سیستم پیجینگ مدرسه
سیستم پیجینگ مدرسه سامانه ارتباطی مبتنی بر شبکه و سرورهای SIP است که به مسئولان و مدیران مدارس و مراکز فرهنگی این قابلیت را می‌دهد که بتوانند به خوبی با دانش آموزان، متصدیان بخش‌ها و یا سایر پرسنل فعال خود در ارتباط باشند. سیستم پیجینگ‌ مدرسه باید انعطاف‌پذیری مناسب برای مدیریت صدا و ارتباط را در اختیار مسئولان مدارس و مراکز فرهنگی قرار دهد.
در این مقاله ما به بررسی سیستم پیجینگ مدرسه می‌پردازیم. البته شما می‌توانید از سامانه پجینگ مدرسه در سایر مراکز فرهنگی مانند آموزشگاه‌ها، گالرها، سالن‌های ورزشی و کتابخانه‌ها نیز استفاده کنید. اصطلاح «مدرسه» در اینجا بیشتر به خاطر استفاده زیاد مدارس از این سامانه است.


سیستم پیجینگ مدرسه چیست
مدارس محیطی پرتکاپو و شلوغ هستند و مدیران این مراکز باید بتوانند ضمن نظارت بر این محیط ارتباطات دائمی و مستمری را با متصدیان، معلمین، دانش آموزان و سایر پرسنل داشته باشند. به همین خاطر ظرف چند دهه اخیر سامانه‌های نظارتی و ارتباطی برای این منظور تکامل پیدا کرده است و اکنون بعد از چند دهه تکامل ما به سامانه‌های شبکه و دیجیتالی دست پیدا کرده‌ایم که فوق‌العاده انعطاف‌پذیر و در عین حال کار آمد هستند.


در سیستم پیجینگ مدرسه از مبنای ارتباطات دیجیتال و شبکه بهره گرفته شده است. با استفاده از آدرس دهی مبتنی بر IP آدرس‌ها اکنون شما این قابلیت را دارید که بتوانید برای هر ابزار ارتباطی در شبکه خودتان یک هویت مستقل را تعریف کنید. این کار به مدیریت بهتر شبکه و ارتباطات موجود بر روی آن کمک زیاد می‌کند.
در سیستم‌های پیجینگ مدرسه می‌توانید از اسپیکرIP/میکروفن‌های اینترکام (IP) تک کلید برای ارتباطات با بخش‌های مختلف استفاده کنید. این ابزار به کاربران اجازه می‌دهد که به راحتی و با فشردن تنها یک کلید با مرکز کنترل و یا دفتر ، در تماس قرار گیرند. همچنین مدیران و یا ناظمین می‌توانند با کمک آن صدای محیط را شنیده و نسبت به اوضاع تصمیم‌گیری کنند.


سیستم‌های پیجینگ مدارس از اسپیکرهای VoIP با کیفیتی برخوردار است که امکان مدیریت صدا را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. بر خلاف سیستم‌های ارتباطی سنتی کاربران در این سامانه می‌توانند نسبت به توزیع صدا در هر کدام از اسپیکرها تصمیم‌گیری کنند. با این کار آلودگی صوتی در مدارس کم شده و نظم محیط بر هم نمی‌خورد. همچنین این امکان وجود دارد که پیام‌های هشدار، اعلام‌های عمومی و سایر پیام‌ها به صورت مشترک از تمامی اسپیکرهای داخلی و خارجی در محیط پخش شوند. به خاطر بهره‌گیری از سیستم‌های دیجیتالی ، صدای توزیع شده در محیط با کیفیت، بدون هوا و نویز خواهد بود.
سیستم‌های پیجینگ مدرسه قابلیت اتصال به سایر سامانه‌های شبکه را دارند. شما می‌توانید آن‌ها را به دوربین‌های مدار بسته، سیستم‌های اعلام هشدار، تلفن‌های تحت شبکه و یا سایر تجهیزات ارتباطی متصل کنید و یک سیستم مدیریت کاملاً یکپارچه را در اختیار داشته باشید. با این کار علاوه بر کاهش هزینه‌های جانبی قابلیت مدیریت بسیار خوبی در محیط مدارس و مراکز فرهنگی در اختیار خواهید داشت.


سیستم‌های پیجینگ مدرسه می‌توانند هم در داخل محیط و فضاهای سربسته و هم در خارج از آن برای مثال حیاط، کتابخانه و سالن ورزشی به کار گرفته شوند. هر کدام از اسپیکرها و میکروفن‌ها نیز می‌توانند بر حسب نیاز توسط متصدی محلی و یا کاربر کنترل شوند. این کار پخش چندین پیام از سوی چندین متصدی در چند محل را میسر می‌کند.
 

برای مطالعه بیشتر به لینک های زیر مراجعه کنید:

لیست مقالات : بیش از صد مقاله در حوزه سیستم های پیجینگ

راهنمای سیستم پیجینگ 

راهنمای آمپلی فایر تحت شبکه 

راهنمای بلندگوهای تحت شبکه

راهنمای اینترکام تحت شبکه 

راهنمای تلفن صنعتی