مقایسه اینترکام SIP در مقابل غیر SIP 


تعداد زیادی TLA (three letter acronyms) یا مخفف اختصاری سه حرفی در دنیای فناوری وجود دارد که دانستن معنای آن دشوار است. یکی از سوالاتی که بیشتر پرسیده می شود این است که ESS EYE PEE به چه معناست و از کجا می توان فهمید که سوالی می خواهم؟

 

ابتدا ما با توضیح نیمه فنی در مورد اینکه SIP چیست شروع خواهیم کرد و سپس به راحتی توضیح خواهیم داد که چه مواردی ممکن است هنگام خرید به تجهیزات SIP توجه کنید.

SIP – Session Initiation Protocol در ابتدا به منظور ارائه پروتکل سیگنالینگ و تنظیم تماس برای پشتیبانی از ویژگی های مشابه در شبکه مبتنی برIP (پروتکل اینترنت) در شبکه های تلفن سوئیچ شده (تلفن استاندارد) تعریف شده است. اساساً SIP پروتکل مورد استفاده در Voice over IP و مالتی مدیا و پیام رسانی از طریق شبکه های IP است SIP امکان حمل و نقل یکپارچه  PSTN(تلفن استاندارد) ، کنفرانس ویدیویی و پیام رسانی در یک شبکه IP را فراهم می کند. 

 

به طور معمول ، هر دستگاه نهایی (User Agent or UA) با یک سرور SIP یا IP PBX رجیستر. این مشابه سیستم ایمیل است که در آن حساب ایمیل یک حساب کاربری ثبت شده در سرور ایمیل است. سپس UA از این حساب برای برقراری تماس با سایر دستگاههایی که در شبکه IP با استفاده از سیستمهای استاندارد شبکه IP مانند DNS مشاهده می شوند ، استفاده می کند. 

SIP  با سیستم های تلفنی IP و سایر دستگاه های SIP استفاده می شود. VoIP از طریق SIP برای برقراری ارتباط بین دستگاه ها و سیستم های تلفنی استفاده می کند.

 

با راه اندازی NGN در ایران ، در نهایت همه تلفن ها از طریق اینترنت تحت عنوان SIP User و یا SIP Trunk  منتقل می شوند. همچنین تکامل پهنای باند بی سیم باعث مشاهده حرکت شبکه های تلفن همراه به شبکه های مبتنی بر IP است.  SIP پروتکلی است که عمدتا در همه تلفن های مبتنی بر IP استفاده می شود. SIP را می توان در بسیاری از سیستم های دیگر مانند بازی آنلاین ، دوربین های مدار بسته و سیستم های امنیتی ، فاکس و غیره یافت.

سوال ؟ حالا چرا باید یک اینترکام یا دوربین مدار بسته مبتنی بر SIP را انتخاب کنیم؟

اولاً همه تجهیزات مبتنی بر SIP یکسان نیستند.

به عنوان مثال ، برخی تجهیزات SIP عنوان یک مجموعه ، عملکرد اضافی ارائه می دهند و بدون اتصال به سرور SIP (IP PBX) کار خواهند کرد. سایر تجهیزات برای کار کردن به یک سرور SIP نیاز دارند.

 

اینترکام های ما که به عنوان اینترکام های SIP فروخته می شوند ( یه جورایی آیفون به همراه صفحه نمایش) هم می توانند با سرور SIP و یا بدون سرور SIP کار کنند ، یعنی آیفون با پانل های آیفون داخل ساختمان مثل تلفن نگهبانی تماس می گیرد و عملکرد عادی آیفون داخل ساختمان را دارد. تماس از SIP استفاده می کند اما چون همه دستگاه ها در یک شبکه هستند ، بدون نیاز به سرور SIP می توانند یکدیگر را پیدا کنند - این مختص اینترکام های تولیدی در اتصال جوان پردازش است. همچنین می توانند از طریق سرور SIP با دیگر دستگاه ها تماس بگیرند زیرا حساب های SIP اضافی دارند.
 یک آیفون یا اینترکام SIP می تواند با یک دستگاه ویدئوکنفرانس محلی ، دیگر اینترکام مستقر در لابی و یا تلفن های VoIP  داخل منازل تماس بگیرد و یا حتی می تواند شماره تماسی خارج از شبکه VoIP ساختما را شماره گیری نماید. یک دوربین مدار بسته مبتنی بر SIP می تواند با یک شماره تلفن تماس بگیرد. این امر خصوصاً برای منازل یا مشاغلی جذاب است که احتمالاً IP PBX یا سرور VoIP دارند و می خواهند دستگاه آیفون داخل ساختمان یا دوربین را در سرور تلفنی موجود ادغام کنند.


صاحبان خانه ها ممکن است در مواردی که تعدادی تلفن VoIP در خانه دارند بخواهند از دستگاه اینترکام داخل ساختمان برای تماس تصویری یا صوتی گروهی با تلفن های VoIP استفاده کنند. یا حتی با سافت فون روی گوشی با دیگر اینترکام ها تماس بگیرند. سیستم اینترکام SIP به شما این امکان را می دهد تا در مواقعی که در منزل نیستید به راحتی بتوانید به کسانی که با شما تماس می گیرند پاسخ دهید و این دستاورد می تواند از وقوع سرقت جلوگیری نماید. 

 

سیستم های IP غیر SIP محدود به تماس با دستگاه های دیگر در همان سیستم هستند ، یعنی پانل نمایش تماس تلفنی آیفون نمی تواند با تلفن های خانگی و یا دیگر آیفون ها تماس بگیرد.آیفون های آنالوگ نمیتوانند برای شخصی که تماس می گیرد پیغام صوتی یا تصویری پخش کنند ، نمی توانند با اپلیکیشن از روی گوشی مدیریت شوند ، نمی توانند تصاویر دوربین های مدار بسته را نمایش دهند و .... 


البته سیستم های غیر SIP وجود دارند که با سیستم های تلفنی کار می کنند معمولاً از طریق اتصال به سانترال آنالوگ PABX یا از طریق شبکهDect که به صورت محدود در خانه ها یا مشاغل یافت می شود و یا از طریق دستگاه های تلفن همراه 3G / 4G  مجهز به شبکه های حامل تلفن همراه برای ارتباطات. این موارد معمولاً فقط به صوت محدود امکان پذیر هستند ولی در مقابل اختلاف قیمت پائین محدودیت های فراوانی دارند.