طراحی سیستم‌های پیجینگ یک کار تخصصی است و نیازمند دانش کافی درباره کیفیت صدا، سیستم‌های شبکه، روش‌های انتقال و دیوایس‌های موجود در سیستم پیچینگ است. اگر شما هم  قصد راه اندازی سیستم پیجینگ در سازمان خودتان را دارید و به دنبال راهنمای سیستم پیجینگ در این زمینه هستید، ما پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید، ما در این مقاله تمامی آنچه که شما برای نصب، راه اندازی و طراحی سیستم پیجینگ تحت شبکه احتیاج دارید را به شما خواهیم داد.

 

کاربرد طراحی سیستم پیجینگ

طراحی سیستم پیجینگ به منظور ارسال پیام‌های فوری و اورژانسی به افراد یا گروه‌های مختلف در یک سازمان یا محیط کار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم می‌تواند در موارد اضطراری، حوادث و وضعیت‌های اورژانسی مختلف نظیر حریق، حمله، زلزله و غیره استفاده شود تا افراد به سرعت واکنش نشان دهند و اقدامات لازم را انجام دهند. همچنین، این سیستم می‌تواند برای ارسال پیام‌های مهم و اطلاعاتی به کارکنان و اعضای سازمان مورد استفاده قرار گیرد.
طراحی سیستم پیجینگ باید از نظر امنیتی، قابلیت اطمینان و کارایی بهینه برای ارسال و دریافت پیام‌ها به صورت سریع و موثر، مورد بررسی و توجه قرار گیرد.

 

طراحی سیستم پیجینگ می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

ارسال پیام‌های فوری در مواقع اضطراری و وضعیت‌های اورژانسی مانند حوادث، حمله‌ها، حریق و زلزله.

اطلاع‌رسانی به کارکنان و اعضای سازمان در مورد تغییرات مهم، اطلاعات فنی یا اطلاعات مرتبط با امور سازمانی.

ارسال پیام‌های مربوط به برنامه‌ها، رویدادها و جلسات مهم.

ارتباط سریع و فوری بین اعضای تیم‌ها و گروه‌های مختلف در یک سازمان.

ارسال پیام‌های اورژانسی به افرادی که در موقعیت‌های خاص مانند بخش‌های خطرناک یا مناطق دورافتاده کار می‌کنند.

این سیستم می‌تواند در تمامی صنایع و محیط‌های کاری مورد استفاده قرار گیرد، از جمله بیمارستان‌ها، مراکز آموزشی، شرکت‌ها، فضای باز، فروشگاه‌ها و غیره

 

منظور از طراحی سیستم پیجینگ چیست؟

سیستم‌های پیجینگ، که به نام سیستم‌های آدرس عمومی (PA) نیز شناخته می‌شوند، ابزارهای ارتباطی هستند که امکان پخش پیام‌ها، اطلاعیه‌ها و هشدارها را به مخاطبان وسیعی در داخل ساختمان یا منطقه می‌دهند.
سیستم های پیجینگ به طور کلی، فروش آسان جانبی هستند و سودآوری بالایی دارند. سیستم های پیجینگ مزایای متعددی را نیز برای مشتریان شما فراهم می کند. آنها امکان اطلاع رسانی اضطراری را فراهم می کنند و در زمان یافتن محل کارمندان در محل صرفه جویی می کنند. پیجینگ اعلان زمان را برای تغییرات شیفت ارائه می دهد و در همه محیط ها امکان اعلام آدرس عمومی را فراهم می کند.

 

شش اصل اساسی برای صدا وجود دارد که برای طراحی موفقیت آمیز یک سیستم صفحه بندی باید آنها را درک کنید که از تعریف خود صدا شروع می شود:
صدا: نوسانی به شکل انرژی که از طریق ماده منتقل می شود.
اندازه گیری صدا: ضبط شده در دسی بل (dB)، شدت نسبی، از 0 تا 130، سطح درد اولیه را بیان می کند.
رسانه ای که صدا را حمل می کند: مکانیزم پخش که امکان انتقال جریان را به صدای قابل شنیدن (مانند بلندگوها، بوق) می دهد.
عناصر صدا: صدا در یک رسانه "ظاهر" نمی شود. باید از طریق یک تقویت کننده به آن "تولید" شود.
وات: نشان دهنده میزان توانی است که از تقویت کننده به رسانه وارد می شود.
انتشار صدا: فرآیندی که از طریق آن صدا در فواصل مختلف پخش می شود. هرچه سوژه دورتر باشد، تلفات دسی بل بیشتر می شود و پراکندگی افزایش می یابد.
 

مرحله اول نیاز سنجی 
اولین مرحله برای طراحی سیستم پیجینگ «نیاز سنجی» است. در این مرحله شما باید سایر نیازمندی‌های خودتان را به صورت کامل مشخص کنید. زون هایی که قصد راه اندازی سیستم پیجینگ در آن را دارید، تعداد کاربران، کیفیت صدا، تعداد دفعات استفاده از سیستم و همچنین امکانات سیستم پیجینگ تعریف شده برای کاربران را به صورت کامل مشخص کنید. همه این موارد برای نصب سیستم پیجینگ و سایر تجهیزات سیستم پیجینگ شما الزامی است. در کنار نیازسنجی باید نگاهی به آینده داشته باشید و توسعه‌های بعدی خودتان را نیز در نظر بگیرید و امکانات سیستم پیجینگ مورد نظر برای توسعه را نیز مشخص کنید.

 

مرحله دوم آشنائی با تجهیزات پیجینگ
اکنون که فهرست امکانات سیستم پیجینگ خودتان را تهیه کرده‌اید نوبت آن رسیده است که به سراغ تجهیزات پیجینگ بروید و ببینید آن‌ها به چه شکلی کار می‌کنند. برای درک بهتر ما برخی از تجهیزات پیجینگ مورد استفاده در سیستم پیجینگ را به شما معرفی می‌کنیم:


بلندگوی پیجینگ: برای انتخاب یک بلندگوی پیجینگ مناسب باید سطح صدا، شلوغی محیط و نیز مدت زمان پخش صوت را در نظر بگیرید. همچنین کیفیت مورد انتظار صدا (برای مثال پخش فراخوان، پخش موسیقی و یا سخنرانی) را مشخص کنید و بر مبنای آن یک بلندگوی پیجینگ مناسب با وضوح صدا خوب انتخاب کنید. دقت کنید تن صدای بلندگوهای پیجینگ نباید آزاردهنده و یا کم باشند.


میکروفون‌ پیجینگ: میکروفون پیجینگ برای ورودی صدا در زمان نصب سیستم پیجینگ به کار گرفته می‌شود. در زمان طراحی سیستم پیجینگ به سطح صدابرداری خودتان توجه کنید. برای مثال اگر قرار است که در سیستم شما تنها صدای یک کاربر پخش شود می‌توانید از میکروفون پیجینگ نسبتا ارزان استفاده کنید در غیر این صورت باید از میکروفن‌های پیجینگ با کیفیت‌تر و طبیعتاً گرانتر استفاده کنید. در طراحی سیستم‌های پیجینگ به این نکته توجه داشته باشید که شما می‌توانید از فناوری‌های دیگر مانند اینترکام و تلفن صنعتی VoIP نیز به عنوان میکروفون پیجینگ برای ورودی صدا استفاده کنید (که در جای دیگری به صورت کامل در این باره توضیح داده می‌شود).

 

آمپلی فایر پیجینگ: برای اتصال بلندگوهای پیجینگ و میکروفون های پیجینگ به همدیگر باید از نرم افزار پیجینگ استفاده کنید. در اغلب اوقات نرم افزار پیجینگ را روی یک سرور دارای صفحه نمایشگر نصب می کنیم. (البته در نصب سیستم پیجینگ ، انتخاب نرم افزار پیجینگ بسیار حائز اهمیت است چون هسته ی اصلی است).

 

آمپلی فایر پیجینگ: کیت‌های تقویت صدا اغلب به نام آمپلی فایر پیجینگ (Amplifiers) شناخته می‌شود. آمپلی فایر های پیجینگ می‌توانند بر اساس سیستم‌های قدیمی و یا سیستم‌های جدید دیجیتالی (آمپلی فایر های پیجینگ IP یا آمپلی فایر های پیجینگ VoIP) باشند. با کمک این آمپلی فایر های پیجینگ، سیگنال‌های ارسالی در سیستم پیجینگ، تقویت شده و از طریق بلندگو های پیجینگ پخش می‌شوند. در بلندگوی پیجینگ تحت شبکه این قسمت به صورت یکپارچه با بلندگو ارائه شده است.

 

سیستم‌ پیجینگ و اینترکام: بسته به نوع طراحی سیستم پیجینگ می‌توانید از میکروفون، بلندگو و یا اینترکام نیز استفاده کنید. در سیستم پیجینگ و اینترکام با داشتن یک و یا چند دکمه (گاهی صفحه کلید شماره‌گیری)، یک بلندگوی پیجینگ و یک میکروفون پیجینگ این قابلیت را به کاربر می‌دهند که بتوانند بلافاصله با مرکز کنترل تماس برقرار نمایند. اکنون که تجهیزات پیجینگ را شناختیم می‌توانیم به سراغ مرحله اصول طراحی سیستم پیجینگ برویم.

 

اصول طراحی سیستم پیجینگ

ما در مرحله نیاز سنجی، نیازهای خودمان برای راه اندازی سیستم پیجینگ را پیدا کردیم، در مرحله دوم دیدیم که چه تجهیزاتی را برای رفع این نیازها در اختیار داریم. اکنون نوبت به آن رسیده است که به سراغ برخی از اصول مهم در طراحی سیستم‌های پیجینگ برویم.


اصول مهم در طراحی سیستم‌های پیجینگ
ابعاد محیط نصب سیستم پیجینگ: در زمان طراحی سیستم پیجینگ باید ابعاد محیطی که قرار است سیستم پیجینگ (یا بلندگوهای پیجینگ) در آن قرار بگیرند را لحاظ نمائیم. ما در اینجا با سه محیط روبرو هستیم:


•    اتاق‌های کاربران (مانند اتاق بیماران، اتاق کارمندان، اتاق هتل و نظایر آن)
•    راهرو‌ها و فضاهای عمومی (مانند سالن رستوران‌ها، سالن‌های غذاخوری، سالن همایش و یا سالن ورزش)
•    فضاهای باز (مانند پارک‌ها، پارکینگ‌ها، فضاهای ورزشی خارجی و سایر موارد مشابه)


در هر کدام از این محیط‌های باید از سطح صدا و اصول مشخصی پیروی کرد که در بخش بعدی به آن‌ها می‌پردازیم.

 

سطح و انعکاس صدا در راه اندازی سیستم پیجینگ

همانطور که در قسمت بالا هم فهمیدیم، همه فضاها نیازمند سطح صدای یکسانی نیستند. در زمان طراحی سیستم پیچینگ باید به اصول توزیع صدا و الگوهای انعکاس و همپوشانی صدا توجه کنید. در زیر ما بیشتر توضیح خواهیم داد:
 

• الگوی توزیع صدا:

هر صدایی که در محیط پخش می‌شود، به صورت کروی در محیط منتشر می‌شود. در سیستم‌های پیجینگ با هدایت این صدا در بلندگوی پیجینگ شیپوری و زوایای انواع دیگر بلندگوی پیجینگ، جهت و الگوی صدا را تغییر می‌دهند. دقت به الگوی ایجاد شده ی صدا نکته ای مهم در آموزش نصب سیستم پیجینگ است. برای مثال بلندگوی پیجینگ سقفی، صدا را با الگوی کروی شکل در محیط منتشر می‌کند و صدا از همه طرف قابل شنیدن است، در حالی که بلندگوی پیجینگ شیپوری (مخروطی) صدا را به صورت یک مخروط و در یک جهت پخش می‌کند و بخش‌های پشت بلندگو، صدای ضعیف تری را نسبت به قسمت‌ های روبروی آن دریافت می‌کند.

 

• همپوشانی صدا:

نکته ای دیگر در آموزش نصب سیستم پیجینگ که در زمان طراحی سیستم‌های پیجینگ به آن می‌پردازید این است که باید یک صدای یکپارچه و هم آوا را در محیط ایجاد کنید. برای این کار باید از الگوی همپوشانی (Overlap Pattern) استفاده کنید. همپوشانی صدا به معنای آن است که ترتیب قرار‌گیری میکروفون های پیجینگ باید به صورتی باشد که در زمان انتشار صدا چند صدای متوالی شنیده نشود. در صورتی که بلندگو های پیجینگ از هم دور باشند ، به خاطر سرعت پخش صوت در زمان پخش پیام، افراد چند صدای با تاخیر را می‌شنوند که این اصلا خوب نیست. در عین حال در زمانی که بلندگو های پیجینگ بسیار به هم نزدیک باشند، هزینه توزیع صدا بالا می‌رود. پس فراموش نکنید که همپوشانی صدا در نصب سیستم پیجینگ را فراموش نکنید و بهتر است که از مشخصات بلندگوی خود مطلع شوید. (به صورت استاندارد فاصله‌های بین 8 تا 10 متر برای قرار دادن بلندگو های پیجینگ سقفی و ستونی مناسب است با این حال باز هم باید فضا و قدرت بلندگو را بررسی کنید).

 

• انعکاس صدا

یکی از مشکلاتی که در زمان نصب سیستم پیجینگ باید به آن توجه کنید. انعکاس صدا در محیط است. این موضوع می‌تواند به دو علت رخ دهد:


o فاصله بلندگو های پیجینگ از هم بسیار زیاد است و کاربر چند بسامد صوتی را از چند منبع انتشار می‌شنود. در این حالت باید بلندگو های بیشتری در فضا قرار گیرد.
o دیوارها بسیار سخت هستند و به راحتی صوت را منعکس می‌کنند در اینجا بهتر است از بلندگوهای با توان پائین و صدای کم استفاده شود. این کار سبب می‌شود که صدا کمتر در محیط منعکس شود. در اغلب اوقات انعکاس بین اسپیکر و کف اتاق می‌تواند شنیده شود، برای همین بهتر است که بلندگوها در فاصله 3 تا 5 متری نصب شوند. یا از بلندگو های با توان کمتر استفاده شود.


در این مرحله طراحی سیستم پیجینگ شما مشکل توزیع، انعکاس و همپوشانی صدا را بررسی و رفع کردید و اکنون وقت وارد شدن به مرحله بعدی است.

 

نرم افزار پیجینگ

مرحله آخر در طراحی سیستم پیجینگ و آموزش نصب سیستم پیجینگ، نرم افزار پیجینگ آن است. سیستم‌های پیچینگ آنالوگ و قدیمی چون مستقل از نرم افزار پیجینگ بودند لذا امکانات محدودی را در اختیار کاربران می‌گذاشتند و اغلب ایستگاه‌های مدیریت پیجینگ محدود به یک و یا دو مورد می‌شد. اما در سیستم‌های پیجینگ تحت شبکه و به کمک نرم افزار پیجینگ این قابلیت به کاربران ارشد و یا اپراتور داده می شد که بتوانند به راحتی تجهیزات سیستم پیجینگ را کنترل کرده و یا از آن استفاده کنند. نکته ای که ما در آموزش نصب سیستم پیجینگ به آن تاکید می کنیم انتخاب نرم افزار پیجینگ مناسب برای دسترسی سطح بندی شده و در عین حال راحت در زمان طراحی سیستم پیجینگ است.


برای طراحی سیستم پیجینگ وظایف مدیریت را مشخص کنید. این موارد را در مرحله ابتدائی و نیازسنجی به دست آوردیم. بر حسب وظایف باید میکروفون پیجینگ، نرم افزار پیجینگ، بلندگو ها و نیز سطح دسترسی را مشخص کنیم. 

برای برخی از مراکز شلوغ (مانند متروها، بیمارستان‌ها و یا اداره‌های دولتی) بهره‌گیری از چند نسخه از نرم افزار پیچینگ یک نیاز الزامی و ضروری است. در حالی که در محیط‌های کوچکتر (مانند کافه‌ها، فروشگاه‌ها و یا پارکینگ‌ها) در اختیار داشتن یک نسخه نرم افزار پیجینگ کفایت می‌کند. همچنین در زمان طراحی سیستم پیجینگ خودتان به تجهیزات پیجینگ دیگر مانند بلندگوی پیجینگ، سیستم پیجینگ و اینترکام، تلفن صنعتی تحت شبکه و یا دستگاه‌های بیسیم دقت کنید. این تجهیزات سبب بهتر شدن برقراری تماس در شبکه می‌شود. 

 

آموزش یکپارچه سازی سیستم پیجینگ

آخرین مرحله در طراحی سیستم پیجینگ تحت شبکه توجه به نصب و راه اندازی سیستم پیجینگ یکپارچه در کنار سایر شبکه‌های سازمانی است. سیستم‌های پیجینگ می‌توانند بخشی از یک شبکه نظارتی بزرگتر باشند و در کنار آن‌ها از امکاناتی نظیر دوربین‌های نظارتی، سیستم‌های هشدار، تجهیزات کنترل و یا سایر امکانات استفاده شود. در اینجا شخصی که به طراحی سیستم پیجینگ می‌پردازد باید بتواند به خوبی تمامی این تمهیدات را در نظر بگیرد تا شبکه‌ای یکپارچه و مدیریت شده را در اختیار کاربران خود قرار دهد. یکپارچه سازی به بهینه‌تر شدن استفاده کردن از منابع و کاهش هزینه‌ها نیز کمک خواهد کرد.

 

سیستم پیجینگ تلفنی چیست؟

به عبارت ساده تر، یک آدرس عمومی استاندارد یا سیستم پیجینگ از یک میکروفون، تقویت کننده و بلندگو تشکیل شده است (البته در واقعیت، اکثر سیستم ها بسیار پیچیده تر از این هستند). اما پیچیدگی صفحه بندی منطقه ای و صفحه بندی از چندین مکان می تواند استفاده از میکروفون های استاندارد را بسیار پیچیده کند.
با این حال، در بیشتر ساختمان‌ها میکروفون‌های بسیار مفیدی را می‌بینید که در اکثر اتاق‌ها (یا حداقل در نزدیکی آن‌ها) به شکل تلفن در دسترس هستند! بنابراین، سیستم‌های پیجینگ تلفن، میکروفون‌های پیجینگ استاندارد را با تلفن‌های رومیزی استاندارد از طریق رابط صفحه‌بندی تلفنی یا در بسیاری موارد از طریق «ورودی تلفن» که اغلب در تقویت‌کننده‌های PA حرفه‌ای یافت می‌شود جایگزین می‌کنند.

 

استفاده از سیستم های پیجینگ تلفن مزایای زیادی دارد از جمله:

هر مکانی که دارای تلفن باشد، این قابلیت را دارد که اعلان های صفحه بندی را ایجاد کند. بنابراین، نیازی به میکروفون اضافی و نصب کابل گران قیمت نیست.
هر گونه اضافه یا تغییر در موقعیت های کارکنان یا پیکربندی مجدد اتاق را ساده می کند. می‌توان در سیستم‌هایی که قبلا نصب میکروفون دشوار یا غیرممکن بود، مانند ساختمان به ساختمان اعلامیه‌هایی ارائه کرد.


دستگاه‌های رابط تلفنی این قابلیت را دارند که اعلامیه‌ها را به صورت زنده یا در حالت «ذخیره و ارسال» اعلام کنند. چندین مزیت سیستم های ذخیره و باز ارسال وجود دارد، از جمله اینکه می تواند به حذف بازخورد صوتی کمک کند و به فردی که اعلامیه را ارائه می دهد قادر به پیش نمایش اعلامیه باشد سپس فرد می تواند تصمیم بگیرد که اعلامیه را ارسال کند یا ممکن است تصمیم بگیرد که پیام را دوباره ضبط کند. از آن راضی نیستند اکثر میکروفن های اختصاصی فقط قابلیت اعلام زنده را دارند.
 

قیمت سیستم پیجینگ (paging)

قیمت سیستم پیجینگ (paging) به چند عامل بستگی دارد که عبارتند از:


اندازه و مقیاس سیستم: قیمت سیستم پیجینگ بستگی به اندازه و مقیاس سیستم دارد. سیستم‌های بزرگتر و پیچیده‌تر ممکن است قیمت بالاتری داشته باشند.
نوع و تعداد دستگاه‌ها: قیمت سیستم پیجینگ بستگی به نوع و تعداد دستگاه‌هایی است که برای پیجینگ استفاده می‌شود. مثلا اگر از دستگاه‌های پیجینگ پیشرفته و بیشتری استفاده شود قیمت بالاتری خواهد داشت.
امکانات و ویژگی‌های سیستم: وجود امکانات و ویژگی‌های پیشرفته مانند امکان اتصال به شبکه‌های دیگر، قابلیت ارسال پیام‌های چندرسانه‌ای و غیره می‌تواند قیمت را افزایش دهد.
خدمات پشتیبانی و نگهداری: هزینه‌های مرتبط با خدمات پشتیبانی، نگهداری و به‌روزرسانی نیز باید در قیمت سیستم پیجینگ لحاظ شود.


با توجه به این عوامل، قیمت سیستم پیجینگ می‌تواند متغیر باشد و بستگی به نیازها و امکانات مورد نظر کاربر داشته باشد.
 

سخن پایانی

در نتیجه، طراحی سیستم پیجینگ باید با دقت و توجه به نیازهای کاربران و محیط کاری آن‌ها صورت گیرد. انتخاب مناسب دستگاه‌ها، امکانات و ویژگی‌های مناسب، هزینه‌های پشتیبانی و نگهداری و اندازه‌گیری و مقیاس‌پذیری سیستم از جمله مواردی است که باید در طراحی سیستم پیجینگ مدنظر قرار گیرد. همچنین، امنیت و قابلیت اطمینان سیستم نیز باید مورد توجه قرار گیرد تا بهترین تجربه استفاده برای کاربران فراهم شود.

 

سوالات متداول

 

1. آیا سیستم پیجینگ باید برای همه سازمان‌ها و شرکت‌ها طراحی شود؟ 
خیر، سیستم پیجینگ باید بر اساس نیازهای هر سازمان و شرکت طراحی شود. برای مثال، یک سازمان بزرگی که دارای بخش‌های مختلفی است، نیاز به سیستم پیجینگ پیچیده‌تری دارد تا بتواند ارتباطات داخلی خود را بهبود بخشد. اما یک شرکت کوچک تنها نیاز به یک سیستم پیجینگ ساده‌تر دارد.

 

2. آیا استفاده از سیستم پیجینگ امن است؟ 
بله، استفاده از سیستم پیجینگ امن است، اما باید از امکانات امنیتی موجود در سیستم استفاده شود. برای مثال، اطلاعات مربوط به پیام‌های پیج شده باید رمزگذاری شده و امکان دسترسی غیرمجاز به آنها را نداشته باشد. همچنین، باید برای انتقال پیام‌ها از شبکه‌های امن استفاده شود.

 

3. آیا سیستم پیجینگ قابلیت ارتقا دارد؟ 
بله، سیستم پیجینگ قابلیت ارتقا دارد. با توجه به نیازهای سازمان و شرکت، می‌توان سیستم پیجینگ را با امکانات و ویژگی‌های جدیدی که در آینده ممکن است نیاز باشد ارتقا داد. به عنوان مثال، افزودن امکان ارسال پیام‌های چندرسانه‌ای و یا ارتقا دستگاه‌های پیجینگ به نسل جدید از جمله ارتقاهایی هستند که می‌توان در سیستم پیجینگ اعمال کرد.
 

برای مطالعه بیشتر به لینک های زیر مراجعه کنید:

لیست مقالات : بیش از صد مقاله در حوزه سیستم های پیجینگ

راهنمای سیستم پیجینگ 

راهنمای آمپلی فایر تحت شبکه 

راهنمای بلندگوهای تحت شبکه

راهنمای اینترکام تحت شبکه 

راهنمای تلفن صنعتی