سیستم پیجینگ
امروزه با پیشرفت علم و فناوری در ارتباطات، سیستم پیجینگ به عنوان یک ابزار و شکل ارتباطی مهم در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. 

سیستم پیجینگ چیست؟

برقراری ارتباط راحت و سریع، در محیط‌های مختلف اعم از اداری، تجاری، آموزشی، صنعتی،درمانی و صنایع نفت و گار فقط از طریق دسترسی به سیستم پیجینگ امکانپذیر است. نیاز به انتشار پیام، پیج کردن افراد و یا اعلام شرایط اضطراری از طریق سیستم پیجینگ و اطلاع رسانی، باعث رشد و توسعه‌ی بهره وری در مکان‌های عمومی، اداری و صنعتی شده است. سیستم های پیجینگ از طریق نرم افزار پیجینگ به عنوان مدیر سیستم پیجینگ امکانات فراوانی را در اختیار کاربر قرار می دهند. امکانات سیستم پیجینگ یکی از دلایل پیشرفت ارتباطات صوتی می باشد. شاید پاسخ بهتر به سوال سیستم پیجینگ چیست و عملکرد آن را بتوان در این جمله خلاصه کرد : سیستم پیجینگ ساخته شده است که صدا را به وسیله‌ی منبع صوتی دریافت و تقویت کرده، سپس از طریق انواع بلندگوها، آن را در محیط پخش نماید. اگر مراحل انتخاب و نصب یک سیستم پیجینگ، بصورت دقیق و درست انجام شده باشد، باعث انتشار صدا با وضوح و کیفیت مناسب در محیط مورد نظر، خواهد شد. 

سیستم پیجینگ

دلایل خرید سیستم پیجینگ

•    اطلاع رسانی
هدف اصلی خرید سیستم پیجینگ و اطلاع رسانی ارسال پیام است، البته اطلاع رسانی در شرایط ضروری و اورژانسی مثل حوادث امنیتی، آتش سوزی، امداد و نجات و درمان از مهم ترین دلایل نصب و راه اندازی سیستم پیجینگ است، بطوریکه امروزه استفاده از سیستم پیجینگ و اطلاع رسانی در تمامی مجتمع ها و ساختمان های بلند مرتبه ، از ملزومات اساسی است زیرا با استفاده از سیستم پیجینگ می توان از بسیاری از ضررهای مالی و جانی در وضعیت های بحرانی جلوگیری کرد. 
•    
صرف جویی در زمان
از دیگر دلایل خرید سیستم پیجینگ ، گسترش اجتماعات و لزوم انتقال اطلاعات، در کمترین زمان ممکن است. 

•    پخش موسیقی
پخش موسیقی بک گراند، سیستم پخش اذان و پخش پیغام های هشدار و اطلاع رسانی در محیط های اداری و یا مجتمع های مسکونی از دلایل خرید سیستم پیجینگ است. 

•    سهولت در مدیریت
یکی از دلایل نصب وراه اندازی سیستم پیجینگ، مدیریت بهتر یک مجموعه اداری ، مسکونی ، تجاری و یا صنعتی است. چون با استفاده از سیستم پیجینگ، اطلاع رسانی به موقع و کامل انجام می‌شود. تمامی امکانات سیستم پیجینگ از طریق نرم افزار پیجینگ به سهولت در اختیار کاربر قرار می گیرد.
 
سیستم پیجینگ و اطلاع رسانی

بخش قابل توجهی از سیستم پیجینگ ادارات، شرکت ها ، مکان های عمومی و صنعتی از اسپیکر IP و آمپلی فایر SIP (IP) تشکیل شده است. اسپیکر IP ، برای پیج و فراخوانی افراد استفاده می‌شود و معمولا در همه ی محیط هایی که افراد تردد دارند مثل راه رو ها، اتاق ها ، کارگاه ها و سوله ها ، انبار و فضاهای باز استفاده می‌گردد. سیستم پیجینگ در ساختمان های اداری و بیمارستانی شامل سه جزء اصلی آمپلی فایر SIP، میکروفون پیجینگ و بلندگوی SIP است. در سیستم های پیجینگ و اطلاع رسانی تحت شبکه، اسپیکر IP دارای آمپلی فایر داخلی است مثلا در اسپیکر IP سقفی 10 وات یک مدار آمپلی فایر 10 وات وجود دارد و همانند سیستم های آنالوگ نیازی به آمپلی فایر مستقل برای تقویت صدای ورودی بلندگو ها نداریم. 
یک سوال پیش خواهد آمد و آن اینکه چه زمانی از آمپلی فایر SIP استفاده می کنیم.

در نصب و راه اندازی سیستم پیجینگ هزینه عامل مهمی است. اگر بودجه شما برای خرید سیستم پیجینگ محدود است می توانید از آمپلی فایر SIP استفاده نمائید و به جای اسپیکر IP از اسپیکر آنالوگ استفاده نمائید. هر دو توسط نرم افزار پیجینگ مدیریت می شوند ولی توجه داشته باشید که آمپلی فایر SIP تک زون است و برای محیطی مناسب است که تعداد بلندگوی آنالوگ زیادی داشته باشید که در یک زون قرار دارند. در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی شرکت‌ها و ادارات و مجتمع های صنعتی در سیستم پیجینگ خود از طراحی IP استفاده می کنند چون نه تنها باعث کاهش هزینه می شود بلکه کنترل و مدیریت آسان تری دارد. 
در طراحی IP برای سیستم پیجینگ ، اسپیکر ها هستند که هزینه اصلی و نقش اصلی را دارند . اسپیکر های تحت شبکه در سیستم پیجینگ در اشکال مختلفی و به منظور استفاده در محیط های مختلف تولید می شوند . 
اسپیکر های IP سقفی توکار و روکار 

اما چنانچه، قصد دارید در مکانی که سقف کاذب دارد از سیستم پیجینگ استفاده کنید، اسپیکر IP سقفی توکار گزینه بهتری است و در صورتی که مکان مورد نظرتان دارای سقف گچی است، اسپیکر دیواری یا دکوراتیو موارد مناسبی هستند ولی می توان از اسپیکر سقفی توکار هم استفاده کرد. 

اسپیکر های IP شپیوری 
اسپیکر های IP شیپوری عمدتا برای محیط های صنعتی و کارگاهی و فضاهای باز استفاده می شود. با توجه به داشتن شیپورک امکان پرتاب صدای بیشتری دارند ولی کیفیت صدا در اسپیکر های IP ستونی و سقفی بیشتر است. اصولا اسپیکر های IP شیپوری ضد آب هستند و در مقابل خوردگی و گرد خاک نیز مقاوم هستند. 
 
اسپیکر های IP ستونی یا دیواری 

بعضی از افراد گمان می کنند که اسپیکرهای IP دکوراتیو همان اسپیکرهای IP دیواری و ستونی می باشند ولی باید گفت که تفاوت زیادی بین اسپیکرهای دکوراتیو با اسپیکرهای دیواری و ستونی وجود دارد. بلندگوهای دکوراتیو نوعی بلندگوی دیواری محسوب می‌شوند که به خاطر 2Way بودن کیفیت بسیار خوبی دارند ولی بیشتر برای پخش موسیقی مناسب هستند. سایز باند دکوراتیو از ۴ تا ۸ اینچ متغیر است. نامگذاری دکوراتیو به دلیل طراحی دکور زیبای آن بوده است به افزایش زیبایی و دکور بصری محیط کمک می‌کند. اسپیکر های IP ستونی یا دیواری Midrange برای پیج کردن مناسب هستند ولی به نسبت اسپیکر های IP دکوراتیو برای پخش موسیقی مناسب نیستند. 
 
اسپیکر های IP آویزی

اسپیکر هایی هستند که به صورت فانتزی و شبیه به گوی طراحی می شوند و بیشتر به منظور استفاده از اسپیکر های تزئینی مورد توجه قرار گرفته اند.
امروزه، بسیاری از شرکت ها و یا اداراتی که در حال ساخت هستند، کابل کشی برای نصب و راه اندازی سیستم پیجینگ را به صورت IP و مبتنی بر پروتکل SIP ، طراحی کرده و از نرم افزار پیجینگ برای مدیریت آن استفاده می‌کنند. 

سیستم پیجینگ و اطلاع رسانی

نقش نرم افزار پیجینگ در سیستم پیجینگ و اطلاع رسانی

همانطور که گفتیم امروزه برای طراحی سیستم پیجینگ و اطلاع رسانی به ندرت سراغ کابل کشی قدیمی می روند و اکثر  شرکت های طراح از سیستم پیجینگ تحت شبکه استفاده می کنند. 

نرم افزار پیجینگ تحت شبکه، روی یک سرور کامپیوتری نصب می شود که امکانات سیستم پیجینگ را در مدیریت می نماید. زیادی دارد، تنظیمات کم و زیادی صدای زون ها و امکان فراخوانی و پیج و انتشار صدا و موزیک، دریافت صدا از طریق میکروفون پیجینگ تحت شبکه یا آپلود کردن فایل های صوتی و انتخاب و انتشار بر اساس زمانبندی مناسب برای زون ها و یا اصطلاحا قسمت های مختلف، از وظایف نرم افزار پیجینگ تحت شبکه می باشد. 
استفاده از بخش اذان گوی هوشمند، قابلیت پخش قرآن قبل از اذان و ادعیه روزانه دیگر نیاز به دستگاه های مستقل ندارد و به راحتی می توان آن را به عنوان بخشی از سیستم پیجینگ تحت شبکه استفاده کرد.
همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم،  سیستم های پیجینگ تحت شبکه ، دیگر از آمپلی فایر جداگانه ای برای تقویت بلندگو ها استفاده نمی شود چون تمامی اسپیکر های IP از آمپلی فایر های کوچک تعبیه شده در داخل آن استفاده می کنند. 

ولی آمپلی فایرهای پیجینگ قدیمی ، با توجه به تعداد اسپیکر مورد نیاز محیط و توان خروجی اسپیکرها انتخاب می‌شود و در فواصل مناسب از اسپیکرها قرار داده می‌شود. آمپلی فایر با قابلیت‌هایی که دارد، امکان انتقال صدای تلویزیون و ویدئو پروژکتور و رادیو را فراهم می‌کند، حتی با استفاده از بلوتوث، می‌توانید فایل صوتی دلخواه خود را از گوشی همراه خود، با استفاده از آمپلی فایر پخش نمایید. اگر بخواهید برنامه‌ای را از طریق رادیو پخش کنید با استفاده از آمپلی فایری که دارای رادیو است می توانید این کار را انجام دهید. ولی همه ی اینها در صورتی است که اپراتور و آمپل فایر یکجا باشند. 

و اما در سیستم پیجینگ تحت شبکه تمامی امکانات سیستم پیجینگ همچون رادیو ، پخش موسیقی و اذان به صورت نرم افزاری مدیریت می شوند. 

در سیستم پیجینگ اداری ، استفاده از اسپیکر سقفی بهتر از دیگر انواع بلندگوها است. زیرا اسپیکر سقفی باعث  توزیع یکنواخت صدا در مکان مورد نظر می‌شود.

در صورتی که فاصله‌ی بین اسپیکر‌ها رعایت نشود، صدا در همه‌ی نقاط به گوش نمی‌رسد. به طور معمول، فاصله اسپیکرهای سقفی‌ها از یکدیگر، ۵ یا ۷ متر در نظر گرفته می‌شود.

در نصب و راه اندازی سیستم پیجینگ، همه کابل‌کشی‌ اسپیکر آنالوگ به آمپلی فایر SIP متصل می‌شود. آمپلی فایر، منبع تغذیه‌ی اسپیکر‌های آنالوگ  است. سیگنال‌های صوتی دریافت شده از ورودی‌هایی مانند میکروفون پیجینگ، پس از پردازش، توسط آمپلی فایر تقویت و به بلندگوها ارسال می‌شوند.
 

در پایان توصیه می کنیم در صورتی که قصد انتخاب و خرید سیستم پیجینگ را دارید برای کسب اطلاعات بیشتر برای خرید و نصب و راه اندازی سیستم پیجینگ مناسب به سایت شرکت اتصال صوت به آدرس www.etesal.net مراجعه فرمایید تا از همکاری کارشناسان ما بهر‌ه‌مند شوید. 
 
 

 

برای مطالعه بیشتر به لینک های زیر مراجعه کنید:

لیست مقالات : بیش از صد مقاله در حوزه سیستم های پیجینگ

راهنمای سیستم پیجینگ 

راهنمای آمپلی فایر تحت شبکه 

راهنمای بلندگوهای تحت شبکه

راهنمای اینترکام تحت شبکه 

راهنمای تلفن صنعتی