چرا اینترکام ضد انفجار ؟
امروزه روش‌های متعددی برای برقراری ارتباط وجود دارد. استفاده از روش‌های مختلف برقراری ارتباط بین نفرات و کارکنانی که در یک محیط صنعتی مشغول بکار هستند، اهمیت زیادی دارد و همواره یک دغدغه مهم و جدی بوده است. برقراری ارتباط پایدار بین نفراتی که در یک مکان صنعتی خاص مانند نیروگاه یا پالایشگاه فعالیت دارند، جهت هماهنگی بین نفرات در مواقع خاص و بحرانی اهمیت دو چندانی دارد. دستگاه‌های مختلفی برای برقرار ارتباط وجود دارند. استفاده از بی‌سیم و یا تلفن همراه می‌تواند یک راه حل ابتدایی باشد. با این وجود اغلب مجموعه‌های صنعتی در محیط‌هایی قرار گرفته‌اند که خارج از شهر بوده و دسترسی به آنتن‌های تلفن همراه محدود است. ضمن این که در صورت استفاده از موبایل شما می‌توانید فقط با یک نفر ارتباط برقرار کنید. 

استفاده از بیسیم برای برقراری ارتباط بین چندین نفر و یا صدور یک فرمان و دستور می‌تواند انتخاب بهتری نسبت به موبایل باشد. با این وجود سیستم بیسیم نیز ممکن است در شرایط بسیار حادی مانند انفجار، از دسترس خارج شده باشد. 
 

برای برقراری ارتباط بین نفرات در مکان‌های خاص و پیجینگ افراد در محیط‌های خاصی مانند پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها، نیروگاه‌ها و غیره استفاده از اینترکام ضد انفجار می‌تواند یک گزینه مطمئن و ایمن باشد. دستگاه‌های پیجینگ به کمک بلندگو از گذشته نیز وجود داشته است. در دستگاه‌های پیجینگ قدیمی فقط اپراتور می توانست برای برقراری ارتباط ، دکمه مخصوصی را فشار دهد و به این ترتیب همه بلندگوهای موجود در نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها به صدا در می‌آمد و همه نفرات در همه قسمت‌ها صدای بلندگو را شنود می‌کردند. در دستگاه‌های اینترکام ضد انفجار امروزی، علاوه بر اپراتور ، همه ی افرادی که برای آنها مجوز پیج تعریف شده است ، می‌توانند بلندگوهایی را که در یک مکان خاص قرار دارند و احتمال حضور نفر مورد نظر در آنجا وجود دارد را فعال کرده و پیج نماید.

 


اینترکام ضد انفجار چیست و چه کاربردی دارد؟
همان‌طور که در مقدمه عنوان شد سیستم اینترکام، یک سیستم پیجینگ است که برای برقراری ارتباط با نفرات در محیط‌های خاصی مانند نیروگاه‌ها، پتروشیمی‌ها، کارخانه جات، ایستگاه‌های مترو، نیروگاه‌ها و غیره کاربرد دارد. در گذشته برای برقراری ارتباط نفرات با همدیگر از بیسیم استفاده می‌شد اما امروزه استفاده از سیستم اینترکام این ارتباطات را باکیفیت و اطمینان بیشتری فراهم کرده است.
سیستم اینترکام به منظور برقراری ارتباط در شرایط اضطراری می‌تواند گزینه بسیار مطمئنی باشد. در شرایطی مانند انفجار، دستگاه‌های اینترکام ضد انفجار، قادر خواهند بود پیام‌های اضطراری را بین نفرات مخابره کنند. به کمک سیستم اینترکام ضد انفجار، اپراتور یا سایر اشخاص مجاز می‌توانند یک پیام را به همه زیر مجموعه‌ها مخابره کنند. 


انواع اینترکام ضد انفجار 
اینترکام ها به دو دسته آنالوگ و تحت شبکه تقسیم می شوند. در اینترکام های آنالوگ ، امکانات محدود تری خواهید داشت ولی اینترکام های تحت شبکه قابلیت های دیگری هم دارند : 
•    پشتیبانی از پروتکل SIP
•    سازگاری با اکثر مرکز تلفن های تحت شبکه
•    PoE
•    حذف نویز و اکو
•    پشتیبانی از VLAN و DHCP
•    دارای ماژول رله برای اجرای فرامین کنترلی
•    امکان پشتیبانی به صورت کنترل از راه دور 

 

اجزای تشکیل دهنده دستگاه‌های اینترکام ضد انفجار
دستگاه‌های اینترکام از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است. بسته به این که سیستم اینترکام از نوع ضد انفجار باشد یا معمولی، تفاوت‌های جزئی می‌تواند وجود داشته باشد. اما همه دستگاه‌های اینترکام تقریبا از بلندگو، کابل، جعبه تقسیم، کنترل پنل، چراغ چشمک‌زن، زنگ، کنسول اپراتور و تشکیل شده اند. اسپیکرهای ضد انفجار، محافظ‌های گوشی ضد انفجار و مقاوم در برابر موج انفجار و گرد و غبار، از دیگر ملزومات دستگاه‌های اینترکام ضد انفجار هستند. 

 

مزایای استفاده از دستگاه‌های اینترکام ضد انفجار
دستگاه‌های اینترکام کیفیت بالایی داشته و در صورت استفاده از این دستگاه‌ها شما می‌توانید از برقراری باکیفیت و مطمئن ارتباطات اطمینان داشته باشید. علاوه بر این به کمک دستگاه‌های اینترکام به راحتی قادر خواهید بود بین چند ایستگاه کنفرانس تلفنی برقرار نمایید. این ویژگی می‌تواند برای مکان‌های صنعتی مانند پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها بسیار مهم باشد زیرا این سیستم به مدیران کمک می‌کند در مواقع اضطراری بتوانند با کارکنان قسمت‌های مختلف ارتباط برقرار کرده و هماهنگی‌های لازم را انجام بدهند.
مهم‌ترین فلسفه استفاده از سیستم اینترکام، برقراری ارتباط در مواقع اضطراری است. بی‌تردید یکی از مهم‌ترین مواقع اضطراری در یک محیط صنعتی مانند نیروگاه یا پالایشگاه و یا ایستگاه‌های گاز، وقوع انفجار باشد. در صورت بروز انفجار ممکن است دستگاه‌های اینترکام معمولی قابلیت کاربری خود را از دست  بدهند. در چنین شرایطی استفاده از یک سیستم اینترکام ضد انفجار که در مقابل موج فشار انفجار، گرد و غبار، گازهای متصاعد شده می‌تواند بسیار حیاتی باشد. دستگاه‌های اینترکام ضد انفجاری برای چنین مواقع دشواری طراحی شده‌اند. بلندگوها، گوشی‌ها و سایر ملزومات سیستم اینترکام ضد انفجاری این قابلیت را دارند که در چنین شرایط سخت و دشواری امکان پیجینگ و برقراری ارتباط با نفرات را ممکن سازند.
از دیگر مزایای استفاده از اینترکام ضد انفجار، امکان نصب هودهای نویز گیر صوتی است. این نویز گیرها می‌توانند کیفیت صدای بالایی را تضمین کنند. در بیشتر کارخانه‌ها و محیط‌های صنعتی افراد دارای دستکش بوده و استفاده از دکمه‌های اینترکام می‌تواند برای آن‌ها دشوار باشد به همین دلیل می‌توانید از سیستم‌های اینترکام ضد انفجار که مجهز به کلید پدالی هستند استفاده نمایید

 

برای مطالعه بیشتر به لینک های زیر مراجعه کنید:

لیست مقالات : بیش از صد مقاله در حوزه سیستم های پیجینگ

راهنمای سیستم پیجینگ 

راهنمای آمپلی فایر تحت شبکه 

راهنمای بلندگوهای تحت شبکه

راهنمای اینترکام تحت شبکه 

راهنمای تلفن صنعتی