی‌گردد، استفاده می‌شود. این مسئله معمولا در سیستم‌های تلفن ویپ یا سیستم‌های صوتی تحت شبکه رخ می‌دهد. تکنولوژی لغو صدای اکوستیک با استفاده از الگوریتم‌های پردازش سیگنال صوتی، سعی در تشخیص و لغو صدای اکو دارد تا کاربران بتوانند با کیفیت بهتر و بدون اشکال از ارتباطات تلفنی و صوتی استفاده کنند.

🔈 کنترل و تنظیم خودکار سطح گین (AGC)

Automatic Gain Control (AGC) یک تکنولوژی پردازش سیگنال است که برای کنترل و تنظیم خودکار سطح گین (تقویت) سیگنال‌های ورودی در سیستم پیجینگ IP استفاده می‌شود. این تکنولوژی به طور خودکار سطح صوت ورودی را تنظیم می‌کند تا در محدوده مشخصی قرار گیرد و از افزایش یا کاهش ناگهانی سطح صوت ورودی جلوگیری کند.

AGC معمولا در سیستم‌های صوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، مانند تلفن‌های همراه، دستگاه‌های صوتی، دستگاه‌های ضبط صدا و سیستم‌های اینترکام و پیجینگ عمومی.

با استفاده از AGC، سطح صوت خروجی به طور خودکار تنظیم می‌شود تا در محدوده قابل قبول باقی بماند و از ایجاد افزایش یا کاهش ناگهانی صدا جلوگیری شود، که ممکن است برای کاربران ناخوشایند باشد.

AGC معمولا از الگوریتم‌های پردازش سیگنال صوتی برای تشخیص و کنترل سطح صوت استفاده می‌کند و به صورت خودکار بدون نیاز به مداخله دستی کاربر انجام می شود.
 

نکات کلیدی که قبل از خرید سیستم پیجینگ تحت شبکه باید بدانید

در حال حاضر، استفاده از سیستم‌ پیجینگ تحت شبکه برای ارتباط در سازمان‌ها و شرکت‌ها بسیار مهم است. این سیستم‌ها امکان ارسال پیام‌های مهم به کارکنان و کاربران را فراهم می‌کنند و بهبود ارتباطات داخلی و بهبود کارایی سازمانی را تسهیل می‌کنند. قبل از خرید سیستم پیجینگ تحت شبکه باید توجه داشت که انتخاب مناسبی انجام شود تا نیازهای سازمانی شما را برطرف کند. در ادامه به برخی از نکات کلیدی که قبل از خرید یک سیستم پیجینگ تحت شبکه باید بدانید اشاره خواهیم کرد:

  1. نیازهای سازمانی: قبل از هر چیز باید نیازهای سازمانی خود را به دقت بررسی کنید. برای این منظور، باید تعیین کنید که چه تعداد کاربر احتمالی دارید، چه نوع پیام‌هایی باید ارسال شود و چه قابلیت‌هایی برای شما اساسی و حائز اهمیت است.
  2. امنیت: امنیت اطلاعات بسیار مهم است، بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که سیستم پیجینگ انتخابی شما دارای امکانات امنیتی قوی است و اطلاعات شما محافظت می‌شوند.
  3. پشتیبانی و خدمات پس از فروش: پشتیبانی و خدمات پس از فروش مهمترین عواملی هستند که باید در نظر گرفته شوند. مطمئن شوید که شرکت فروشنده خدمات پس از فروش به موقع و کارآمد ارائه می‌دهد.
 

*مطلب در حال به روز رسانی است. 

1403/01/15

چت با کارشناسان در واتس آپ