• sales@etesal.net

آمپلی فایر چیست؟

آمپلی فایر پیچینگ چیست؟ چند نکته که باید پیش از خرید آمپلی فایر بدانید.


آمپلی فایر پیجینگ از جمله دیوایس‌هایی است که در سیستم‌های پیچینگ به کار گرفته می‌شود. آمپلی فایر‌های پیچینگ وظیفه تقویت، ترکیب، توزیع و ارسال صدا به اسپیکرها و بلندگوها را بر عهده دارند. اگر شما یک سیستم پیچینگ برای هماهنگ کردن، پخش صدا و توزیع اطلاعات در سازمان تان ایجاد کرده باشید، یکی از مهمترین نیازهای شما داشتن یک آمپلی فایر مناسب برای آن است. در این متن ما قصد داریم که یک راهنمای کامل درباره آمپلی فایر پیجینگ ارائه کنیم و عوامل موثر در خرید آمپلی فایر پیچینگ را معرفی کنیم.


آمپلی فایر پیجینگ دیجیتال و آنالوگ


قبل از خرید آمپلی فایر سیستم پیجینگ باید به ساختار انتقال و توزیع صدا در سیستم پیچینگ دقت کنید. اغلب سیستم‌های پیچینگ کنونی از نوع دیجیتالی(تحت شبکه) هستند و ابزارها از طریق کابل‌های شبکه و تجهیزات دیجیتالی مانند سوکت، سرور و سوئیچ به همدیگر متصل می‌شوند، در حالی که سیستم‌های قدیمی همگی آنالوگ هستند و اغلب با ترانس، کابل‌های برق و تقسیم به یک دیگر متصل هستند. راهنمایی که ما در اینجا ارائه می‌کنیم برای مشخصات آمپلی فایر پیجینگ دیجیتال است. اگر نمی‌دانید که سیستم پیجینگ شما از نوع دیجیتال است یا آنالوگ، بهتر است که با یک کارشناس در نزدیکی خودتان مشورت کنید تا سیستم شما را بررسی کند.


عملکرد آمپلی فایر پیچینگ چگونه است؟


آمپلی فایر پیجینگ بین بخش ورودی صدا و پخش آن قرار می‌گیرد. آمپلی فایر سیستم پیچینگ چند وظیفه اصلی را بر عهده دارد در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:
•    طنین دادن به صدا: بر خلاف ایده رایج در بین مردم، آمپلی فایر سیستم پیجینگ صدا را بلند نمی‌کند، بلکه به طنین آن اضافه می‌کنند. با افزایش صدا، بدون آنکه گویش و محتوای پیام از بین برود، صدا در فضا پخش می‌شود و افراد می‌توانند به راحتی محتوای پیام را درک کنند.
•    شفاف کردن صدا: وجود نویز حتی در سیستم‌های دیجیتالی یک امر اجتناب ناپذیر است، صدای هوا، صدای اطرافیان و حتی کمی افت در صدا به خاطر عبور جریان الکتریکی از میان کابل‌ها، سبب ایجاد نویز در صدا می‌شود، آمپلی فایر‌های پیجینگ با ارائه ابزارهایی این امکان را به شما می‌دهند که بتوانید نویز صدا را تا حدودی کم کرده و در نهایت صدایی شفاف را در محیط توزیع کنید.
•    اکولایز کردن صدا: یکی از مشکلاتی که توزیع صدا در محیط دارد، این است که همه حجم صدا و تمامی آکوردهای صوتی به گوش نمی‌رسد. آمپلی فایر سیستم پیجینگ این امکان را به شما می‌دهند که بتوانید حداقل دو فاز صوتی زیر و بم را تنظیم کنید. در آمپلی فایرهای پیشرفته‌تر این امکان وجود دارد که بتوانید بخش‌های بیشتری از صدا را نیز تنظیم کنید تا تمامی زوایایی صوتی شنیده شود.
•    ترکیب صدا: ورود چند لاین ورودی صدا برای آمپلی فایرها یک امر معمول است. در آمپلی فایرهای حرفه‌ای شما می‌توانید تا هشت لاین ورودی صدا اعم از میکروفن و یا پخش کننده‌های صوتی دیگر را داشته باشید. همچنین امکان دریافت صدا از طریق پورت شبکه نیز وجود دارد و می‌توانید این سیستم‌ها را نیز به آمپلی فایر متصل کنید. در مکان‌های سخنرانی این امکان وجود دارد که صدای ورودی از لپ تاپ، سیستم صوتی، چند میکروفن و دیگر موارد به آمپلی فایر وارد شود. در سالن‌های همایش امکان اتصال چندین میکروفن به آمپلی فایر و توزیع آن وجود دارد. در مکان‌های شلوغ‌تر که نیازمند استفاده از چندین میکروفن، ورودی صدا و خروجی آن هستیم بهتر است که از سیستم‌های شبکه ای توزیع صدا استفاده شود تا مدیریتی بهتری صورت بگیرد.
•    توزیع صدا: طبیعی است که است که یکی از اساسی‌تری وظایفی که آمپلی فایرهای سیستم پیچینگ بر عهده دارند، توزیع صدا است. توزیع صدا در اینجا بر اساس سوکت‌ها مشخص می‌شوند یعنی با افزایش سوکت‌های خروجی امکان اتصال اسپیکرها و بلندگوهای بیشتر فراهم می‌شود. به صورت معمول آمپلی فایرها از 2 تا 12 سوکت خروجی دارند و در برخی از آن‌ها ممکن است این تعداد به 24 مورد یا بیشتر هم برسد.


نکته بسیار مهم درباره امپلی فایرهای سیستم پیجینگ دیجیتال
یک اشتباه رایج درباره آمپلی فایرهای سیستم پیجینگ این است که برخی فکر می‌کنند که خروجی صدای دیجیتالی از سیستم پیجینگ در کم بودن یا زیاد بودن صدا، تفاوت دارد. برای مثال در زمانی که صدا کم است جریان خروجی کم ولتاژتر و در زمانی که صدای خروجی بالاتر است، خروجی صدا پر ولتاژتر است. این باور اشتباهی است. در سیستم‌های دیجیتال خروجی صدا در زمان کم و یا پر طنین بودن آن هیچ تفاوتی ندارد، بلکه در اینجا خروجی صدا جریانی از داده‌ است که پس از دریافت ، پردازش و تقویت به سیستم‌های پخش صدا یعنی اسپیکرها و بلندگوها دستور می‌دهد که صدا را با چه طنین و محتوایی پخش کنند. به همین خاطر این امکان وجود دارد که خروجی صدای از یک آمپلی فایر را دریافت کرد و آن را تقسیم کرده و به تعداد زیادی از بلندگوها و اسپیکرها ارسال کرد بدون آنکه افتی در صدا صورت گیرد و یا نیاز به ولتاژ بیشتری در خطوط انتقال داده باشد.
نکته دوم در مورد افزایش تعداد خروجی‌ها آن است که با افزایش پورت‌های خروجی جریان برق بیشتری در آمپلی فایر مصرف می‌شود و می‌تواند گرمای زیادی را ایجاد کند، برای خنک سازی در آمپلی فایرها از فن‌های هوای خشک استفاده می‌کنند. برای همین در زمان استفاده از آمپلی فایر باید آن را در جایی خشک و به دور از رطوبت استفاده کرد تا سیستم آن دچار مشکل و اتصالی نشود.


بهترین سیستم آمپلی فایر کدام است؟


بهترین آمپلی فایر سیستم پیجینگ برای هر سازمان متفاوت است. در ادامه ما برخی از شاخص‌ها را برایتان عنوان می‌کنیم که می‌توانید با کمک آن بهترین آمپلی فایر را انتخاب و خریداری کنید:
•    تعداد ورودی صدا: در ابتدا مشخص کنید که ورودی‌های صدا شما چند لاین و از چه منابعی هستند؟ آیا صرفا میکروفن است یا از سیستم‌های صوتی دیگر مانند ویدئو پروژکتور، لپ تاپ، سیستم گویا و غیره هم می‌خواهید استفاده کنید.
•    تعداد خروجی صدا: گام بعدی آن است که مشخص کنید که تعداد خروجی شما چند مورد است. آیا می‌خواهید به یک یا دو اسپیکر صدا ارسال کنید یا آنکه می‌خواهید ده‌ها بلندگو همزمان صدای شما را در محیط توزیع کنند؟ تعداد خروجی‌ها و نحوه مدیریت آن‌ها بسیار مهم است. 
•    نحوه ترکیب و آکولایز صدا: در کاربردهای معمول پیجینگ، شاید ترکیب صداها با همدیگر زیاد مسئله جدی نباشد، شما در نهایت به تنظیم تن زیر و بم صدا و طنین کلی آن نیازمند هستید. اما در یک سالن همایش و یا در یک گروه موسیقیایی ممکن است شما به ترکیب‌های بیشتر صدا نیازمند باشید. در اینجا باید مشخص کنید که تا چه حد آکولایز و ترکیب صدا برایتان مهم است. 
•    تعداد دفعات استفاده: در این مرحله باید مشخص کنید که سیستم آمپلی فایر شما چقدر در طول روز یا هفته به کار گرفته می‌شود. برای مثال در ایستگاه‌های مترو آمپلی فایرها دائم در کار هستند و عمل پیجینگ چندین بار در ساعت صورت می‌گیرد، اما در یک سالن همایش شاید یک بار در هفته هم سیستم آمپلی فایر روشن و فعال نشود.
•    تخصصی بودن سیستم آمپلی فایر: یکی از مهمترین مواردی که برای انتخاب و خرید آمپلی فایر سیستم پیجینگ به آن نیاز دارید، توجه به سطح پیچیدگی دستگاه و کار اپراتور با آن است. اگر افراد شما متخصص نیستند و سر رشته‌ای از صداسازی ندارند، به هیچ عنوان خرید دستگاه‌های پیچیده را پیشنهاد نمی کنیم. با این حال می‌توانید برای گروه‌های موسیقی و صداسازی‌های حرفه‌ای از آمپلی فایرهای حرفه‌ای‌تر با قابلیت‌های آکولایز و ترکیب صدای حرفه ای استفاده کنید. 
•    قیمت: آخرین چیزی که باید در اینجا به آن دقت کنید قیمت دستگاه است. اگر تعداد ورودی و خروجی، نحوه ترکیب صدا، ساعات کارکرد و در نهایت سطح تخصص دستگاه آمپلی فایر را مشخص کنید می‌توانید به راحتی بهترین گزینه‌ها را انتخاب کنید. تعداد شرکت‌های ایرانی که آمپلی فایر سیستم پیجینگ را تولید می کنند خیلی زیاد نیست و شاید شما برای نیازتان نتوانید برندهای متنوعی را بیابید، اما با داشتن یک لیست خرید درست می‌توانید بهترین گزینه را انتخاب و خرید کنید.


آیا توسعه‌های آینده را در زمان خرید آمپلی فایر در نظر بگیریم؟
خرید یک آمپلی فایر سیستم پیجینگ قوی تر از مورد نیاز برای پوشش توسعه‌های آینده شاید یک رویکرد منطقی به نظر برسد، اما بهتر است که به چند نکته دقت کنید:
با خرید آمپلی فایر سیستم پیجینگ قوی‌تر:

  • اپراتور شما به دانش فنی بیشتری نیاز خواهد داشت.
  • مصرف برق دستگاه شما بیشتر می‌شود.
  • به شبکه توزیع صدای پیشرفته‌تری نیاز دارید.
  • ممکن است بعد از توسعه شبکه پیجینگ، آمپلی فایر خریداری شد تطابق کافی با آن نداشته باشد.
  • امکان انتقال وظایف آمپلی فایر به سیستم‌های توزیع صدای دیگر وجود دارد.

بهترین توصیه در اینجا آن است که در زمان خرید آمپلی فایر سیستم پیچینگ، مطابق با نیاز فعلی اقدام به خرید کنید و یک توسعه ده تا بیست درصدی را هم در نظر بگیرید. در صورتی که در آینده نیازمند توسعه سیستم پیجینگ شدید بر اساس نیاز روز اقدام به خرید کنید.


خرید آمپلی فایر سیستم پیجینگ
در این راهنما ما نکات اساسی و مهم برای خرید آمپلی فایر سیستم پیجینگ را به شما معرفی کردیم. مشاورین ما در اینجا آماده‌اند که مشاوره‌های تخصصی‌تر برای خرید آمپلی فایر سیستم پیجینگ را در اختیار شما قرار دهند. با استفاده از تلفن‌های این وب سایت و یا در صفحه ارتباط با ما می‌توانید با ما در ارتباط باشید.
 

چت با کارشناسان در واتس آپ