مقایسه اینترکام و تلفن
سیستم‌های اینترکام (Intercom) و تلفن (Telephone) دو سیستم ارتباطی پرکاربرد هستند که در بسیاری از ساختمان‌ها، ادارت و مراکز تجاری از آن‌ها استفاده می‌شود. در این مقاله به مقایسه اینترکام و تلفن می‌پردازیم و می‌بینیم که هر کدام از این سیستم‌ها چه مزایایی دارند و چه طور باید از آن‌ها در محیط زندگی و کار خودمان استفاده کنیم.


سیستم‌های ارتباطی مبتنی بر تلفن
تلفن‌ها یکی از کلاسیک‌ترین و قدیمی‌ترین ابزارهای ارتباطی سازمانی، خانوادگی و تجاری هستند. تلفن‌ها در سازمان‌ها می‌توانند به صورت خط‌های Call-out (ارتباط به شبکه خارجی به صورت مستقیم)، مبتنی بر شبکه (VOIP) یا سیستم‌های تلفن مرکزی آنالوگ باشند.


با پیشرفت فناوری، ما هر روز شاهد بروز تکنولوژی‌ها و توانایی‌های جدید در تلفن‌ها هستیم. اکنون به لطف فناوری دیجیتال ما می‌توانیم صداهای با کیفیت، کنفرانس‌های تلفنی، تماس‌ها و کنفرانس‌های ویدئویی و حتی انتقال داده را با استفاده از تلفن‌هایمان انجام دهیم.


فناوری دیجیتال این قابلیت را در اختیار بسیاری از شرکت‌های سازنده تلفن‌ها قرار می‌دهد که بتوانند تلفن‌های سازمانی با قابلیت‌های بسیار متنوع را ایجاد کنند. با استفاده از تلفن‌های دیجیتالی امکان انتقال صدا بر روی شبکه یا VOIP فراهم می‌شود. شبکه‌های ویپ (VOIP) علاوه بر آنکه این قابلیت را دارند که برای تماس‌های تلفنی به کار گرفته شوند، قابلیت‌های متعددی مانند برگزاری تماس‌های چندگانه، انتقال تصویر و رسانه، تماس با دیگر ادوات شبکه و سایر امکانات را دارند. آنچه که ما امروزه ما به عنوان تلفن می‌شناسیم بیشتر سیستم‌های انتقال داده‌های صوتی بر بستر شبکه‌های دیجیتالی مختلف است که بسیار با سیستم‌های قدیمی آنالوگ خود متفاوت هستند.

جهت ورود به صفحه محصولات سیستم پیجینگ اینجا کلیک کنید. 

اینترکام چیست؟
اینترکام یک شبکه ارتباطی (آنالوگ یا دیجیتالی) برای برقرار تماس‌های صوتی یا تصویری است که به شکل داخلی عمل می‌کنند. سیستم آیفون (اف‌اف یا درب بازکن) یکی از شناخته‌شده‌ترین سیستم‌های ارتباطی اینترکام است.
برای ارتباطات در محیط‌های بزرگ‌تر و پر جمعیت‌تر ما به سیستم‌های ارتباطی و نظارتی پیچیده‌تری نیاز داریم. در این جا می‌توانید از اینترکام‌ها بهره بگیریم. سیستم‌های اینترکام می‌توانند به صورت کنسول‌های محیطی، تلفن و یا حتی بیسیم باشند. آن‌ها می‌توانند در محیط‌های شهری، ساختمان‌ها، و یا حتی ماشین‌های متحرک مانند ترن‌ها و جرثقیل‌ها نصب شوند.


سیستم اینترکام محدود به شبکه داخلی است و شما نمی‌توانید از آن برای تماس خارجی استفاده کنید. اغلب هم برای تماس با بخش مورد نظر باید از یک شاسی تماس استفاده کنید و نیازی به شماره‌گیری نیست. در برخی از سیستم‌های اینترکام جدیدتر امکان شماره‌گیری واحد مقصد، استفاده از نمایشگر و دوربین و سایر امکانات در نظر گرفته شده است.


در سیستم‌های اینترکام شهری و محیطی می‌توانید از سیستم‌های آلارم، پخش پیام و یا سایر تجهیزات نظارتی مانند دوربین‌های مداربسته نیز استفاده کنید. در این سایت ما انواع گوناگونی از سیستم‌های اینترکام را به شما معرفی کردیم.

 


مقایسه اینترکام و تلفن
برای انجام یک مقایسه اینترکام و تلفن درست ما در پایین یک جدول را به شما ارائه داده ایم که می‌تواند کار مقایسه را راحت تر کند.

تجهیزات

اینترکام

تلفن

تماس با خارج شبکه

محدود و یا غیر ممکن

به راحتی و قابل گسترش به تعداد زیاد

انتقال رسانه‌های تصویری

محدود و بسته به ساختار توسعه اینترکام

بسته به شبکه پشتیبانی نامحدود است.

بهره‌گیری از گوشی

اغلب فاقد گوشی است

دارای گوشی و میکروفن است

بهره‌گیری از هدست و هندزفری

به صورت معمول غیرقابل استفاده است و یا نیازی به آن نیست

قابل اتصال به هدست و هندزفری وجود دارد

شماره‌گیری

تنها امکان شماره‌گیری مقصد‌های داخلی وجود دارد.

امکان شماره‌گیری برای تماس با هر مقصدی وجود دارد. همچنین امکان استفاده از کدهای مختلف برای انجام امور مختلف وجود دارد.

امکان استفاده در محیط شهری

محدود است و نیازمند زیرساخت‌های شهری است.

به راحتی و با اتصال به شبکه می‌تواند به هر ناحیه ای متصل شود.

امکان اتصال به سیستم‌های داخل شبکه

محدود و بسته به ساختار سخت‌افزاری آن است.

نامحدود است و به هر تعداد امکان توسعه است.

سیستم توسعه فریمور

قابلیت برنامه‌نویسی محدود دارد.

قابلیت برنامه‌نویسی نامحدود دارد. در برخی از مدل امکان بهره‌گیری از سیستم عامل اندروید و کیت توسعه آن نیز وجود دارد.

کیفیت صدا

وجود نویزهای محیطی

کیفیت صدای با کیفیت هم در بخش شنیداری و هم در بخش میکروفن

امکان اتصال به سیستم‌های هشدار و آلارم

محدود و نیازمند زیرساخت

به راحتی و با استفاده از زیرساخت شبکه

 

موارد استفاده از اینترکام و تلفن
اگر می‌خواهید یک شبکه تماس و گفتگوی داخل سازمانی داشته باشید، بتوانید کنفرانس‌های صوتی و یا تصویری ایجاد کنید و یا از مواردی مانند صف تماس، بهره‌گیری از قابلیت‌های ویدئویی و شبکه بهره بگیرید، طبیعتاً استفاده از یک شبکه ویپ و تلفن از مهم‌ترین مواردی است که باید برای سازمان خودتان فراهم آورید.
در صورتی که می‌خواهید بر محیط کارگاه و فضاهای داخلی و خارجی نظارت داشته باشید باید از سیستم‌های اینترکام استفاده کنید. سیستم‌های اینترکام امکان برقرار تماس صوتی و تصویری محدود، بهره‌گیری از سیستم‌های آلارم و هشدار و نیز دوربین‌های نظارتی را برای شما فراهم می‌آورند.

جهت ورود به صفحه محصولات سیستم پیجینگ اینجا کلیک کنید. 

 

برای مطالعه بیشتر به لینک های زیر مراجعه کنید:

لیست مقالات : بیش از صد مقاله در حوزه سیستم های پیجینگ

راهنمای سیستم پیجینگ 

راهنمای آمپلی فایر تحت شبکه 

راهنمای بلندگوهای تحت شبکه

راهنمای اینترکام تحت شبکه 

راهنمای تلفن صنعتی