کابل سیستم پیجینگ

کابل سیستم پیجینگ یکی از بخش‌های هر سیستم توزیع صدا و پیجینگ است که از آن می‌توان برای انتقال داده‌ها و صدا استفاده کرد. از نظر ساختاری کابل‌های سیستم صوتی از جنس مس ساخته می‌شوند و دارای شیلد‌ها (پوشش‌های محافظ) مختلف برای جلوگیری از آسیب‌های فیزیکی و اختلال در انتقال جریان الکتریکی هستند. در ادامه این مقاله ما به بررسی کابل سیستم صوتی می‌پردازیم و می‌بینیم که چطور باید از آن‌ها برای انتقال بهینه صدا استفاده کرد.

مشخصات سیستم پیجینگ اصل

کیفیت صدا و رسانه‌ای که بر روی شبکه‌های توزیع صدا به کار گرفته می‌شود، وابستگی مستقیمی به جنس و کیفیت کابل سیستم پیجینگ دارد. در کنار این موارد قیمت یک کابل با کیفیت برای انتقال صدا نسبت به کابل‌های معمول انتقال جریان برق و یا رسانه‌ها بیشتر است. علت این افزایش قیمت به این خاطر آن است که حتی کوچکترین اختلالات در انتقال صدا به خوبی خودش را در زمان توزیع نشان می‌دهد و صدای ناخوشایندی از سیستم صوتی ما به گوش خواهد رسید.

 

مشخصات کابل سیستم پیجینگ با کیفیت

یکی از نیازهای اساسی که در اینجا وجود دارد بهره‌گیری از کابل‌های با کیفیت برای سیستم پیجینگ است، به صورت کلی بهترین کیفیت سیستم پیجینگ باید به شرح زیر باشد:

 1. بهره‌گیری از متریال‌ها و آلیاژ‌های با کیفیت در ساخت رشته‌های میانی برای انتقال رسانا: گرچه فلز مس به خوبی جریان الکتریکی را انتقال می‌دهد اما نقایصی نیز در این جا وجود دارد، سولفاته شدن، خشک شدن و در نهایت شکستگی ناشی از خم شدن‌ها از جمله مشکلاتی است که ممکن است برای رشته میانه هر کابل سیستم پیجینگ اتفاق بیفتد. به همین خاطر در ساخت این دسته با اضافه کردن موادی بر مقاومت نسبت به خمش و خوردگی آن‌ها افزوده می‌شود. همچنین مقاومت این کابل‌ها در برابر ایجاد نویز نیز افزایش پیدا می‌کند.
 2. بهره‌گیری از پوشش‌های محافظتی مناسب: علاوه بر رشته میانی در اطراف کابل سیستم پیجینگ باید از پوشش‌های محافظ مناسب استفاده شود. این پوشش دهی‌ها به خاطر دو موضوع است:
  1. جلوگیری از خوردگی و ضربه‌های فیزیکی: خوردگی (سولفاته شدن) و فشارهای بررسی بر مقطع کابل سیستم پیجینگ در زمان نصب و فعالیت، یکی از مشکلات رایج در کابل‌ها هستند، پوشش‌های پلاستیکی و مومی تا حد زیادی از این آسیب‌های جلوگیری می‌کنند.
  2. جلوگیری از نویز و پارازیت: همه کابل‌ها در زمان انتقال رسانه در اطراف خود یک میدان مغناطیسی ایجاد می‌کنند. این میدان مغناطیسی در کابل‌های تک رشته‌ای مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما در زمانی که ما از دو یا چند کابل برای انتقال داده‌ها استفاده می‌کنیم، مشکل جدی می‌شود. پوشش کابل سیستم پیجینگ از جذب این نویزها توسط رشته میانی جلوگیری میکند. ممکن است برای برطرف کردن این نویزها از پوشش‌های مصنوعی و نیمه فلزی نیز استفاده شود.

 1. مقاومت مناسب کابل‌ها: یکی از مشکلاتی که در کابل سیستم پیجینگ باید به آن توجه داشته باشیم، مقاومت مناسب آن‌ها در برابر جریان‌های برق است. به صورت کلی جریان برقی که سیستم‌های پیجینگ با آن کار می‌کنند کمتر از 12 ولت است. حتی در برخی از موارد این مقدار بر روی 6 یا 3 ولت تنظیم می‌شود. در عین حال بر خلاف سیستم‌های انتقال برق در اینجا ما با قطع و وصل شدن‌های مکرر برای خلق صفر و یک‌ها روبرو هستیم. در صورتی که مقاومت کابل سیستم پیجینگ زیاد باشد، علاوه بر هدر رفت توان، این مشکل ایجاد می‌شود که سیستم نمی‌تواند به خوبی پیام‌ها را در قالب بیت‌های اطلاعاتی انتقال داده و گیرنده و فرستند پیام در تفسیر پیام دریافت شده درچار مشکل و نویز می‌شوند.

جهت ورود به صفحه محصولات سیستم پیجینگ اینجا کلیک کنید. 
 

نحوه اتصال کابل سیستم پیجینگ

بعد از انتخاب کابل سیستم پیجینگ بر اساس مقاومت، آلیاژ و پوشش مناسب ما باید به نحوه اتصال آن به سیستم‌ها و دیوایس‌های پیجینگ توجه داشته باشیم.

نحوه اتصال کابل سیستم پیجینگ می‌تواند به صورت‌های زیر (با بهره‌گیری از کانکتور (Connector) یا اتصال دهنده) باشد:

 • اتصال دهنده‌های XLR

 

 • اتصال دهنده‌های تلفنی معمولی مونو یا استریو (دوبل)

 

 • اتصال دهنده RCA pin

 • اتصال دهنده‌های USB

 

 • اتصال دهنده SpeakON

 

 • اتصال دهنده Stripped

 

 

استانداردهای کابل سیستم پیجینگ

یکی از نیازهایی که هر خریدار کابل سیستم پیجینگ به دنبال آن است، استاندارهای مطرح در این زمینه است. به صورت کلی در اینجا می‌توانید. در زمینه کابل‌های انتقال داده و سیستم‌های پیجینگ استانداردهای مختلفی وجود دارد این استاندارد شامل دو دسته بندی کلی می‌شوند:

 • دسته استانداردهای مرتبط به جنسیت خود کابل‌های انتقال رسانه؛
 • دسته استانداردهای مرتبط به نوع انتقال داده صوتی و دیتا؛

مطرح ترین استانداردهای موجود در این زمینه‌ها شامل استانداردهای ISO، استانداردهای انجمن الکترونیک و برق آمریکا IEEE، استاندارهای جدید اتحادیه اروپا ES و در نهایت استانداردهای تخصصی شرکت‌های بزرگ مانند Cisco می‌شوند. در اینجا ما فرصت لازم برای پرداختن به تمامی استانداردها را نداریم اما شما می‌توانید اعداد و ارقام درج شده بر روی پوشش کابل‌ها را در اینترنت جستجو کنید. همچنین ممکن است برخی از شرکت‌های تولید کننده، بر اساس سفارش مشتریان برخی از تغییرات را در تولیدات خود لحاظ کرده باشند که مستندات این تغییرات اغلب در وب سایت‌های شرکت‌های تولید کننده وجود دارد.

قیمت کابل صوتی مناسب

کیفیت همیشه هزینه بر است. رسیدن به کیفیت نیازمند تلاش مداوم، بهره‌گیری از کیفیت سنجی‌های درست و در نهایت اعمال شیوه‌هایی است که می‌تواند هزینه تولید را افزایش دهد. گرچه همیشه عامل تعیین قیمت کابل صوتی کیفیت نیست، اما قیمت کابل صوتی با کیفیت در بازار همیشه بالاتر از کابل‌های تولید کننده‌های با کیفیت پایین تر است.

ما به شما همیشه پیشنهاد می‌کنیم با تحقیق در زمینه برند و کیفیت کابل سیستم صوتی خودتان، بهترین کابل را انتخاب کنید. افزایش قیمت در سیستم صوتی شاید در ابتدا کمی زیاد باشد، اما اطمینان از کارکرد، کارکرد هزینه‌های توقف و از کار افتادن سیستم صوتی و نیز کیفیت بالای صوتی در سیستم، مواردی است که می‌تواند به خوبی انجام چنین سرمایه گذاری را توجیه کند.

خرید کابل سیستم پیجینگ

برای خرید کابل سیستم پیجینگ باید به زیرساخت، توسعه‌های آینده، دیوایس‌های بهره گرفته شده در شبکه توزیع صدا و حجم مبلغ سرمایه گذاری دقت کرد. برای آنکه بتوانید یک در فرایند خرید کابل سیستم پیجینگ با موفقیت و منطقی عمل کنید، می‌توانید از مشاورین ما در این زمینه استفاده کنید. مشاورین ما به شما کمک می‌کنند که شما بتوایند بهترین خرید ممکن بر اساس شرایط کاری خودتان را انجام دهید.

 

محاسبه افت صدا در کابل برای سیستم های ولتی