سیستم صوتی بیمارستانی


سیستم صوتی بیمارستان(Hospital Audio System) یکی از مهمترین ابزارها برای هماهنگ کردن، اطاع رسانی و اعلام هشدار در فضای بیمارستان‌هاست. سیستم صوتی بیمارستان به خاطر فضا و وضعیت های اورژانسی موجود دارای نیازمندی‌های ویژه ای است. سیستم صوتی که به ایجاد آرامش در بخش های بستری و تفکیک صدا در سیستم های نوبت دهی درمانگاه ها کمک نماید. سیستم صوتی که بتواند ارتباط بین بیمار و پزشک و واحد های پرستاری را مدیریت نماید. در این جا ما به بررسی سیستم صوتی بیمارستان می‌پردازیم و راهنمایی های لازم برای راه اندازی سیستم صوتی مراکز درمانی ارائه می گردد.


مشخصات سیستم صوتی بیمارستان


سیستم صوتی بیمارستان باید حداقل آلودگی صوتی ممکن را ایجاد کند. در سیستم‌های صوتی بیمارستان، مدیریت صدا یک نکته بسیار مهم است. علاوه بر مشکل آلودگی صوتی، تعداد پیام‌های پخش شده توسط سیستم صوتی بسیار زیاد است و به همین خاطر مدیریت آن نیز باید در نظر گرفته شود.
از مهمترین نکات سیستم‌های صوتی بیمارستان می‌تواند به موارد زیر اشاره کرد:
•    انتشار حداقل آلودگی صوتی در محیط
•    قابلیت پخش مدیریت شده پیام‌ها در فضاهای مختلف بیمارستانی
•    توزیع درست پیام‌ها و ارسال پیام به اشخاص و بخش‌های مورد نظر
•    امکان یکپارچه شدن با سیستم‌های نظارتی
•    امکان یکپارچه شدن با زیرساخت‌های شبکه
•    قابلیت توسعه و امکان اضافه شدن بخش‌های صوتی جدید
•    ارزان و به صرفه بودن نگهداری
•    رابط کاربری و مدیریت ساده
برای همین در طراحی سیستم‌های مدیریت بیمارستانی از الگوهای طراحی صنعتی و توسعه محصول خاصی استفاده می‌شود که ما در بخش اجزای سیستم صوتی بیمارستان به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.


اجزای سیستم صوتی بیمارستان


در سیستم صوتی بیمارستان به مانند سایر موارد سیستم پیجینگ و صوتی از دستگاه‌ها و دیوایس‌های مختلفی استفاده می‌شود که در اینجا از آن‌ها نام می‌بریم و توضیح مختصری نیز درباره آن‌ها ارائه می‌کنیم. شما می‌توانید توضیحات مفصل‌تر را در مقالات دیگر ما مطالعه کنید.
•    میکروفون پیجینگ: این ابزار برای جذب صدا به کار می‌روند. میکروفن می‌تواند به صورت ثابت یا سیار باشد. دستگاه‌های دیگر مانند تلفن هم می‌توانند به عنوان میکروفن به خدمت گرفته شوند.
•    سیستم‌های توزیع صدا: این بخش شامل سرورها، روترها، سوئیچ‌ها، آمپلی فایر پیجینگ و سایر اجزایی می‌شوند که کانال‌های مختلف صدا را دریافت کرده و بعد از پردازش و تقویت آن را به سمت اسپیکرهای پیجینگ ارسال می‌کنند.
•    سیستم‌های تقویت صدا: در برخی از مواقع تقویت و توزیع صدا نیازمند بهره‌گیری از آمپلی فایر پیجینگ است. بسته به تعداد لاین‌های ورودی و خروجی می‌تواند از آمپلی فایرهای مختلف استفاده کرد. همچنین امکان پردازش‌های صوتی در برخی از آمپلی فایرها وجود دارد.
•    اسپیکر پیجینگ: بلندگوها یا اسپیکرها امکان تولید صدا را فراهم می‌کنند. بلندگوی پیجینگ در ابعاد مختلف و برای شرایط خارجی و داخلی طراحی می‌شوند. طنین صدا در هر بلندگو می‌تواند متفاوت باشد.
•    سرور سیستم صوتی: از یک دربازکن ساده گرفته یا یک شبکه ابزار، شما برای مدیریت صدا به یک سری از تجهیزات پیجینگ در سیستم صوتی بیمارستان نیاز دارید. سرور سیستم صوتی می‌تواند نرم افزاری و یا سخت افزاری باشد چون هر دو از پروتکل SIP پشتیبانی می کنند. همچنین امکان ترکیب آن‌ها با سیستم‌های دوربین مدار بسته، مرکز تلفن ویپ و سایر تجهیزات پیجینگ ویپ وجود دارد. سیستم‌های اینترکام، تلفن‌های VoIP و پیجرها جزئی از سیسم صوت بیمارستان هستند.


مدیریت صدا در سیستم صوتی مراکز درمانی
اصلی‌ترین چالش در سیستم صوتی بیمارستان مدیریت درست صدا در فضاهای مختلف است. در اینجا باید طنین صدا کنترل شده باشد. همچنین هیچ الزامی به توزیع صدای فراگیر وجود ندارد. در اتاق‌های مختلف مراکز درمانی مانند اتاق عمل، بخش نگهداری، فضای خارجی، راهروها و بخش‌های فنی و تکنیکی، نیازمندی‌های صوتی مختلفی وجود دارد.
در کنار چالش آلودگی صوتی، بهره‌وری و مدیریت صدا نیز یک چالش مهم و حیاتی در سیستم صوتی مراکز درمانی به شمار می‌رود. در سیستم صوتی بیمارستان باید ارتباطات به راحتی بین بخش‌ها صورت گیرد به همین خاطر از تلفن‌های VoIP یا سیستم‌های اینترکام برای بهره‌وری بیشتر استفاده می‌شود.
در سیستم‌های صوتی بیمارستانی در بخش‌هایی مانند بخش پذیرش، اطلاعات، مطب پزشکان، ورودی و خروجی بخش‌های درمانی و حتی بخش‌های انبار، بهره‌گیری از سیستم‌های اینترکام و تلفن VoIP یک امر اجتناب ناپذیر است. به علاوه این امکان وجود دارد که از ترکیب سانترال تلفن VoIP با سیستم پیجینگ(Paging System) استفاده شود. در سیستم‌های قدیمی‌تر ممکن است که شیوه سنترال (Central) برای ایجاد سیستم تلفن داخلی استفاده شود.


سیستم صوتی تحت شبکه بیمارستانی


در گذشته سیستم‌های آنالوگ، سلطان بی چون و چرای ارتباطات و پخش پیام‌ها در بیمارستان‌ها و سایر بخش‌ها بودند. اما این سیستم‌ها به خاطر ضعف‌های ساختاری نمی‌توانستند به خوبی تمام نیازهای یک سیستم صوتی کارآمد را پوشش دهند. مدیریت در این سیستم‌ها سخت بود و هزینه‌های نگهداری آن‌ها نیز بسیار بالا می‌رفت. در کنار این موارد توسعه چنین سیستم‌های چالش‌های فنی زیادی را داشت و اضافه کردن یک بخش ساده و جدید می‌توانست هزینه بالایی را روی دست صاحبین بگذارد.
با پیشرفت فناوری امکان بهره‌گیری از سیستم دیجیتال فراهم آمد و با توسعه فناوری‌های ارتباطی، شبکه‌ها رایانه و دیجیتالی، این امکان فراهم آمد که سیستم‌های کارآمدتر، مقرون به صرفه و انعطاف‌پذیر برای سیستم صوتی مراکز درمانی و یا سایر مراکز ایجاد شود.
سیستم‌های صوتی تحت شبکه بیمارستان این قابلیت‌ها را به سیستم صوتی بیمارستانی اضافه می‌کند:
•    شما می‌توانید از زیرساخت‌هایی مانند تلفن VoIP، دوربین ‌های مداربسته، سیستم پیجینگ و شبکه دیتا به صورت یکپارچه استفاده کنید.
•    امکان توسعه شبکه به راحتی میسر است و اضافه کردن تجهیزات پیجینگ(Paging Equipment) جدید تنها نیازمند چند تغییر ساده در زیرساخت است.
•    مدیریت صدا در شبکه به راحتی امکان‌پذیر است و شما می‌توانید در هر بخش به تناسب آن توزیع صدای لازم و ارتباطات مورد نیاز را داشته باشید.
•    هزینه نگهداری از این شبکه‌ها بسیار پایین است و شما می‌توانید هزینه سیستم صوتی خودتان را در بخش کمی از هزینه‌های سازمانی در نظر بگیرید.
•    کار کردن با تجهیزات صوتی تحت شبکه بیمارستان بسیار راحت و آسان است و پیش نیازهای فنی کم دارد و شما احتیاجی به نیروهای متخصص و حرفه‌ای ندارید.


نصب و پیاده سازی سیستم صوتی بیمارستان


سیستم صوتی بیمارستان و مراکز درمانی یکی از زیرساخت‌های اساسی برای ایجاد ارتباطات، هماهنگی بین بخش‌ها و پخش هشدارها و اعلام است. با فناوری‌های رو به توسعه امروزی پیاده‌سازی سیستم صوتی بیمارستان به مانند سایر زیرساخت‌ها بسیار مقرون به صرفه و پایدار شده است. شما می‌توانید برای راه اندازی و پیاده‌سازی سیستم صوتی بیمارستان خود دمو بگیرید و یا از پروژه های اجرا شده ی ما بازدید به عمل آورید .مجموعه کاملی از متخصص و تجهیزات پیجینگ با آخرین فناوری روز را گرد هم آورده ایم تا بهترین سیستم صوتی بیمارستان و و مراکز درمانی را برای شما ایجاد کنیم. همین الان می‌توانید با ما در تماس باشید.