آنچه باید درباره تلفن اضطراری آسانسور بدانید
آیا تا به حال شده در آسانسور مشکلاتی مانند قطعی برق یا خرابی پیش بیاید و بخواهید با بیرون ارتباط برقرار کنید؟ در چنین شرایطی که حتما برای شما استرس‌زا است، ضروری‌ترین وسیله‌ای که به کمکتان می‌آید تلفن اضطراری آسانسور است. این تلفن به شما کمک می‌کند تا هر چه سریع‌تر بتوانید خودتان را از وضعیت پیش‌آمده نجات دهید. اگر دوست دارید درباره کاربرد و ویژگی‌های انواع مدل‌های تلفن اضطراری آسانسور اطلاعاتی مفید و کاربردی کسب کنید، در ادامه این مقاله همراه ما شوید.


کاربرد و ضرورت استفاده از تلفن اضطراری آسانسور چیست؟
یک آسانسور ایمن و استاندارد علاوه بر زنگ خطر باید از تلفن اضطراری برخوردار باشد تا افراد حاضر در آن  بتوانند در صورت ایجاد هرگونه مشکل با بیرون ارتباط برقرار کنند. تلفن‌های اضطراری آسانسور بسته به مدل آسانسور مدل متفاوتی خواهند داشت که در ادامه با ویژگی‌های آن‌ها بیشتر آشنا می‌شوید.


بررسی انواع مدل‌های جدید و قدیمی تلفن اضطراری آسانسور
اگر آسانسور شما از نوع جدید باشد یعنی پنل شستی داشته باشد تلفن اضطراری آن از نوع توکار است اما اگر آسانسور قدیمی باشد نوع تلفن اضطراری آن روکار خواهد بود. 
تلفن اضطراری آسانسور مدل روکار یا آیفونی
تلفن‌های اضطراری روکار یا همان آیفونی قطعا برای حل مشکلات شما در آسانسور و اطلاع‌رسانی به بیرون موثر هستند اما موارد زیر در این نوع تلفن‌ها باعث شده تا کمتر طرفدار داشته باشند:
ن    تلفن‌های اضطراری روکار معمولا ضخامتی بین 5 تا 8 سانتی‌متر دارند و همین ضخامت باعث می‌شود تا در آسانسور فضای بیشتری را نسبت به تلفن‌های توکار اشغال کنند.
ر    تلفن‌ اضطراری آسانسور از نوع روکار به علت دسترسی راحت، بیشتر در معرض خرابی و سرقت قرار می‌گیرد.
•    شماره‌گیری آزاد و راحت و بسته نبودن صفر در تلفن‌های اضطراری روکار این معضل را ایجاد می‌کند که افراد ناآگاه تماس‌ غیرضروری برقرار کنند که این کار باعث هزینه اضافی می‌شود.
با وجود اشکالاتی که برای تلفن اضطراری آسانسور روکار مطرح شد اما برخی از افراد این مدل تلفن‌ها را به دلیل قیمت ارزان به سایر مدل‌ها ترجیح می‌دهند.


تلفن اضطراری آسانسور مدل توکار یا لمسی
یکی از مدل‌های تلفن‌ اضطراری جدید که روی آسانسورهای با پنل شستی نصب می‌شود مدل لمسی (تاچی) و توکار است. ویژگی‌ها و مزایای استفاده از تلفن اضطراری آسانسور از نوع توکار عبارتست از:
•    این مدل تلفن‌ها نمای زیبایی دارند و جایی را در آسانسور اشغال نمی‌کنند. 
•    برخی از مدل‌های تلفن اضطراری لمسی آسانسور دارای سیستم محدود‌کننده هستند تا هر کسی نتواند به طبقات ساختمان از طریق آسانسور وارد شود و برای ورود به هر طبقه وارد کردن رمز لازم است. 
•    انتقال صدایی شفاف و واضح از دیگر ویژگی‌های مثبت در تلفن‌های اضطراری توکار است.
•    قسمت تنظیمات تلفن‌ آسانسور از نوع جدید و توکار به‌گونه‌ای طراحی شده که هر کسی نمی‌تواند به آن وارد شود و برای ورود به آن باید رمز تعیین‌شده را وارد کند.
ن    در بعضی از مدل‌های تلفن آسانسور می‌توانید شماره‌تلفن‌هایی که از نظر شما کاربردی و ضروری هستند به‌صورت پیش‌فرض طوری تعریف کنید که تنها با یک پیام یا عدد کوتاه قابل شماره‌گیری باشند.
•    برخی از مدل های تلفن آسانسور تحت شبکه هستند یعنی به جای کابل تلفن معمولی از طریق کابل شبکه به سیستم تلفنی VoIP متصل می شوند و ویژگی های بیشتری را در اختیار قرار می دهند. 

 

 چگونه قیمت تلفن اضطراری آسانسور را تعیین می‌کنند؟ 
برای قیمت تلفن اضطراری آسانسور نمی‌توان عدد ثابتی را در نظر گرفت زیرا با توجه به عواملی مانند برند، نوسانات بازار، مدل و امکانات این تلفن مشخص می‌شود. در نظر داشته باشید که مدل‌های تلفن روکار به دلیل امکانات کم‌تر و مدل قدیمی خود در مقایسه با مدل‌های مختلف توکار قیمت مناسب‌تری دارند. شرکت اتصال صوت یکی از تولید کنندگان تلفن اضطراری آسانسور می باشد. 


نکاتی مهم درباره خرید تلفن اضطراری آسانسور
•    چنان‌چه کابین آسانسور شما به خط تلفن مجهز نیست باید تلفن اضطراری آن را از نوعی انتخاب کنید که تحت شبکه باشد. تلفن اضطراری تحت شبکه آسانسور باید مشخصات زیر را داشته باشد:
•    پورت شبکه 
•    پشتیبانی از PoE
•    پشتیبانی از پروتکل SIP
 عملکرد تلفن اضطراری تحت شبکه آسانسور ممکن است از نوع نرمال یا محدود باشد. در حالت نرمال می‌توانید با تمام شماره‌ها بدون هیچ محدودیتی تماس بگیرید. در حالت محدود همان‌طور که از نام آن پیداست برای تماس‌هایی که شما می‌گیرید آنهایی قابل انجام هستند که در حافظه ثبت شده باشند یا مدیر مرکز تلفن این محدودیت ها رو ایجاد کرده باشد.
تلفن اضطراری آسانسور شما باید گارانتی داشته باشد تا در صورت خرابی بتوانید به‌راحتی در جهت تعمیر آن اقدام کنید.

•    برای خرید تلفن اضطراری آسانسور به برندهای ناشناخته نمی‌توان چندان اعتماد کرد و بهتر است از برندهای معتبر خریداری شود.

•    یکی از ویژگی‌هایی که باید در تلفن اضطراری آسانسور وجود داشته باشد این است که قابلیت نصب آسانی داشته باشد.


سخن پایانی
تلفن اضطراری در آسانسور یکی از وسیله‌های مهمی است که در صورت مشکل‌دار شدن آسانسور به شما کمک می‌کند تا با بیرون ارتباط برقرار کنید. این وسیله سال‌ها است که به عنوان معیاری از استانداردهای یک آسانسور ایمن در نظر گرفته می‌شود. در آسانسورهای قدیمی مدل روکار را برای تلفن اضطراری جاگذاری می‌کنند اما در مدل‌های جدید آسانسور تلفن اضطراری از نوع توکار و تحت شبکه است. آسیب‌پذیر و جاگیر بودن از جمله اشکالاتی است که به مدل تلفن اضطراری آسانسور وارد می‌کنند. مدل توکار تلفن اضطراری آسانسور را می‌توانید در آسانسورهای با پنل شستی ببینید. این مدل تلفن‌ها برخلاف تلفن‌های روکار نمایی زیبا دارند، فضای کمی را اشغال می‌کنند و از امنیت بیشتری در مقابل سرقت و دست‌کاری بی‌مورد برخوردار هستند. به علاوه در تلفن‌های اضطراری جدید صدایی که منتقل می‌شود کاملا شفاف و واضح است.
قیمت تلفن‌های اضطراری آسانسور براساس برند، مدل و نوسانات بازار مشخص می‌شود. مدل‌های قدیمی و روکار در این تلفن‌ها قیمت ارزانی دارند. اگر می‌خواهید تلفن اضطراری آسانسور سالیان سال عمر کند باید از برندی معتبر آن را بخرید که گارانتی هم داشته باشد. قابلیت نصب سریع و آسان از جمله ویژگی‌هایی است که در یک تلفن اضطراری آسانسور باید وجود داشته باشد. پیشنهاد ما استفاده از تلفن های اضطراری آسسانسور تولید شده در شرکت اتصال صوت می باشد. 

 

برای مطالعه بیشتر به لینک های زیر مراجعه کنید:

لیست مقالات : بیش از صد مقاله در حوزه سیستم های پیجینگ

راهنمای سیستم پیجینگ 

راهنمای آمپلی فایر تحت شبکه 

راهنمای بلندگوهای تحت شبکه

راهنمای اینترکام تحت شبکه 

راهنمای تلفن صنعتی