پیجینگ صنعتی یک فرآیند ارسال پیام‌های کوتاه (پیج) به دستگاه‌های پیجینگ (pager) مخصوص صنعت و کاربردهای تخصصی است. این فناوری ابتدا در دهه 1950 میلادی به‌عنوان یک روش ارتباطی بی‌سیم برای ارسال پیام‌های متنی به دستگاه‌های پیجینگ استفاده می‌شد. اما امروزه با پیشرفت فناوری‌های ارتباطی، استفاده از پیجینگ صنعتی کاهش یافته و جای خود را به فناوری‌های مدرن‌تر مانند تلفن همراه و ارتباطات داده‌ای داده است.

به‌عنوان مثال در محیط‌های صنعتی و پزشکی پیجینگ صنعتی برای ارتباط فوری با کارکنان و پرسنل مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فناوری به کاربران امکان می‌دهد تا از طریق یک دستگاه پیجینگ پیام‌های فوری دریافت کنند و به سرعت واکنش نشان دهند. 

به‌طور کلی، کاربرد پیجینگ صنعتی شامل ارتباطات فوری و مهم در محیط‌های ایمنی و اورژانس، ارتباطات در بیمارستان‌ها، ارتباطات در صنایع حساس و محیط‌هایی که استفاده از تلفن همراه ممکن نیست می‌شود. از آنجا که پیجینگ صنعتی به‌طور گسترده در برخی صنایع و کاربردهای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد، امکانات امنیتی، پایداری و قابلیت اطمینان بالایی برای این فناوری حائز اهمیت است. به همین دلیل بسیاری از دستگاه‌های پیجینگ صنعتی دارای استانداردهای امنیتی و قابلیت‌های مقاومت در برابر شرایط سخت محیطی مانند ضربه، گرد و غبار و آب و هوای نامساعد است.

 

 

سیستم پیجینگ صنعتی (Industrial Paging system) برای برقراری ارتباط در محیط های صنعتی مثل کارخانه ها، مترو، تونل ،فرودگاه ها و معادن به کار گرفته می شود. از ابزار پیجینگ صنعتی می توان به اینترکام صنعتی (Industrial Intercom)، تلفن فلزی دیواری و میکروفون پیجینگ (Paging Microphone) اشاره کرد که در قالب سیستم پیجینگ تحت شبکه صنعتی از آن نام برده می شود. کارایی دقیق ، امنیت و اضطرار از مولفه های پیجینگ صنعتی هستند.

با داشتن سیستم پیجینگ صنعتی از هماهنگی بیشتری در بخش های تولید، تاسیسات و انبار واحد های صنعتی بهره مند می شویم. در بسیاری از واحد های صنعتی به علت گذشت چندین سال از خرید سیستم پیجینگ و یا عدم تخصیص بودجه به منظور خرید تجهیزات پیجینگ صنعتی شاهد وقوع رخدادهای پرهزینه و برگشت ناپذیر جانی هستیم. ولی اگر پای صحبت صنایعی بنشینیم که از سیستم پیجینگ استفاده می کنند به خوبی متوجه خواهیم شد که اتفاق بزرگی در بهینه سازی عملکرد بخش های مختلف رخ داده است. 

سیستم پیجینگ تحت شبکه در واحد های صنعتی نه تنها باعث کاهش استرس می شود بلکه به افزایش بهره وری هم کمک می کند. به طور مثال با پخش پیام های هشدار در زمان همه گیری کرونا میزان رعایت و مراقبت کارکنان افزایش می یافت. کاربرد های دیگری مثل ایجاد و پخش پیام های زمانبندی شده، شروع به کار، اتمام کار، پخش موسیقی، اخبار و اذان خودکار نمونه ای از مزیای استفاده از سیستم پیجینگ صنعتی است.


تجهیزات مورد استفاده در پیجینگ صنعتی

در ادامه شما را با تجهیزات زیر که مورد استفاده در سیستم پیجینگ صنعتی هستند آشنا خواهیم کرد:

• اینترکام صنعتی

• میکروفون پیجینگ

• تلفن فلزی ویپ

• کابین و کیوسک تلفن 

• آمپلی فایر پیجینگ

• بلندگوی پیجینگ 

• نرم افزار پیجینگ

اینترکام صنعتی (Industrial Intercom) 

اینترکام صنعتی به عنوان ایستگاه های تماس اورژانسی (Emergency Call Station) در محیط های پرخطر مورد استفاده قرار می گیرد . مثلا در کارخانه های فولاد، اینترکام صنعتی، ارتباط بین پولپیت ها، استاک هلد، اتاق مانیتورینگ و دیگر بخش ها مثل نورد و احیا را که دارای آلوگی های محیطی مثل دود، گرد و رطوبت هستند را پوشش می دهد. در سیستم های پیجینگ صنعتی، کابل کشی نگرانی اصلی اجرای اینترکام صنعتی است ولی با عرضه تجهیزات پیجینگ صنعتی تحت شبکه این نگرانی تا حدودی مرتفع شد. اینترکام صنعتی با ایجاد ارتباط در بستر IP بسیاری از این فواصل را حذف می کند.


میکروفون پیجینگ (Paging Microphone)

میکروفون IP پیجینگ یک وسیله ارتباطی است که در خدمت اپراتور و یا کارشناسان بخش های تولید قرار می گیرد تا از آن برای پیج کردن افراد داخل محیط استفاده نمایند. حراست و نگهبانی یکی از دیگر بخش ها است که در پیجینگ صنعتی از میکروفون پیجینگ استفاده می کند. تلفن های تحت شبکه از تجهیزات جایگزین میکروفون پیجینگ در واحد های اداری است ولی در محیط های کارگاهی با گرد و خاک و آلایندگی بالا بهترین گزینه میکروفون پیجینگ خواهد بود.

تلفن فلزی ویپ (VoIP Metal Telephone)

تلفن فلزی ویپ از بدنه گالوانیزه با پوشش رنگ الکترو استاتیک ساخته می شود. در پیجینگ صنعتی، رنگ های زرد و قرمز برای تلفن فلزی ویپ کاربرد بیشتری دارد. متعلقات این تلفن شامل هندست استیل با روکش کابل آرمورد، کیپد فلزی تمام استیل و گلند های پلاستیکی ضد آب است. تلفن فلزی ویپ برای نصب روی دیوار، ستون و یایه های فلزی مناسب است.

 

کابین و کیوسک تلفن (Telephone Cabin\Telephone Kiosk)

در کارخانه های با نویز بالا و یا برای فضاهای باز به منظور دریافت صدای شفاف تر و افزایش طول عمر تلفن فلزی ویپ از کابین و یا کیوسک تلفن استفاده می کنیم. کابین تلفن به عنوان یکی از تجهیزات پیجینگ صنعتی در ابعادی ساخته می شود که وقتی تلفن در آن قرار گرفت، فرد تماس گیرنده بتواند داخل اتاقک کابین تلفن قرار بگیرد. پوشش فوم روی قسمت داخلی آن می تواند یک فضای نیمه آکوستیک برای گوش انسان ایجاد نماید و 20 الی 30 دسیبل از نویز شنیداری مزاحم را حذف نماید. کیوسک تلفن به صورت ایستاده روی زمین و یا باکس های قابل نصب روی پایه و دیوار ساخته می شوند. اصولا کابین و کیوسک های تلفن از تجهیزات سیستم پیجینگ ساخت ایران هستند.


آمپلی فایر پیجینگ (Paging Amplifier)

آمپلی فایر پیجینگ تقویت کننده ی صدا برای تغذیه بلندگوی پیجینگ و اینترکام صنعتی است. بسته به نوع بلندگو ها ، آمپلی فایر پیجینگ می تواند اهمی و یا ولتی باشد. توان خروجی آمپلی فایر بسته به مجموع توان بلندگوهای متصل به آمپلی فایر پیجینگ بین 60 تا 400 وات متغییر است. برای تامین صدای بلندگو های با توان بالا که در سالن ها نصب میشوند گزینه ی قوی تری به نام پاور آمپلی فایر پیجینگ کاربرد دارد.
در پیجینگ صنعتی بلندگو های شیپوری کاربرد بیشتری نسبت به سایر بلندگو ها دارند. اگر فاصله بین بلندگو ها تا آمپلی فایر پیجینگ کم باشد می توان از آمپلی فایر پیجینگ اهمی و در غیر این صورت از آمپلی فایر پیجینگ ولتی استفاده کرد. در نوع ولتی به خاطر وجود ترانس افزایش دهنده ولتاز، مسافت کابل بلندگو می تواند تا 3000 متر افزایش یابد.


بلندگوی پیجینگ (Paging Speaker)

پرتیراژ ترین تجهیزات مورد استفاده در پیجینگ صنعتی بلندگوی پیجینگ است. در سه نوع شیپوری ، دیواری و سقفی و توان های مختلف تولید می شوند. بلندگوی پیجینگ شیپوری از جنس فلز و یا پلاستیک ساخته می شود و مقاومت خوبی در مقابل باران و گرد و خاک دارد. بلندگوی پیجینگ سقفی از جنس پلاستیک و به صورت روکار یا توکار تولید می شود. معمولا توان های 3 تا 30 وات مصرف بیشتری دارند. بلندگوی پیجینگ دیواری از جنس پلاستیک، فلز و یا چوب است که بسته به محیط استفاده می توان آن را انتخاب کرد.

نرم افزار پیجینگ (Paging Software)

برای کنترل تجهیزات پیجینگ صنعتی و مانیتور کردن آن از یک نرم افزار کنترلی به نام نرم افزار پیجینگ استفاده می شود. زونبندی بلندگوی پیجینگ، تعریف اینترکام صنعتی، کنترل میزان صدای زون ها، پخش پیغام هشدار خود کار و یا آنی توسط میکروفون پیجینگ از امکانات موجود در نرم افزار پیجینگ است. شیوه ارتباطی تجهیزات پیجینگ صنعتی با نرم افزار پیجینگ از طریق پروتکل SIP می باشد. 

 

راهکارهای پیجینگ صنعتی(Industrial Paging solutions)

در این بخش از مقاله قصد داریم به راهکارهای پیجینگ صنعتی بپردازیم که به شرح زیر بیان شده است:


پیجینگ مترو (Subway Paging System)

پیجینگ مترو یکی از راهکار های پیجینگ صنعتی برای صنایع حمل و نقل مدرن در دنیای امروز می باشد . ایستگاه های هشدار ها و درگاه های درخواست کمک از اینترکام صنعتی برای حذف و یا کاهش شدت خطرات پیش رو استفاده می کند. میکروفون پیجینگ برای ارتباط صوتی اپراتور های اتاق کنترل با افراد نزدیک به ریل مترو کاربرد دارد و بلندگوی پیجینگ به منظور پخش پیغام های ورود و خروج قطار به ایستگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

تلفن های فلزی ویپ در هر نقطه ای از مترو که مورد نیاز مسافران است نصب و در مواقع لازم مورد استفاده قرار می گیرد . صنعتی بودن تجهیزات در پیجینگ مترو باعث افزایش طول عمر و صحت عملکرد آن ها خواهد بود. سیستم پیجینگ مترو توسط فناوری نسل جدید تراشه های SOC توسعه یافته است که شامل نرم افزار پیجینگ، گیت وی ویپ، تلفن فلزی ویپ، اینترکام صنعتی تحت شبکه و بلندگوی پیجینگ است. این سیستم می تواند موسیقی پس زمینه، اخبار و تبلیغات را در نقاط مختلف مترو پخش کند.

در مواقع بروز شرایط اضطراری و نیاز به تخلیه اضطراری، فرمانده دیسپچینگ زمینی می تواند با استفاده از سیستم پیجینگ مترو، دستورالعمل ها را به وسیله میکروفون پیجینگ به محل ارسال کرده و پرسنل صحنه را برای تخلیه سریع، منظم و ایمن منطقه خطرناک هدایت کند. پرسنل در محل همچنین می توانند از اینترکام صنعتی موجود در تونل برای فریاد زدن و صحبت در محل استفاده کنند و وضعیت را در محل گزارش کنند و در نتیجه تأثیر فاجعه و تأثیر ثانویه در فرآیند نجات پس از فاجعه را به حداقل برسانند.

پیجینگ و اینترکام صنعتی فرودگاه (Airport Paging and Industrial Intercom)

سیستم پیجینگ و اینترکام صنعتی به منظور برقراری ارتباط  صوتی موثر در محیط های پر سر و صدا و با رفت و آمد زیاد فرودگاه کاربرد دارد. سیستم پیجینگ فرودگاه از طریق نرم افزار پیجینگ، اینترکام های صنعتی، میکروفون و بلندگو های پیجینگ نصب شده در ترمینال ها را با ایجاد اولویت و به صورت یکپارچه مدیریت می نماید. با سیستم پیجنگ صنعتی، کارایی ارتباطات صوتی در هر فرودگاهی به حداکثر می رسد. اینترکام صنعتی می تواند سیستم صوتی فرودگاه را به یک پلت فرم امن و یکپارچه ی ارتباطی تبدیل کند. در مرکز کنترل، می توانید به تماس های اضطراری از تلفن فلزی ویپ پاسخ دهید و از طریق اتاق کنترل پخش کنید.

 

سیستم پیجینگ راه آهن (Railway Paging System)

یکی از ابزار مورد استفاده در سیستم پیجینگ راه آهن تلفن فلزی ویپ است که برای ارتباطات اضطراری در سیستم پیجینگ راه آهن طراحی شده است. وظیفه تلفن فلزی ویپ، ارائه خدمات صوتی در مواقع اضطراری در راه آهن و به عنوان تضمین ارتباط صوتی قابل اعتماد در مواقع اضطراری در تونل ها است. هنگامی که یک وضعیت اضطراری در تونل رخ می دهد، کارکنان راه آهن و پرسنل تونل می توانند از اینترکام صنعتی و تلفن فلزی ویپ برای راه اندازی آلارم استفاده کنند و مستقیما به متصدی ایستگاه یا دیسپاچر مرکز در ایستگاه های بالا و پایین متصل شوند. در طول فرآیند فرماندهی و نجات، سیستم پیجینگ صنعتی راه آهن می تواند به عنوان یک ابزار ارتباطی برای تمامی امدادگران مورد استفاده قرار گیرد و اطمینان را در خدمات رسانی افزایش دهد.

 

 

سخن پایانی 

پیجینگ صنعتی همچنان در برخی صنایع و کاربردهای خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فناوری به کاربران امکان می‌دهد تا پیام‌های فوری را دریافت کنند و به سرعت واکنش نشان دهند. با این حال، با پیشرفت فناوری‌های ارتباطی، استفاده از پیجینگ صنعتی کاهش یافته و جای خود را به فناوری‌های مدرن‌تر مانند تلفن همراه و ارتباطات داده‌ای داده است.
با این حال، به دلیل اینکه پیجینگ صنعتی در برخی صنایع و کاربردهای خاص همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد امنیت، پایداری و قابلیت اطمینان بالایی برای این فناوری حائز اهمیت است. به همین دلیل، دستگاه‌های پیجینگ صنعتی دارای استانداردهای امنیتی و قابلیت‌های مقاومت در برابر شرایط سخت محیطی مانند ضربه، گرد و غبار و آب و هوای نامساعد هستند.

 

سوالات متداول

 

1. پیجینگ صنعتی چیست؟ 
پیجینگ صنعتی یک فناوری ارتباطی است که به کاربران امکان می‌دهد تا پیام‌های فوری را دریافت کنند و به سرعت واکنش نشان دهند، به‌طور خاص در محیط‌هایی که استفاده از تلفن همراه ممکن نیست یا ارتباطات فوری و مهم در آنها اهمیت دارد.

 

2. چه کاربردهایی برای پیجینگ صنعتی وجود دارد؟ 
پیجینگ صنعتی کاربردهای گسترده‌ای در صنایع مختلف دارد، از جمله ارتباطات فوری و اورژانس در محیط‌های ایمنی، ارتباطات در بیمارستان‌ها، ارتباطات در صنایع حساس و محیط‌هایی که استفاده از تلفن همراه ممکن نیست.

 

3. چه ویژگی‌های امنیتی در دستگاه‌های پیجینگ صنعتی وجود دارد؟ 
دستگاه‌های پیجینگ صنعتی دارای ویژگی‌های امنیتی مانند رمزنگاری قوی، مقاومت در برابر دسترسی غیرمجاز و قابلیت مقاومت در برابر شرایط سخت محیطی مانند ضربه، گرد و غبار و آب و هوای نامساعد هستند.

 

برای مطالعه بیشتر به لینک های زیر مراجعه کنید:

لیست مقالات : بیش از صد مقاله در حوزه سیستم های پیجینگ

راهنمای سیستم پیجینگ

راهنمای آمپلی فایر تحت شبکه

راهنمای بلندگوهای تحت شبکه

راهنمای اینترکام تحت شبکه

راهنمای تلفن صنعتی